Всички знаем кой е княз Александър фон Батенберг, първият владетел от Третото българско царство – роден във Верона германски принц, участник в руско-турската освободителна война, пожертвал титлата си в името нашето съединение.
В палата Хайлигенберг недалеч от Франкфурт, където е израснал, има малка експозиция в памет на Сандро, както са го наричали близките му. Замъкът е построен от великата херцогиня Вилхелмина Хесен-Дармщат в началото на 19-и век, но на хълма, от който се разкрива възхитителна гледка към долината на река Рейн има останки от манастир от 14 век и липа на 1000 години.
Запознах се с председателя на фондация "Хайлигенберг-Югенхайм" д-р Йоахим Хорн, покрай изложбата "Сандро – Александър фон Батенберг. Една европейска съдба", предоставена от германската фондация на българската фондация "Ценности". Разговаряхме в една от залите, където Александър фон Батенберг е тичал като малко момче.
Председателят на фондация "Хайлигенберг-Югенхайм", която се грижи за замъка, където е израснал княз Александър фон Батенберг, разказва за посветената на него изложба и представя авторския екип, който в продължение на четири години е проучвал и събирал документи, факти и снимки. Изложбата "Сандро – Александър фон Батенберг. Една европейска съдба" може да се види и днес в замъка Хайлигенберг.
Благодарение на фондация "Ценности" тя бе показана и у нас – в Националната галерия, в парламента, във външното министерство и пловдивския исторически музей.
С д-р Хорн правим и виртуална разходка из палата и парка, където руското императорско семейство всяко лято е гостувало при фамилията на нашия княз.
Баща му е брат на императрица Мария, съпругата на Александър Втори и за височайшия влак, с който пристигали е построена специална гара. А за охраняващите ги казаци т.нар. Руски дом, в който е разположена експозицията за българския княз.
Тя разказва историята на рода му, неговата собствена и представя няколко експоната, дарени от далечни братовчеди, тъй като потомците му Крум Асен и Вера Цветана не оставят преки наследници. Могат да се видят офицерският му кортик и чиния от сребърен панагюрски филигран.
От д-р Йоахим Хорн научаваме любопитни подробности за замъка Хайлигенберг, в чиито парк е надгробната плоча на коня Душек, участвал в боевете на Сръбско българската война с Героя от Сливница. Както и на любимите му кучета.
Разбрахме, че огромната градина, в която могат да се видят столетни дървета, руините на манастир и закачлива беседка за преобличане до басейна се поддържа във вида, в който е замислена. Но все пак в нея има нещо ново и това са българските рози, пристигнали с трима градинари от Карлово, град-побратим на Зеехайм-Югенхайм..
От д-р Йоахим Хорн научихме още, че ако мечтаете за романтично-царствена сватба, можете да се ожените в замъка, където е израснал българския владетел Александър фон Батенберг. Преводът е на д-р Зигрун Комати, председател на Германо-българското дружество за насърчаване на отношенията между Германия и България.
Пет конкретни ползи с общ финансов ефект от 1.63 млрд. лв. годишно получава България от присъединяването си към Шенгенското пространство по суша. Това сочи оценката на учените от Института за икономически изследвания при БАН (ИИИ при БАН) в специално проучване, проведено в началото на 2024 г. по инициатива на Министерството на икономиката и..
Разказана от педиатъра-генетик проф. Даниела Авджиева-Тзавелла. Говорихме с нея не само за педиатрия и за здравословните проблеми, свързани с генетичните аномалии или с редките болести в ранната възраст, но и за симптомите, които родителите трябва да следят, за да реагират навреме. Още в началото специалистът разграничи редките от генетичните..
Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров посети Либия по официална покана на президента на Университета Гарюнис в Бенгази д-р Азедин Идриси. По мнение на мнозина, след падането на Кадафи държавата е едно от последните места по света, където човек би отишъл доброволно. Реалността се оказва доста по-различна. Проф. Димитров ни пренася в онази..
Електричество, данни, метал – вените, невроните и коститена едно ново същество, което не принадлежи нито на природата, нито на човечеството. Една и съща реалност ли виждат човекът и изкуственият интелект? Kъде са аналогиите с човешките сетива? Освен да му дадем сетива, можем ли да го приучим и на чувства – разговор във "Време за наука" с..
Владислава Георгиева е асистент в катедра "Комуникационни мрежи и системи" към факултет "Артилерия", противовъздушна отбрана и компютърни и информационни системи във ВВУ - Шумен. По време на следването си в Шуменския университет"Епископ Константин Преславски” през 2016 година печели именната стипендия "Акад. Димитър Мишев", която фондация "Еврика"..
На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през..
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
"Нечовек" е първата премиера в Народния театър за 2025 година. Спектакълът ще се играе на 17 и 18 януари от 19:00 часа на сцена "Апостол Карамитев" ...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg