Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българският език и култура обединяват млади учени на международна конференция

| обновено на 29.11.24 в 11:19
Снимка: ibl.bas.bg

В Мелитополския държавен педагогически университет "Богдан Хмелницки" в Украйна се проведе деветата поредна Международна научна конференция за млади българисти. Събитието бе организирано от Центъра по българистика и лектората по български език, литература и култура в университета, като акцентът тази година бе поставен върху темата "Младите в науката без граници".

Конференцията, насочена към студенти, докторанти и постдокторанти в областта на хуманитарните и социалните науки, е посветена на две важни годишнини – 30 години от подписването на договора за приятелски отношения и сътрудничество между България и Украйна и 30 години от създаването на предаването на програма "Христо Ботев" – "За думите", на Българското национално радио, което е и медиен партньор на събитието.

Според д-р Красимира Колева, преподавател и един от организаторите на конференцията, основната цел на инициативата е да предостави платформа за обмен на идеи и представяне на научни изследвания в областта на българистиката.

"Днес говорим основно за интердисциплинарните подходи в научните изследвания", сподели д-р Колева в ефира на предаването "Нашият ден". Тя подчерта, че нейната специалност – славянската и балканската диалектология – е пример за такъв подход, тъй като тя включва елементи от историята, географията и културата.

"Интересът към тези конференции идва от стремежа на младите хора да търсят, четат и оригинално да представят своите идеи", допълва д-р Колева. Според нея, програмата на конференцията е толкова разнообразна, че всеки може да открие нещо, което го вълнува, и да чуе нова гледна точка.

Д-р Колева обърна внимание на значимата роля на преподавателя като ментор: "Ролята на ментора е изключително голяма и отговорна. Ние насочваме младите изследователи към такива проблеми, които не заобикаляме, а изясняваме докрай." Тя добави, че лекторите по български език са не само носители на езика, но и специалисти, които могат да разкрият детайлите и тънкостите, които трудно могат да бъдат обяснени или демонстрирани от друг човек.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Евстратиев Гешов

История през поколенията II – разказва правнучката на Иван Евстратиев Гешов

"Нашият ден" предлага на своите слушатели втора част на интервюто с Александра Белинова-Морган, правнучка на една от най-видните личности в българската история – Ивaн Евстратиев Гешов – български министър-председател, един от основателите на Българското книжовно дружество; директор в БНБ, чийто подпис стои под първата емисия български левове...

публикувано на 22.04.25 в 13:30
Илина Конакчиева

Ролевата игра като форма на обучение чрез преживяване

За потенциала на ЛАРП (форма на ролева игра) да се използва за обучение, подобряване на комуникацията, работата в екип, взимането на решения и други полезни неща разговаряме във "Време за наука" с Илина Конакчиева , автор на учебно помагало за използване на ЛАРП игри в образованието. ЛАРП е съкращение от английското понятие Live Action Role..

публикувано на 22.04.25 в 13:24

Изследването Broken Class, Broken Glass и промените в производителния труд

Какво ни казва за променящия се свят на производителния труд изследването Broken class, Broken Glass – разговор във "Време за наука" с антрополога д-р Димитра Кофти. Д-р Кофти базира своите изследвания на теренни проучвания в България и Гърция. Тя е автор на докторантско изследване върху променящите се трудови отношения в контекста на..

публикувано на 22.04.25 в 11:46
Адв. Лъчезар Весов

В България няма механизъм, който урежда възможността за личен фалит

Българите имат малко познания и недобра преценка по отношение на тегленето, оползотворяването и управлението на изтеглен кредит. Поне това казва статистиката, според която един на всеки трима работещи има проблемен дълг. Какво е да си длъжник в България? Кой и как трябва да помогне на хората, изпаднали в неплатежоспособност, да си "стъпят на..

публикувано на 22.04.25 в 10:26

За Деня на Земята музеят "Земята и хората" ни кани на изложба и концерт

На 22 април 1970 г. в САЩ за първи път е отбелязан Денят на Земята. В проявите тогава се включват повече от 20 милиона американци от всички краища на страната. Като резултат от това събитие се оформя мощно движение в защита на околната среда и са приети законите за чист въздух и чиста вода на САЩ. Идеята е да се привлече вниманието на хората към..

публикувано на 22.04.25 в 08:39