Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Господинов е носителят на литературната награда "Хеликон" за 2024 година

Георги Господинов, от награждаването

90 заглавия бяха прочетени от журито, а 12 – номинирани за годишната литературна награда "Хеликон".

Носител на статуетката "Орлето на Хеликон" за 2024 година стана Георги Господинов за романа си "Градинарят и смъртта" – книга, която говори на трудни и болезнени теми и разкрива грижата като нещо естествено за Човека.

"Литературата е нещо, което, ако го скъсаш три пъти на пет години, много трудно се възстановява", заяви Господинов по време на церемонията по награждаването снощи (12 декември).  

"Всеки е бездна за себе си", каза в интервю за "Артефир" писателят и допълни, че книгата е начин да говори с невидими хора и така разговорът за болката става по-лек.

Смъртта, по думите на Господинов, е стигане до граница, където знаеш, че единият ще продължи нататък, а другият остава тук. Тази раздяла активира всички пропуснато – неказани думи, непрегръдки.

А грижата е нещо естествено.

В рамките на Софийския международен литературен фестивал писателят участва в разговор, проследяващ неговия път – от "Естествен роман", написан през 90-те, до "Градинарят и смъртта".

Пред репортера на "Артефир" Господинов изрази своята радост, че на първия роман му са се "случили читатели от различни поколения".  

"Книгата е само повод да четем собствените си тъги", каза още Господинов.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл: 

Номинираните за награда „Хеликон“ 12 книги бяха:

„Луничави разкази" – сборник разкази от Здравка Евтимова, „Жанет-45"
„Рана" – роман от Захари Карабашлиев, изд. „Сиела"
„Чакалнята" – роман от Деница Илчева, изд. „Жанет-45"
„Ане" – роман от Камелия Панайотова, изд. „Жанет 45"
„Светулки зад решетките", роман от Мира Добрева, изд. „Книгомания"
„Извън обхват", роман от Евгени Черепов, изд. „Жанет 45"
„Годината, която започна в неделя", роман от Яница Радева, изд. „Жанет-45"
„Машина за пуканки", роман от Михаил Стоянов, „Жанет-45"
„Романът на една жена без качества" от Ралица Николова, „Жанет 45"
„Градинарят и смъртта" – роман от Георги Господинов, „Жанет-45"
„Слънчогледови деца" – роман от Кристина Терзийска, изд. „Колибри"
„Ти, подобие мое" – роман от Радослав Бимбалов, изд. „Сиела"


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Зодиакът" на Димитър Рашков в галерия "Българи"

Можем да наречем тази изложба и юбилейна за навършилия през 2024 г. 70 години Димитър Рашков. Основният и непоказван досега цикъл в нея е именно "Зодиакът", който е продължение на темите, занимаващи скулптора през целият му път. Сред тях са: Трифон Зарезан (Опиянението на боговете); Еротикон (Изящните дебелани); Адам и Ева след изгонването от Рая;..

публикувано на 19.02.25 в 17:05
Илюстративна снимка

В Париж започва най-големият панаир за съвременно изкуство

2000 художници, фотографи, архитекти, скулптори и гравьори от цял свят ще представят най-новите си произведения. Събитието се провежда под стъкления купол на "Гран Пале" във френската столица. Панаирът за съвременно изкуство "Арт Капитал" се открива с грандиозно шоу и дефиле на бижутери, които представят най-новата си продукция. В рамките на трите..

обновено на 19.02.25 в 16:23

Варна ще има театрален фестивал и през есента

Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален фестивал ще се проведе от 24 до 28 септември 2025 година. Идеята на организаторите е да предложат в ранната есен едно голямо културно събитие на варненци и на гостите на града и така да се удължи..

публикувано на 19.02.25 в 15:58
Къща на Георги Савов

Факти и родови истории в "Сградите разказват"

Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които създават епизодите, разкриват събития и истории, свързани с построяването, архитектите и обитателите на ценните сгради в Стара София. "Идеята за поредицата се роди на базата на две беседи, които..

публикувано на 19.02.25 в 12:10

Софийска премиера за "Не се обличай за вечеря" или любовен триъгълник по две

Представлението "Не се обличай за вечеря" по пиесата на Марк Каполети "Пижама за шестима" е първият опит на режисьорката Максима Боева за ситком. Заедно със сценографа на представлението Киряна Аврониева те се впускат още повече в експеримент със сценичното пространство, като бягат от класическия модел на жанра, който е белязан от "диван по..

публикувано на 19.02.25 в 11:04