В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените".
Бистра Иванова разказа за опита на "Мулти култи колектив", организация, която от 13 години работи за интеграцията на бежанците в България. Според нея делът на чужденците в страната остава нисък – едва около 2% от населението, в сравнение с други европейски държави. Липсата на национални политики за интеграция, като езикови курсове и специализирани програми, е сериозно предизвикателство.
"При нас се наблюдават доста високи нива на ксенофобия, расизъм и дискриминация, което се вижда в проучвания на Евростат. Тези фактори възпрепятстват достъпа до жилища, работа, социална и културна интеграция, която е най-високият слой", сподели Иванова.
Тя отбеляза, че "Мулти култи колектив" използва практичен и човешки подход: организират събития, където бежанци и местни жители готвят и творят заедно, създавайки автентични приятелства. Според нея тези взаимодействия остават трайни и подпомагат истинската интеграция.
Украинските бежанци в България се възползват от временна закрила в рамките на Европейския съюз, която улеснява достъпа до трудовия пазар. Според Иванова, "бежанците от Украйна са по-привилегировани спрямо другите бежанци, пред които има повече пречки и по-дълги срокове за достъп до пазара на труда". В разговора беше акцентирано върху все още трудната реализация за бежанците по специалностите, които имат.
Анна Багряна, украинска поетеса, разказа за своите усилия в подкрепа на сънародниците си. "Така се запознах с 'Мулти култи колектив', предлагайки да превеждам, защото хората идваха стресирани и не разбираха езика", сподели тя.
Багряна инициирала летни лагери, където децата учат български, но обръщала внимание и на възрастните, особено пенсионерите. "Измислих женски арт клуб, в който правихме различни неща. Започнахме да ходим по музеи и концерти. По този начин се появява сигурност, че човек не е самотен тук", обясни тя. Благодарение на тези дейности много жени бежанки успели да намерят работа, а някои дори по специалността си.
Вероника Петрова от "Българския фонд на жените" разказа за подкрепата, оказана на организации като "Мулти култи колектив". "В първата година след войната, от 24 февруари, фондът успя да набере 200 000 лева за пострадалите от Украйна, основно жени и деца, идващи към България", отбеляза тя. В момента в страната се намират около 67 000 украински бежанци.
Фондът подкрепил 20 организации в 9 населени места, като през настоящата година работи с 9 организации, сред които и "Мулти култи колектив". "Философията на 'Българския фонд на жените' е нуждите да дойдат от целевите групи. Работим спрямо анализа на техните нужди", подчерта Петрова.
Слушайте!
Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..
В днешното издание на Lege Artis обсъждаме менингита, начините на разпространение и ваксините срещу него с доц. Атанас Мангъров – водещ специалист в областта на инфекциозните болести. Причинители на бактериалния менингит Когато говорим за менингит, и по-специално за бактериалния, е важно да отбележим, че най-честите причинители..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенцията при деца с нарушения в развитието. В ефира на предаването Lege Artis д-р Атанаска Аврамова, началник на дневното отделение към Клиниката по детска психиатрия..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за глътката въздух, за мечтите си. Тя се бори вече 15 години, сама, с диагнозата пулмонална артериална хипертония . Историята вероятно е сходна с историите на много други хора, сблъскали се със същото..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенция при децата с нарушения в развитието. В ефира на предаването "Нашият ден" Ани Андонова, представител на Асоциация Аутизъм, сподели своите наблюдения..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg