Желанието за промяна често започва с един човек, но истинската му сила се крие в способността да обединява хора. Именно това се случва, когато стремежът да помогнеш на нуждаещите се намира своите съмишленици. Резултатът е общност – стотици доброволци и дарители, които споделят време, енергия и средства, за да внесат надежда и топлина в живота на други хора.
Един от примерите за такава общност е сдружение "Не си сам" от град Перник. В ефира на предаването "Нашият ден" двамата съоснователи на сдружението, Симеон Лазаров и Филип Стоянов, разказаха за своята инициатива, която всяка година вдъхва надежда на стотици хора в нужда.
"Всичко започна преди около пет години", сподели Симеон Лазаров. "Тогава участвахме като доброволци в подобна инициатива в Кюстендил. Това ни вдъхнови да създадем нещо подобно за нашата общност в Перник." Така се ражда "Не си сам" – платформа за подкрепа на възрастните и нуждаещите се, особено в дните преди големите празници като Коледа и Великден. Мисията им е не просто да предоставят хранителни дарения, но и да покажат на хората, че не са забравени.
"Да засвидетелстваш на някого, че не е сам, е много по-ценно от самия материален дар", допълни Филип Стоянов. За тях жестът на внимание и времето, прекарано с възрастните хора, са също толкова важни, колкото и пакетите с храна. Всяка година сдружението организира кампании за събиране на дълготрайни хранителни продукти, които след това се разпределят в индивидуални пакети за стотици нуждаещи се.
Симеон и Филип обясниха, че основната мотивация зад инициативата е желанието да направят реална промяна в обществото. "Искахме да дадем възможност на хората да знаят, че помощта им ще стигне до тези, които наистина се нуждаят", разказаха те. Те споделиха, че възрастните хора в селата около Перник са основната целева група на сдружението. Много от тях живеят сами, а децата им често са далеч – в чужбина или в големите градове.
"Когато тръгнахме с посланието "Не си сам", първоначално мислехме, че то е за хората, на които помагаме", споделиха съоснователите. "Но скоро осъзнахме, че това послание е и за нас самите – за тези, които искат да правят добро. Когато имаш чувството, че не си сам в желанието си да помогнеш, откриваш съмишленици и постигаш повече."
Те разказаха и за нарастващия интерес към доброволчеството. Все повече хора, включително деца, се присъединяват към инициативата. "Лицата на хората светват, когато видят доброволците, особено най-малките ни помощници. Те вдъхват надежда и сила, които често са потиснати от ежедневието", споделиха те.
Дарителството е съществена част от тяхната работа. Тази година те дори са успели да осигурят безплатно изпращане на дарения по куриер, което улеснява хората да се включат в инициативата. За Симеон и Филип усилията, които влагат, са доказателство, че "когато правиш добро, никога не си сам".
Слушайте!
В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..
Насочваме внимание към живота на мигрантите в България в Международния ден на мигрантите. В "Нашият ден" чуваме гласа на Бисрат Можо , имигрант от етиопски произход, с когото говорим за чувството на безопасност, за толерантността и дискриминацията в обществото ни. Бисрат живее нормално, общува с образовани и добронамерени хора и..
Д-р Лъчезар Томов , преподавател по информатика, информационни технологии и история на науката в Нов български университет, човек с дългогодишен опит като учител в българското средно училище и баща на 16-годишната Ема, разказва в "Нашият ден" за проблемите на средното ни образование , пречупени през случки от битието му на родител. Защо..
В предаването "Време за наука" гостува доц. Боряна Ангелова-Игова , която споделя своите впечатления и анализи за настоящото състояние на спорта в България. Тя изразява оптимизъм, като отбелязва, че изминалата година е била изключително успешна от спортна гледна точка. Карлос Насар: Чакат ме нови предизвикателства, изтощен съм от емоции..
Децата и техните права често остават на заден план, когато става въпрос за климатичната криза. Според Иван Куцаров от мрежата за гражданско действие "БлуЛинк", именно този аспект е във фокуса на новия проект "Околна среда, права и деца". В интервю за предаването "Време за наука" той обяснява как климатичните проблеми и правата на децата са тясно..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Обичам пица, харесвам италианския футбол, обожавам Венеция и Таормина; встрастен съм в мелодиката на Нино Рота и маестро Мориконе, имам лични истории със..
Седем произведения на Любен Димитров са включени в изложба в галерия "Квадрат 500". Те са собственост на Националната галерия, Софийската градска..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg