В Дома на киното на 17 декември с вход свободен от 19:20 ч. ще се състои премиерата на късометражния филм "Реките на София", представен от фондация "Колективът".
За документалния филм и инициативата на "Колективът" за реките на София, която стартира преди пет години с едноименния фестивал разговаряме в "Нашият ден" с арх. Мартин Янков от фондацията.
Инициативата на "Колективът" за привличане на гражданското и институционно внимание към реките в градска среда се разпростря и в Стара Загора, Велико Търново, Троян и Габрово.
По думите на Янков удобството да имаме течаща вода у дома ни е накарала до забравим ползите, които една река ни дава, а фестивалът "Реките на София" цели да ни ги припомни.
Местните хора откликват спонтанно и положително на инициативата, припознават каузата и ползи вече има. Реките, които в столицата се асоциират с канали и се замърсяват поради невнимание, в краткосрочен план вече започват да се изчистват.
Дългосрочната цел на инициативата на "Колективът" е да се преосмисли връзката на града с реката, изтъква архитектът.
Проектът е придобил популярност на европейско ниво, като фондацията е получила две международни отличия за такъв тип инициативи, заявява Янков.
Наскоро беше подписан меморандум за устойчиво управление на реките между кмета на София, четири районни администрации и няколко граждански организации.
Филмът "Реките на София" представлява синтез на мислите и идеите на редица експерти, много от които са общински работници, обръща внимание Янков.
Екипът е очертал основните проблеми и първите стъпки, които трябва да се направят за приобщаване на реките на София към градската среда.
Един от най-големите проблеми, по думите на Янков, е свързан със собствеността на реките – някои от тях не фигурират на кадастралната карта и могат да бъдат застроявани.
Подобно на фестивала филмът "Реките на София" продължава започнатия диалог чрез силата на изкуството.
Янков изброява основните цели, които трябва да бъдат постигнати с Перловска река като пилотен проект: премахване на притоците, изграждане на система за мониторинг на състоянието на реката, вкарване в кадастралната карта.
В София-град има 33 реки, а в София-област са над 100. Основно 7 реки пресичат София и те имат множество капиляри, а под града е пълно с подпочвени води.
"Трябва много мъдро, каквото е името на града, да подходим, за да се възползваме от този ресурс, който съвсем не е малък", казва Янков.
Когато София е замисляна като столица, планът е бил да бъде град-градина, разказва Янков и допълва, че ако тази система се възобнови, въздухът ще стане по-чист и свеж, биха се появили естествени възможности за велоалеи и места за отдих и игра.
"Това би отнело десетилетия да се изпълни, но е важно да се постави като цел", заявява Янков.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
В тринайстия от началото на годината петък водещите на "И рибар съм, и ловец съм" без излишни суеверия отправят поглед към ловните полета – Асен Масларски от студиото в София, Росен Мирчев от изложението "Природа. Лов. Риболов" в Пловдив, на което ще бъде посветено следващото предаване. Този път можем да чуем: - Отзвук от състезанието на стрелбищен..
Преди осем години Росен Маринов от Горна Оряховица купува заедно със семейството си двете последни оцелели къщи в отдалечена махала на севлиевското село Кръвеник и започва да възстановява както къщите, така и пасищата в района. До къщите се стига трудно, въпреки усилията на Росен да облагороди пътя. През 2022 г. той се установява за постоянно в..
Водещият на предаването и Теодор Цеков, журналист в сайта filternews.bg, по следите на европейските и световни събития. "Как тракторът кротко пасеше" – за съдържанието на тридневни запасни пакети за оцеляване в плана на Европейската комисия, или закъде сме без маникюристи, педикюристи и карти за игра? Възходът на европейските крайнодесни партии...
В поредния епизод на рубриката "Разговорът" се срещаме с проф. д-р Алексей Стоев – астроном, спелеолог, преподавател и председател на Българското пещерно дружество. Темата на разговора е историята и проблемите на пещерното движение в България, опазването и паспортизацията на пещерите у нас, както и липсата на Закон за пещерите. Повод за този..
"Екология на душата" е поредния междурелигиозен семинар за младите хора на България. Форумът събра близо 50 участници от 6 религиозни традиции от 13 населени места на България. Той е организиран от сдружение "Мостове" и Национален съвет на религиозните общности в България. Как младите хора, успяват да намерят път към различния, за диалога, за..
"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София...
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg