С тази събирателна метафора започна декемврийската поредица "За здравето", в която доминира позитивизъм, усмивка и обобщаващи разкази на лекарите за отминаващата година. Документалната плетеница от делници и празници в житието на медицинското съсловие започнахме под знака на Никулден. Но този празник ни послужи само за отправна точка към много различни сюжети.
В поредния брой на седмичното издание "За здравето" пръв участник бе д-р Николай Радулов, който разказа за организацията на спешната медицинска помощ в Панагюрище и региона. Опитният лекар, който е и АГ специалист, обрисува различни картини от своята работа, най-честите обаждания за спешни състояния, реакцията на екипите и реалната отговорност, която носят. Д-р Радулов подчерта и други важни елементи от цялостната медицинска грижа: необходимостта от профилактични прегледи и кампании, редовни изследвания и консултации при специалисти. Именно този подход може да промени негативните демографски показатели на България. Споменахме и наскоро приключилата кампания за профилактика на колоректалния карцином, с основен "двигател" фондация "Лъчезар Цоцорков", с подкрепата на БНР и в частност, на поредицата "За здравето".
Следващият ни събеседник Николай Черноземски в емоционален разказ представи своя баща – водещия онколог и ерудиран ръководител професор Иван Черноземски. Най-впечатляващо е било позитивното и поощрителното отношение на проф. Черноземски към младите онколози. Именно той създава своеобразен клуб за идеи и обсъждания по темата. А днес Националната онкологична болница (УСБАЛО) напълно заслужено носи името проф. Иван Черноземски.
В диалога на експертите се включи и проф. Николай Цанков. В сферата на дерматологията той разказа за основните заболявания по кожата и за най-разпространеното от тях – атопичен дерматит, познат още като екзема. Проф. Цанков изрази съжаление, че методи като климатолечението са забравени и останали в миналото, за сметка на съвременните терапии, включително и с прилагането на биологични и биоподобни медикаменти.
Финалните думи бяха на проф. Никола Владов, който, макар и в отпуск и далеч от България, се включи в разговора. Водещият хирург и трансплантолог каза, че е частично удовлетворен от броя на извършените чернодробни трансплантации през година. "Общо 10 на брой до днес, те бележат устойчива тенденция в работата на нашия екип, в който вече има много млади колеги, което означава добро бъдеще!", подчерта проф. Владов.
В един от диалозите бе направена препратка към следващия ни гост – идната събота в студиото ще бъде доц. Ива Гаврилова, хирург и дерматолог, потомствен лекар и родолюбец.
2025 година ще бъде една от най-топлите, откакто се води статистика, защото прагът на повишаване на температурата от 1,5 градуса по Целзий ще бъде преминат, съобщиха от британската метеорологична служба в края на 2024 година. Прогнозата на експертите за 2025 г. показва, че тя вероятно ще бъде една от трите най-топли в историята, като средната..
Има една известна метафора, която гласи, че не бива да започваш да копаеш кладенец, когато си вече жаден. В контекста на водните ресурси в България това твърдение придобива буквално значение. Макар страната ни да разполага с пресни водни запаси, климатичните промени и екстремното засушаване създават нови предизвикателства. По покана на посолството..
В предишни издания "За здравето" наричахме срещата ни по повод Деня на родилната помощ "Бабинден за …мъже". Този път сменихме заглавието, но не и същността. Защото поканихме за среща в ефира отново трима специалисти в областта на АГ и на "ин витро" процедурите. Започнахме разговора с обрисуването на ритуалите и една матриархална картина, "нарисувана" от..
Дори да посетите Аржентина за кратко, като мен, пак ще усетите някои особености на тамошните нрави и специфични професии, които правят впечатление на чужденците. Например занаятът Отваряч на врати. Това е специална услуга, предлагана по аржентинските улици. Хващате такси. Идва кола и след това от нищото се втурва човек. Не се страхувайте от..
Толкова сме свикнали с тях, че рядко ни правят впечатление, освен когато успеят да привлекат вниманието ни с нещо оригинално, понякога глупаво, дори скандално. Става дума за онези надписи, които ни посрещат още на вратата на кварталния магазин, сергията на пазара, пощата, селската кръчма. Какво вижда в тях специалистът филолог – доц. Даниела..
При археологически разкопки в квартал Калето в Лом, които завършиха в последните дни, на дълбочина около 7,5 метра, са открити стени и ровове на..
Дори да посетите Аржентина за кратко, като мен, пак ще усетите някои особености на тамошните нрави и специфични професии, които правят впечатление на..
Ловешкият драматичен театър "Борис Луканов" гостува на сцената на Народния театър "Иван Вазов" със спектакълът "Илинден" по творби на Димитър Талев и Пейо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg