По време на нестихващите проевропейски протести в Грузия се чу и изпълнението на "Мравалжамиер" – многогласието, популярната песен, пожелаваща дълголетие и благополучие, и с която грузинците категорично подчертават дни наред, че искат свобода и самоопределение. На фона на това послание разговаряме в "Мрежата" с Петя Гергова, журналист от БТА.
Предвидимите или непредвидимите сценарии
"Сценариите са няколко, макар че в момента нещата могат са се определят като пълна неизвестност. Единият от тях е така нареченият "компромисен сценарий", според който сегашните управляващи в Тбилиси могат да направят някои отстъпки и да се успокои обстановката, да се успокои тази политическа криза, която в момента ескалира. Отстъпките, които могат да бъдат използвани, е отказването от решението да се суспендират за четири години преговорите за присъединяване с ЕС. Грузия получи статут на страна-кандидат в края на миналата година, но сега внезапно реши, че няма да прави нищо по въпроса и няма да приема субсидии от ЕС, защото Брюксел се отнася към Тбилиси надменно, а Тбилиси изисква уважение, изтъквайки, че Грузия е малка страна с голяма история.
Другият сценарий, който не е препоръчителен, но е вероятен, това е така нареченият "белоруски сценарий" т.е. повторението след последните президентски избори, когато Лукашенко спечели пореден мандат. Това означава, че репресиите на силите за сигурност и полицията ще се увеличават, така че опозицията да бъде напълно смазана и "Грузинска мечта“, партията, която управлява в Тбилиси, ще продължи да втвърдява отношението си към всичко, което не съответства на нейния дневен ред."
Кога преля чашата
"Опозицията така и не призна, че изборите са били честни от самото начало, а грузинската президентка Саломе Зурабишвили всъщност веднага каза, че резултатът от изборите показва, че Москва е извършила специална операция срещу Грузия и от там нататък нещата продължиха да ескалират и се стигна до протестите. Бутонът беше натиснат, когато министър-председателят заяви, че паузира процеса по присъединяване към ЕС."
Законът срещу чуждестранните агенти
"Той беше приет, както и законът срещу ЛГБТИ общността и двата закона предизвикаха големи брожения и имаше един момент, в който след деня наприемането на закона за ЛГБТИ общността беше извършено убийство в Тбилиси, когато една популярна транс джендър актриса и модел Кесария Абрамидзе беще убита.
Нещата не са спокойни и опозицията не съумява да фокусира нещата, които иска да изтъкне на преден план, а освен това, според специалисти-наблюдатели, грузинската опозиция, в центъра на която е Единно национално движение, създадено от в момента излежаващия присъда в затвора бивш президент Михаил Саакашвили, ѝ липсват харизматични лидери, които да обединят хората около себе си."
Какви са тесните връзки с Москва? Как се прекъсва пъпна връв? Какви са хибридните атаки и каково се крие зад термина "традиционни ценности“? Какво плаши грузинците?
Как се наказва непокорството
"За съжаление освен че използват лексиката на Русия, грузинските власти прибягват до същите методите на разправа с инакомислещите, включително и с журналистите. Има кадри, на които се вижда как хора са бити. Начинът, по който се сплашват или се закриват медии, показва, че просто се следва същата линия, която не води към нищо добро. Не се знае накъде ще тръгнат нещата, тъй като в момента, може да се каже, че Грузия е в предреволюционна ситуация."
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – БТА
Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..
Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..
Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..
Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад..
Кои са външнополитическите приоритети на страната ни след последната стъпка на евроинтеграция – влизането ни в еврозоната и как върви напредъкът ни в интеграцията с ОИСР; каква в промяната в образователната система, която иска да реализира сегашното мнозинство и кои са резултатите, които трябва да бъдат постигнати с нея? На тези въпроси в "Нашият..
"Нощта на Allegra" на 16 юли ще събере на една сцена изявени европейски музиканти и млади български таланти, които уверено вървят по своя път към големите..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg