Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Валтер Клепетко: При рака на белия дроб има две основни иновации

Впечатли ме значителната разединеност, вероятна причина за недостатъчния напредък в някои области

Теодора Милева с проф. Валтер Клепетко
Снимка: БНР

Световноизвестният гръден хирург проф. Валтер Клепетко, който до пенсионирането си бе ръководител на катедрата по хирургия в Университетската болница във Виена и е пионер в трансплантацията на бял дроб, даде специално интервю за предаването Lege Artis.

Проф. Клепетко представи световните методи при лечение на рак на белия дроб, важността от трансплантация, проблемите, но и хуманността при донорството, което дава надежда за нов живот на много пациенти.

Ето какво каза проф. Клепетко: "При рака на белия дроб има две основни иновации. Първата е хирургическата, която ни позволява да оперираме тумори с по-малко натоварване за пациентите – така наречените минимално инвазивни интервенции, и в същото време да извършваме големи операции, когато е необходимо, по безопасен начин за пациента. Друга възможност е медикаментозната терапия, където днес, освен химиотерапията, има и имунотерапия и т. нар. целева терапия, които са донесли изключителни подобрения за пациентите. Двете заедно водят до по-добра прогноза при лечението на белодробния карцином. При напреднал стадии на рак трябва да се постигне системен контрол над тумора. Това означава не само на едно място, а в целия организъм. След това може да се приложи и локална терапия. 

През 1986 г. започнах да се занимавам с белодробни трансплантации. Такива бяха направени на много малък брой пациенти в света – може би десет. Работихме три години по подготовката и през 1989 г. извършихме първата трансплантация, която, за щастие, беше успешна.  Пациентът живя 4 години и половина, но за съжаление почина от инсулт. Но самата трансплантация на белия дроб функционира отлично и това беше началото на една голяма международна програма. Днес хирургическата техника при трансплантациите е много добре развита. Истинските проблеми са в намирането на подходящи органи – необходимо е да се насърчи донорството на органи. Това трябва да се подкрепя във всяка страна, защото без донорство няма трансплантации.  Другото предизвикателство е настройването на имунната система, така че тялото да не отхвърли органа и пациентът да може да живее в баланс с него."

Професорът определи България като прекрасна страна с невероятни хора. Той изрази впечатлението си, че обществото ни е разединено поради недостатъчен напредък в някои области. Пример за това е липсата на белодробни трансплантации, въпреки усилията да бъде обучен български екип. 

"Не мога да дам категорична оценка за причината, но вероятно е сбор от много фактори. Необходима е реална воля от страна на властите и политиката. Трябва да има единен подход, да се създаде централен орган, който да бъде подкрепен и да работи с ясен фокус върху постигането на целта. В Гърция също изградихме трансплантационна програма. Тя функционира, но в много ограничен мащаб. Съмнявам се, че Гърция би могла да осигури допълнителен капацитет за България. Лично за мен в тази сфера има големи предизвикателства и успехи, които ми дават смисъл и удовлетворение. Има и провали, но въпреки това трябва да останеш спокоен и балансиран, за да можеш да продължиш напред и да вършиш работата си с радост", каза още проф. Клепетко.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл: 

Валтер Клепетко е роден във Виена през 1955 г. и получава докторска степен по медицина през 1978 г. Професорът по гръдна хирургия ръководи отдела по гръдна хирургия в Катедрата по хирургия в MedUni Vienna/University Hospital Vienna от 2010 г. насам. През 2019 г. той пое ръководството като ръководител на Катедрата по хирургия до пенсионирането си.

Специализира хирургия на карцином на бронхите, хирургия на функционални белодробни заболявания, хирургия на белодробна хипертония, белодробна трансплантация и трахеална хирургия. Той е баща на две деца и е бивш президент на Европейската асоциация по сърдечна и гръдна хирургия (EACTS). Бил е европейски представител в борда на Американската асоциация по гръдна хирургия (AATS). През 2014 г. получава голям орден на честта за заслуги към Република Австрия за своите медицински и научни постижения. През 2015 г. е удостоен с наградата на град Виена за медицински науки.

През септември 2024 г. проф. Клепетко бе удостоен от Европейската белодробна фондация (ELF ) за неговата всеотдайна работа в осигуряването на равен достъп до белодробна трансплантация за хора с белодробни заболявания в страни без програми за трансплантация.

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10