Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рождество и Ханука

Храм „Рождество Христово“ и Софийската синагога

Днес християните от цел свят отбелязват Рождество Христово, а довечера евреите  посрещат своя празник на Светлината – Ханука. И българи и евреи ще се съберат в своите храмове, ще запалят своите свещи, за да осветят те не само сградите отвътре, но и душите на вярващите... Какъв е за всяка общност празника и как различните софийски храмове събират хората около себе си – за това разказваме в "Познати и непознати" ...

Независимо осъзнава или не, но цял живот човек върви към своето съвършенство, за да може един ден сам себе си да превърне в храм и там да срещне своя Бог. Тези, които успяват, захващат се да строят храмове за другите, за да ги улеснят в дерзанието им. И тези храмове събират хората около себе си и в себе си и така се превръщат в място на причестяване, място на об-Единение. Един от най-новите християнски храмове в София е храм "Рождество Христово" в кв. Младост. За неговата кратка история и за мястото му в живота на хората ни разказва Велина Тодорова – директор на Енорийския център към храма. С нея ви среща Катрин Димитрова.

Казал някога един живял по нашите земи мъдрец – "Имаме своето раждане и го празнуваме всяка година, но дали със същото желание се стремим и към своето Рождество" Какво е искал да каже този мъдрец, замисляме ли се за и за своето Рождество, отдавайки значение най-вече на рождените си дни ...За всичко това разговаряме с отец Кръстин Апостолов от храм "Св. Димитър" в Панчарево,

Храмовете, които строим като места за моление и духовни крепости, са символ на Светлината Божия, която е неотлъчно с нас. За историята на Софийската синагога – шедьовър на архитектурната мисъл и една от емблематичните сгради на столицата, ни разказва София Коен – доскорошен председател на Централния израилтянски духовен съвет...


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Акад. Владимир Овчаров

Той, тя или то...?

Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането на видовете полова принадлежност, бяха обект на разговор за транссексуалните хора и особеностите на тяхното физическо и психично здраве. Заедно с госта – акад. Владимир Овчаров, акцентирахме..

публикувано на 06.02.25 в 09:05

Цената на паметта

Точно сто години след рождението на писателя Генчо Стоев говорим за шедьовъра му – "Цената на златото", и за историческата памет, интерпретирана от перата на писателите ни.   Заедно с професорите Евдокия Борисова, Пламен Антов, с писателя Деян Енев, журналиста и поета Божидар Грозев и докторанта от Шуменския у-т "Константин Преславски" Валентина..

публикувано на 05.02.25 в 18:46

Семейните констелации и наследените травми: Тежестта на миналото

В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си наследяваме не само външни белези като цвета на косата и очите, но и дълбоки емоционални травми и нерешени конфликти, чиито корени често се крият далеч преди нашето раждане. Съществуват различни..

обновено на 04.02.25 в 14:08

Как мутациите оформят не само биологичните видове, но и хода на живота?

От гените, които оформят живота, до думите, които изграждат езика ни – всичко около нас се променя. Мутациите са движещата сила зад тази промяна, но как точно се случва тя? Как влияят на индивида, вида и обществото? На 10 февруари ще се търсят отговори с молекулярния биолог д-р Петър Ефтимов, лингвиста Тихомир Рангелов и проф. д.н. Стоян Ставру..

обновено на 04.02.25 в 13:35

Анатомия на страха: Епизод 1 – Същност и форми на страха

Поредицата "Анатомия на Страха", част от предаването "Радиоенциклопедия", разглежда базовата емоция страх през призмата на психологията, фактите от научни изследвания, както и през битието на различни култури. В четири епизода разкриваме част от онова, което знаем за природата на страха, неговата еволюция и тънката граница между плодотворното и..

обновено на 03.02.25 в 10:25