Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Несгъваемият човек – поетът Георги Константинов празнува рожден ден

Георги Константинов: Аз живея с поезията

Георги Константинов
Снимка: СБП

Ето краткият мой послеслов:

Суетата не ме занимава.

Само живият

чувства любов.

Там, отвъд, е безсмъртната слава.

Свят от мрамор не сътворих.

Не блести във живота ми подвиг…

Само дето

превърнах на стих

всяка трепнала в мене обич..

– Откъс от стихотворението "Избор" на Георги Константинов 

Днес поетът Георги Константинов празнува рожден ден.

Традиционно в навечерието на своя рожден ден поетът се среща с приятели, съмишленици и почитатели в Столичната библиотека.

На 18 декември в Мраморното фоайе библиотеката големият български поет представи новата си стихосбирка "Несгъваем човек".

В представянето участва бардът Румен Спасов с песни по емблематични стихове на Георги Константинов.  

В стихосбирката "Несгъваем човек" поетът остава верен на себе си – устремен към доброто, изпълнен с любов, ярък граждански поет.  

По думите на Паруш Парушев "лирическият герой на Георги Константинов води уверено своя лиричен кораб винаги към нос Добра Надежда".

В интервю за "Артефир" от вечерта на представянето Георги Константинов казва: "Аз съм от тези поети, дето много ги четат. Някои казват, че не е добре, но аз съм щастлив от това."

Според поета жените четат повече поезия – изобщо женското присъствие се засилва в поезията.

Поетите, които подават ръка на Константинов са Георги Джагаров и Димитър Димов, споделя Константинов. Той разказва, че още като десетокласник еполучил покана от Димитър Димов да се включи в поетически курс, където се среща с други млади поети – бъдещи големи имена като Христо Фотев. 

"Това създаде в мен усещането, че поезията е нещо много важно, затова посветих целия си живот на нея", казва поетът, издал над 40 стихосбирки.

След щедрата прегръдка на поетите, Константинов сам започва да подава ръка на млади таланти, докато работи в списанията "Родна реч" и "Пламък".

"Аз живея с поезията", заявява Константинов.

Поезия пише рано сутрин.

Целия репортаж и песента "Колхида" в изпълнение на барда Румен Спасов – чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кино, родено от книги: 11 години "Синелибри"

В рубриката "Темата на деня" на БНР гостува Анна Лазарова от издателство "Колибри" , за да разкаже повече за литературните премиери и филмовите събития в рамките на тазгодишното издание на фестивала "Синелибри" . Разговорът постави акцент върху силната връзка между литературата и останалите изкуства – особено киното и театъра, които често..

обновено на 09.10.25 в 11:31

Лили Кехайова се превъплъщава в ролята на Сантуца в "Селска чест"

През сезон 2025–2026 година на националната оперна сцена отново премиерно ще оживеят "Селска чест" от Пиетро Маскани, "Палячи" от Руджеро Леонкавало и "Макбет" от Джузепе Верди. Сопраното Лили Кехайова ще очарова публиката в ролята на Сантуца в "Селска чест". За нейната емоция преди премиерата на спектакъла на 11 октомври ,..

публикувано на 09.10.25 в 09:54

Нов поглед към Колю Фичето – като архитект, скулптор и резбар

Днес в Историческия музей в Дряново ще бъде представено двуезичното и богато илюстрирано издание "Колю Фичето. Българският строителен гений" . В него Колю Фичето е представен в по-малко позната светлина – като архитект, скулптор и резбар . Повече за събитието, неговите автори и организатори ще научим от разговора на редактора Нина..

публикувано на 09.10.25 в 09:46

Уязвимостта – единствената възможна свобода

Срам, страх, гняв, болка, уязвимост – все емоции, за които не само избягваме да говорим, но се пазим да изпитваме. Сякаш така ще сме по-устойчиви срещу бурите на живота. Без тях обаче човек не върви напред, a тъпче само на едно място. Особено ако не си позволи да даде воля на уязвимостта си. Тя неизбежно се корени в нас – точно толкова стабилно,..

публикувано на 09.10.25 в 08:42

Трето издание на "Театър за младите" в "Сфумато"

Акцията "Театър за младите" на Театралната   работилница "Сфумато" продължава и през новия творчески сезон. "Театър за младите" е инициатива за творческа работа с младежка публика и е насочена по-специално към учениците и студентите на възраст между 16 и 25 години. "Това е една европейска практика, а именно – младият зрител да бъде въведен..

публикувано на 09.10.25 в 08:25