В рубриката "Епизоди от живота" ви срещаме с писателката и журналистка Екатерина Костова, която разказва за своята нова поетична книга "Кръстопът на тишината". Представянето на книгата в София бележи важно събитие за авторката, която споделя, че тя вече е имала своя път в Пловдив.
Екатерина Костова разсъждава върху въпроса дали тишината не е навсякъде около нас. "Разбира се, че тя е навсякъде", споделя тя, но акцентира върху онази тишина, която усещаме най-дълбоко в себе си. Според нея това е творческата тишина – състояние, в което намираме отговори на въпроси, които обикновено не си задаваме в забързаното ежедневие. "Просто защото тези въпроси са по-дълбоки и изискват повече време за размисъл. Ние често живеем по подразбиране, без да се питаме."
Костова подчертава, че в нейното творчество емоцията е водеща, докато размислите идват впоследствие. "Сърцето насочва пътя на мислите, когато пише", отбелязва тя и добавя, че поетичното перо често се движи от чувство, което след това се оформя в думи.
Интересно е, че стихосбирката "Мост между страхове и хоризонти" Новата поетична книга на Екатерина Костова се е появила в разгара на пандемията. За Костова това е било време, когато страховете раждат въпроси, на които човечеството търси отговори още от своето създаване. Тя подчертава, че в условията на обществено притихване е имала възможност да погледне навътре в себе си. "Дори журналистите, които обичайно работят с всички останали, за да създадат мост между тях, трябваше да работят в тишина." Според нея този период е отворил пространство за много творци да преосмислят емоциите, живота и взаимоотношенията си.
Костова завършва с размисъл за творчеството като личен акт. "Няма как да нямаш много лично и в прозата, и в поезията. То е много силно присъстващо. Ако нямаш хоризонт пред себе си, трудно можеш да видиш това, което те заобикаля."
Слушайте!
Made in Leshten vol.4 e обща изложба с участието на петима художници от новото поколение в изкуството: Никола Цветанов, Боря Шапшалова - BoryaXYZ, Елеонора Едрева, Илджан Исметов - pilci ilci, и Тодор Рабаджийски. Експозицията идва след двуседмична резиденция в планинското село Лещен. Участниците са на възраст между 23 и 37 години. Куратори са Теодора..
Днес гр. Банкя отбелязва своя празник, който е и храмов празник на църквата "Св. Кирик и Юлита" в града. По този повод са организирани поредица от събития. За тях разказва д-р Александра Александрова, заместник-кмет на отдел "Образование, социални дейности, култура, спорт и връзки с обществеността":
В София днес от 20 ч. на езерото Ариана предстои една романтичната музикална разходка из парижките потайности. "Музика под небето на Париж" е възможност да се насладите на най-емблематичните френски песни от миналия век до днес, част от песните на Едит Пиаф, Ив Монтан, Шарл Трене, Pink Martini и ZAZ, които ще чуете в изпълнение на франкофоните на..
Постановката "Само не това име!" съчетава смях и дълбоки социални размисли. Тя е по текстовете на френската пиеса "Името" на Матийо Делапорт и Александър де Ла Патиер, носителка на престижната награда "Молиер" за най-добра френска комедия през 2011 година. Сюжетът на пиесата се върти около на пръв поглед обикновеното събитие – вечеря между приятели и..
Актьорът Пламен Петков е член на сдружение "Творци", преподавател, асистент-режисьор, технически мениджър и отговорник "Логистика“ в Академия Драмеди, както и част от театралната плейбек трупа "Тук и сега". Завършва "Актьорство за драматичен театър" в НАТФИЗ "Кр. Сарафов" през 2018 година в класа на проф. Маргарита Младенова. Казва, че актьорското..
"Нощта на Allegra" на 16 юли ще събере на една сцена изявени европейски музиканти и млади български таланти, които уверено вървят по своя път към големите..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg