Предстоящите коледни и новогодишни празници ще бъдат белязани от интензивни пътувания, посочва проф. д-р Румен Драганов, директор на Института за анализи и прогнози в туризма към Университета по библиотекознание и информационни технологии. В интервю за "Нашият ден" той споделя наблюденията и прогнозите си относно туристическите тенденции през този период.
Тази година празничният период се разпростира върху повече от 10 дни – от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания. Много хора ще се възползват от възможността да съчетаят почивни дни и празници, като някои ще пътуват по няколко пъти в този период.
Най-популярният тип пътувания ще бъдат тези до роднини и приятели, които съставляват основната част от туристическите потоци. След тях се нареждат посещенията на къщи за гости, СПА хотели и зимни курорти, където любителите на зимните спортове ще могат да се насладят на снежната атмосфера.
Около 100 000 българи ще изберат да прекарат празниците в чужбина. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Проф. Драганов отбелязва, че чуждестранните пътувания остават важен сегмент, особено в периода около празниците.
Интересно наблюдение е свързано с по-ранното усещане за Коледа тази година. За първи път още в края на ноември в страната се виждат коледни елхи и базари, което според проф. Драганов създава празнично настроение и стимулира хората да планират празниците си по-активно.
Интензивността на пътуванията през празничния сезон е доказателство за важността на социалните контакти и отдиха за българите. Независимо дали в страната или чужбина, хората търсят възможности да бъдат със семейството си, да релаксират и да се насладят на празничната атмосфера.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Случвало ли ви се е някой ваш познат или приятел да ви сподели, че отива в храма, за да благодари на Бога за едно или друго благодеяние, което е получил или за радостта и щастието, които са го сполетели? Много рядко, нали? В днешното евангелско четиво за 10-те прокажени става дума точно за това как ние хората не сме свикнали да благодарим на..
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и оценка на дейността по отношение на противодействието на незаконната миграция, на трафика на наркотици и като цяло, на съвместните действия по противодействие на организираната престъпност. Поводът за..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения, защо проверителите на факти не са цензори и какво представлява работата им. "Проверителят на факти работи журналистическа работа. Не в нейната цялост, но тук специализацията е в откриването на факти..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно? Кампанията "Антидума" в Германия съществува от 1991 година и оттогава разглежда термини и изрази, които, по мнението на експертите, нарушават принципите на човешкото достойнство или имат негативен..
Тийнейджърският гняв – същинска електроцентрала. Това е темата на тийнейджърския подкаст "Импулсът в мен". Споделяме какво мислим и разглеждаме съветите на психолозите: Сещайте се, че никой не е съвършен, дори и вие. Понякога намалявайте малко претенциите и признавайте грешките си. Опознайте чувствата си. Когато се ядосате,..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
С покана за един специален концерт в "Артефир" гостува музикантката и асистент в НМА "Проф. Панчо Владигеров" Сабина Йорданова . Утре (18 януари)..
17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg