Според доклад на Института за икономически изследвания към БАН България е една от държавите в ЕС с най-високи нива на енергийна бедност. 1/4 от населението в страната не може да се отоплява адекватно.
Рубриката "Говорят: Зелените новатори на България" на предаването "Нашият ден" представя инициативата "Изгрей.БГ" – първата енергийна общност в страната. Тя е създадена от братята Михаил и Цветан Георгиеви, които се борят не само за повече възобновяеми източници, но и за преодоляване на енергийната бедност в България.
Михаил Георгиев разказва за идеята и пътя до нейното осъществяване.
По думите на Георгиев енергийните общности съществуват в Западна Европа от десетилетия и обхващат не само соларна енергия, но и вятърна, както и дейности по реновирането на сградите и осигуряването на енергийна ефективност.
Появата на първата енергийна общност в България е позитивна промяна в енергийния сектор, към която основателите на "Изгрей.БГ" решават да пристъпят, след като се запознават с дейността на този тип инициативи в Европа.
В България все още няма дефиниция за енергийната общност – тя не съществува като юридическо понятие, пояснява Георгиев.
Гостът разказва за началото на първата енергийна общност у нас, което е поставено със соларна инсталация в имот в село Белозем.
Георгиев предвижда, че в бъдеще гражданите ще имат по-голяма и активна роля в енергетиката в България. От държавната политика зависи как това ще бъде регулирано, защото трябва дейността да се анализира и да бъдат въведени подзаконови нормативи, по думите на госта.
"Изгрей.БГ" предлага за свободно ползване наръчник със съвети за гражданите, които искат да обновят сградите си с цел енергийна ефективност, споделя Георгиев.
Наръчникът може да бъде намерен безплатно в социалните мрежи на "Изгрей.БГ”.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Насочваме внимание към живота на мигрантите в България в Международния ден на мигрантите. В "Нашият ден" чуваме гласа на Бисрат Можо , имигрант от етиопски произход, с когото говорим за чувството на безопасност, за толерантността и дискриминацията в обществото ни. Бисрат живее нормално, общува с образовани и добронамерени хора и..
Д-р Лъчезар Томов , преподавател по информатика, информационни технологии и история на науката в Нов български университет, човек с дългогодишен опит като учител в българското средно училище и баща на 16-годишната Ема, разказва в "Нашият ден" за проблемите на средното ни образование , пречупени през случки от битието му на родител. Защо..
В предаването "Време за наука" гостува доц. Боряна Ангелова-Игова , която споделя своите впечатления и анализи за настоящото състояние на спорта в България. Тя изразява оптимизъм, като отбелязва, че изминалата година е била изключително успешна от спортна гледна точка. Карлос Насар: Чакат ме нови предизвикателства, изтощен съм от емоции..
Децата и техните права често остават на заден план, когато става въпрос за климатичната криза. Според Иван Куцаров от мрежата за гражданско действие "БлуЛинк", именно този аспект е във фокуса на новия проект "Околна среда, права и деца". В интервю за предаването "Време за наука" той обяснява как климатичните проблеми и правата на децата са тясно..
В навечерието на коледните и новогодишни празници в предаването "Нашият ден" гостува заместник-кметът по финанси на София Иван Василев. В рамките на разговора се обсъждат постигнатото през изминалата година, нерешените проблеми и предстоящите задачи за 2025 г. "Работата за София е привилегия", казва Василев и изразява своята мотивация да..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Обичам пица, харесвам италианския футбол, обожавам Венеция и Таормина; встрастен съм в мелодиката на Нино Рота и маестро Мориконе, имам лични истории със..
Седем произведения на Любен Димитров са включени в изложба в галерия "Квадрат 500". Те са собственост на Националната галерия, Софийската градска..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg