"Ако не бяха те" е темата по която ще творят участниците в XII Международен литературен ученически конкурс "Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена", организиран от Центъра за еврейско българско сътрудничество "Алеф".
Конкурсът стартира на 1 октомври, а малко по-късно за наградените участници в тазгодишния конкурс беше организирана тематична експедиция "Места на памет в Полша". Младежите обиколиха знакови за историята на Холокоста места в Полша. Сред наградените бяха Полина Динчева от Плевен и Йоана Стоянова от Бургас.
"Обиколката остави всички ни без думи и силно замислени за трагедията и силата на човешкия дух. Беше трудно, но необходимо преживяване, което оставя следи в сърцето" написа Полина.
"Това беше денят на нашето посещение в Аушвиц – ден, който дълго очаквахме, но който също ни изпълваше с плахост. Знаехме, че през железните порти на този исторически обект ще излезем променени. Чели и слушали за лагера, сега беше наш ред да усетим тежкия въздух там. ... Влязохме и в една от бараките – условията, в които са живели лагерниците, са били неприемливи. Все пак, дори и в тези страшни обстоятелства, някои не загубили надежда до края." – написа Йоанна. Повече за впечатленията на двете Момичета чуйте в звуковия файл.
С всяко издание организаторите от "Алеф" надграждат темите, по които младите хора, участници в конкурса "Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена" разсъждават. Особена беше обстановката, в която дванайсетото издание на конкурса беше обявено. В Европа и света ескалираха антисемитските вандалски прояви – чупене на витрини, изпотрошен градски транспорт, скандирания на антиеврейски лозунги след мачове на националния израелски футболен отбор. Заедно с това се забеляза и странното поведение на медиите, отразяващи само трагедията на палестинския народ и забравящи трагедията на семействата на убитите и отвлечени израелски граждани. Всичко това показа колко е необходимо младите хора да бъдат запознати с антисемитизма и всичките му прояви; да търсят истината за Холокоста, за да не се повтаря това срамно явление – Никога вече.
И, говорейки за следващото издание на конкурса "Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена", нямаше как да не обсъдим и надигналия се антисемитизъм с председателката на "Алеф" Алберта Алкалай.
Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров посети Либия по официална покана на президента на Университета Гарюнис в Бенгази д-р Азедин Идриси. По мнение на мнозина, след падането на Кадафи държавата е едно от последните места по света, където човек би отишъл доброволно. Реалността се оказва доста по-различна. Проф. Димитров ни пренася в онази..
Електричество, данни, метал – вените, невроните и коститена едно ново същество, което не принадлежи нито на природата, нито на човечеството. Една и съща реалност ли виждат човекът и изкуственият интелект? Kъде са аналогиите с човешките сетива? Освен да му дадем сетива, можем ли да го приучим и на чувства – разговор във "Време за наука" с..
Владислава Георгиева е асистент в катедра "Комуникационни мрежи и системи" към факултет "Артилерия", противовъздушна отбрана и компютърни и информационни системи във ВВУ - Шумен. По време на следването си в Шуменския университет"Епископ Константин Преславски” през 2016 година печели именната стипендия "Акад. Димитър Мишев", която фондация "Еврика"..
Първият профилактичен преглед се прави, когато детето е на 6 месеца, след това на 3,6 години и след това в предучилищна възраст, разказва в предаването "Следобед за любопитните" проф. Александър Оскар – ръководител на Катедрата по офталмология към Медицинския университет в София, началник на Клиниката по очни болести към УМБАЛ "Александровска" и..
В първото за новата година издание на предаването "За думите" с доц. Мая Влахова от Секцията по ономастика на Института за български език коментираме имената на първите бебета за 2025 г. и тенденциите, които се очертават в избора на младите родители. Крум е наречено първото момченце, сред останалите два пъти се появява името Самуил, което потвърждава..
"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка...
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врати в дома на художници във великотърновското Ново село. Всъщност това е колекцията на Даниела и..
На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg