В Мелитополския държавен педагогически университет "Богдан Хмелницки" в Украйна се проведе деветата поредна Международна научна конференция за млади българисти. Събитието бе организирано от Центъра по българистика и лектората по български език, литература и култура в университета, като акцентът тази година бе поставен върху темата "Младите в науката без граници".
Конференцията, насочена към студенти, докторанти и постдокторанти в областта на хуманитарните и социалните науки, е посветена на две важни годишнини – 30 години от подписването на договора за приятелски отношения и сътрудничество между България и Украйна и 30 години от създаването на предаването на програма "Христо Ботев" – "За думите", на Българското национално радио, което е и медиен партньор на събитието.
Според д-р Красимира Колева, преподавател и един от организаторите на конференцията, основната цел на инициативата е да предостави платформа за обмен на идеи и представяне на научни изследвания в областта на българистиката.
"Днес говорим основно за интердисциплинарните подходи в научните изследвания", сподели д-р Колева в ефира на предаването "Нашият ден". Тя подчерта, че нейната специалност – славянската и балканската диалектология – е пример за такъв подход, тъй като тя включва елементи от историята, географията и културата.
"Интересът към тези конференции идва от стремежа на младите хора да търсят, четат и оригинално да представят своите идеи", допълва д-р Колева. Според нея, програмата на конференцията е толкова разнообразна, че всеки може да открие нещо, което го вълнува, и да чуе нова гледна точка.
Д-р Колева обърна внимание на значимата роля на преподавателя като ментор: "Ролята на ментора е изключително голяма и отговорна. Ние насочваме младите изследователи към такива проблеми, които не заобикаляме, а изясняваме докрай." Тя добави, че лекторите по български език са не само носители на езика, но и специалисти, които могат да разкрият детайлите и тънкостите, които трудно могат да бъдат обяснени или демонстрирани от друг човек.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg