На 9 декември Българската православна църква отбелязва Зачатието на Св. Анна – майката на Дева Мария. Този празник, познат още като Зимна Св. Ана или Анино зачатие, е свързан с християнската традиция и културните вярвания, които се преплитат в историята на празника. Освен че е ден с важно духовно значение, в народните обичаи той често се свързва с почит към врачките и техните умения.
Редакторът Ана-Мария Кръстева разказа повече за християнската страна на този ден в ефира на "Нашият ден". Ето какво научихме от нея:
Св. Анна е дъщеря на свещеник от Витлеем и потомка на Ароновия род – свещеническата линия в Стария завет. Тя живее в Назарет със съпруга си Йоаким, който пък е потомък на Давидовия род. Семейният им живот е скромен и праведен – те използват само малка част от доходите си за лични нужди, а останалото жертват за храма и бедните.
Но над тях тегне голяма мъка – 20 години те нямат деца. В онези времена безплодието се възприема като божие наказание и като пречка за изпълнението на пророчеството, според което месията трябва да произлезе от Давидовия род.
По време на един от големите еврейски празници Йоаким решава да принесе жертва в Йерусалимския храм. За негово разочарование, първосвещеникът го отпраща, защото според закона мъж, който няма деца, не е достоен да принася жертва. Унижен и натъжен, Йоаким се оттегля в пустинята, където прекарва 40 дни в строг пост и молитва към Бога. Междувременно Анна също отправя горещи молитви, вярвайки, че бездетството им е по нейна вина.
Именно в този момент Бог се намесва. Според преданието молитвите на праведното семейство са чути и те са удостоени с дар – зачеването на Дева Мария. Този акт не само разсейва тъгата им, но и изпълнява божието предопределение.
Зачатието на Св. Анна е не просто история за чудото на раждането, но и символ на вярата, надеждата и силата на молитвата. Това е ден, който ни напомня, че дори в най-трудните моменти надеждата и вярата могат да доведат до благословение.
Слушайте!
В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..
Насочваме внимание към живота на мигрантите в България в Международния ден на мигрантите. В "Нашият ден" чуваме гласа на Бисрат Можо , имигрант от етиопски произход, с когото говорим за чувството на безопасност, за толерантността и дискриминацията в обществото ни. Бисрат живее нормално, общува с образовани и добронамерени хора и..
Д-р Лъчезар Томов , преподавател по информатика, информационни технологии и история на науката в Нов български университет, човек с дългогодишен опит като учител в българското средно училище и баща на 16-годишната Ема, разказва в "Нашият ден" за проблемите на средното ни образование , пречупени през случки от битието му на родител. Защо..
В предаването "Време за наука" гостува доц. Боряна Ангелова-Игова , която споделя своите впечатления и анализи за настоящото състояние на спорта в България. Тя изразява оптимизъм, като отбелязва, че изминалата година е била изключително успешна от спортна гледна точка. Карлос Насар: Чакат ме нови предизвикателства, изтощен съм от емоции..
Децата и техните права често остават на заден план, когато става въпрос за климатичната криза. Според Иван Куцаров от мрежата за гражданско действие "БлуЛинк", именно този аспект е във фокуса на новия проект "Околна среда, права и деца". В интервю за предаването "Време за наука" той обяснява как климатичните проблеми и правата на децата са тясно..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Обичам пица, харесвам италианския футбол, обожавам Венеция и Таормина; встрастен съм в мелодиката на Нино Рота и маестро Мориконе, имам лични истории със..
Седем произведения на Любен Димитров са включени в изложба в галерия "Квадрат 500". Те са собственост на Националната галерия, Софийската градска..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg