В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените".
Бистра Иванова разказа за опита на "Мулти култи колектив", организация, която от 13 години работи за интеграцията на бежанците в България. Според нея делът на чужденците в страната остава нисък – едва около 2% от населението, в сравнение с други европейски държави. Липсата на национални политики за интеграция, като езикови курсове и специализирани програми, е сериозно предизвикателство.
"При нас се наблюдават доста високи нива на ксенофобия, расизъм и дискриминация, което се вижда в проучвания на Евростат. Тези фактори възпрепятстват достъпа до жилища, работа, социална и културна интеграция, която е най-високият слой", сподели Иванова.
Тя отбеляза, че "Мулти култи колектив" използва практичен и човешки подход: организират събития, където бежанци и местни жители готвят и творят заедно, създавайки автентични приятелства. Според нея тези взаимодействия остават трайни и подпомагат истинската интеграция.
Украинските бежанци в България се възползват от временна закрила в рамките на Европейския съюз, която улеснява достъпа до трудовия пазар. Според Иванова, "бежанците от Украйна са по-привилегировани спрямо другите бежанци, пред които има повече пречки и по-дълги срокове за достъп до пазара на труда". В разговора беше акцентирано върху все още трудната реализация за бежанците по специалностите, които имат.
Анна Багряна, украинска поетеса, разказа за своите усилия в подкрепа на сънародниците си. "Така се запознах с 'Мулти култи колектив', предлагайки да превеждам, защото хората идваха стресирани и не разбираха езика", сподели тя.
Багряна инициирала летни лагери, където децата учат български, но обръщала внимание и на възрастните, особено пенсионерите. "Измислих женски арт клуб, в който правихме различни неща. Започнахме да ходим по музеи и концерти. По този начин се появява сигурност, че човек не е самотен тук", обясни тя. Благодарение на тези дейности много жени бежанки успели да намерят работа, а някои дори по специалността си.
Вероника Петрова от "Българския фонд на жените" разказа за подкрепата, оказана на организации като "Мулти култи колектив". "В първата година след войната, от 24 февруари, фондът успя да набере 200 000 лева за пострадалите от Украйна, основно жени и деца, идващи към България", отбеляза тя. В момента в страната се намират около 67 000 украински бежанци.
Фондът подкрепил 20 организации в 9 населени места, като през настоящата година работи с 9 организации, сред които и "Мулти култи колектив". "Философията на 'Българския фонд на жените' е нуждите да дойдат от целевите групи. Работим спрямо анализа на техните нужди", подчерта Петрова.
Слушайте!
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които осъзнаваме, че ни пречат. Реакциите ни, породени от страх относно бъдещи събития, зачестяват в съвременното общество. След годините на пандемия нивата на тревожност са повишени не само по отношение..
"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с..
В периода от 9-и до 13-и декември в болница "Д-р Никола Пенчев" в Пазарджик ще организират Седмица на отворените врати, по време на която ще се извършват безплатни скринингови прегледи за туберкулоза. Инициативата е част от изпълнението на Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата. Прегледите ще се провеждат в работно време..
В епизод 566 "Трамвай по желание" запознава своята публика с международно известния чешки филантроп Радим Пасер. Готови ли сте да откриете тайните за устойчив личен успех? Чешкият бизнес магнат и филантроп Радим Пасер посети България и предостави уникалната възможност да се запознаем с неговата житейска история и да открием ключа към..
През следващата година Здравната каса ще разполага с около 1,3 милиарда лева повече за здравноосигурените лица . Според икономиста Аркади Шарков, увеличението е в правилната посока, но остават предизвикателства, които изискват внимателен контрол и управление на ресурсите . Той коментира основните акценти от бюджета на НЗОК в ефира на предаването..
"Следвайки пейзажа. Стъпки във времето – поколения" е изложба, в която за първи път от близо 30 години се представят произведения на проф. Добри Добрев. В..
"От следващата година ще се върна в България. Моето заминаване в Мексико бе свързано с ликвидацията на един научен институт "За защита на металите от..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg