Днес християните от цел свят отбелязват Рождество Христово, а довечера евреите посрещат своя празник на Светлината – Ханука. И българи и евреи ще се съберат в своите храмове, ще запалят своите свещи, за да осветят те не само сградите отвътре, но и душите на вярващите... Какъв е за всяка общност празника и как различните софийски храмове събират хората около себе си – за това разказваме в "Познати и непознати" ...
Независимо осъзнава или не, но цял живот човек върви към своето съвършенство, за да може един ден сам себе си да превърне в храм и там да срещне своя Бог. Тези, които успяват, захващат се да строят храмове за другите, за да ги улеснят в дерзанието им. И тези храмове събират хората около себе си и в себе си и така се превръщат в място на причестяване, място на об-Единение. Един от най-новите християнски храмове в София е храм "Рождество Христово" в кв. Младост. За неговата кратка история и за мястото му в живота на хората ни разказва Велина Тодорова – директор на Енорийския център към храма. С нея ви среща Катрин Димитрова.
Казал някога един живял по нашите земи мъдрец – "Имаме своето раждане и го празнуваме всяка година, но дали със същото желание се стремим и към своето Рождество" Какво е искал да каже този мъдрец, замисляме ли се за и за своето Рождество, отдавайки значение най-вече на рождените си дни ...За всичко това разговаряме с отец Кръстин Апостолов от храм "Св. Димитър" в Панчарево,
Храмовете, които строим като места за моление и духовни крепости, са символ на Светлината Божия, която е неотлъчно с нас. За историята на Софийската синагога – шедьовър на архитектурната мисъл и една от емблематичните сгради на столицата, ни разказва София Коен – доскорошен председател на Централния израилтянски духовен съвет...
Когато бях малка, в научнопопулярно списание (може би "Космос"), прочетох за антигравитационния хълм в Салала. Тогава султанатът Оман ми се струваше толкова невъобразимо далечен и екзотичен! Щом имах възможност да посетя тази държава, освен Руб Ал Хали, втората по големина пустиня в света след Сахара, бях много ентусиазирана да видя това магнетично..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в общочовешкото психическо функциониране. Още оттогава вълшебната приказка е част от професионалния психоаналитичен и терапевтичен арсенал. "Приказката е мост между съзнаваното и несъзнаваното… ние..
Малко повече от 80 стихотворения, няколко писма – до Мина, до Дора Габе, предсмъртните писма на поета до д-р Кръстев и Тодор Александров и част от автобиографията, която той диктува на Владимир Василев, са включени в двуезично издание, излязло наскоро във Франция. Избраното заглавие е на поетичната антология "Подир сенките на облаците", съставена от..
Започнаха великденските кампании в помощ на хора в нужда. Една от организациите, които се занимават с благотворителност в Перник и региона, е фондацията "Не си сам". Нейната мисия е да направи деня на нуждаещите се по-светъл и радостен с хранителни дарения и емоционална подкрепа. Гости в предаването "Другият до мен" бяха Евелина Димитрова –..
Поканихме за разговор проф. Мария Малинова, нашият неофициален консултант по акушерство и гинекология. В седмицата на Благовещение опитният специалист отправи полезни съвети към дамите от всички възрасти. Поставихме част от акцентите върху тежките диагнози като рака на яйчниците и на маточната шийка, ендометриозата, но основната сюжетна..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg