Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Когато си пожелаваме "бъди здрав"

Д-р Фани Цуракова
Снимка: Кирил Чобанов

При този поздрав дали визираме телесното или духовното здраве? – попитахме психиатъра д-р Фани Цуракова. Без колебание тя отговори, че това са два компонента на един и същ феномен – човешкото здраве. В първото издание "За здравето" през настоящата година заедно направихме кратък анализ на стойностните и разочароващи факти в здравеопазването. И не само – акцентирахме върху характеристиките на българската душевност, проявата на биполярни афективни разстройства през отминалата година, както личностни, така и обществени, уроците от миналото и надеждите за бъдещето. Всъщност е доказано, че позитивните хора по-добре се справят с кризи от всякакъв характер, включително и психични.

С нашата гостенка поговорихме за една традиционна научна проява, чийто вдъхновител е известният психиатър доц. Георги Койчев. Дълги години т. нар. Колегиум "Частна психиатрия" събира експерти и съмишленици от цял свят. И тази година през м. май ще бъде организирана поредната проява, на която ще бъде връчена и персонална награда на името на доц. Койчев.

Д-р Фани Цуракова е разностранен талант – психиатър, публицист, писател и драматург. Тя е посветила дълги години на интелектуалния "Клуб на писателите-лекари", като е била негов ръководител, а сега е почетен председател. Разговорът по тази тема "отключи" множество въпроси: защо мнозина лекари станаха писатели, това своеобразно бягство от реалността ли е, или трудно може да се устои на лечебната и пречистваща сила на литературата?

В края на съботната ни здравна среща коментирахме актуални събития и любопитни гледни точки, свързани с живота и здравето. Към нашата "студийна група" се присъедини Мария-Мира Христова, която анонсира и темите в предстоящия брой на "Семейно радио"...


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Без радио не мога

Предаването е посветено на 90-годишнината от основаването на Българското национално радио и на изработената по този повод дигитална платформа за неговата история от професор Боян Добрев. Заедно с Милен Митев, генерален директор на БНР, Милена Димитрова, председател на Обществения съвет към БНР, Кин Стоянов, директор на програма "Христо Ботев" към..

публикувано на 22.01.25 в 17:55

Глобалното затопляне повлиява и температурните аномалии в регионите

2025 година ще бъде една от най-топлите, откакто се води статистика, защото прагът на повишаване на температурата от 1,5 градуса по Целзий ще бъде преминат, съобщиха от британската метеорологична служба в края на 2024 година. Прогнозата на експертите за 2025 г. показва, че тя вероятно ще бъде една от трите най-топли в историята, като средната..

публикувано на 21.01.25 в 17:05
Обновената сграда на минералната баня в Банкя

Израелският опит: Как пустинята стана оазис

Има една известна метафора, която гласи, че не бива да започваш да копаеш кладенец, когато си вече жаден. В контекста на водните ресурси в България това твърдение придобива буквално значение. Макар страната ни да разполага с пресни водни запаси, климатичните промени и екстремното засушаване създават нови предизвикателства. По покана на посолството..

обновено на 21.01.25 в 14:20

Зад всяко бебе – баба...

В предишни издания "За здравето" наричахме срещата ни по повод Деня на родилната помощ "Бабинден за …мъже". Този път сменихме заглавието, но не и същността. Защото поканихме за среща в ефира отново трима специалисти в областта на АГ и на "ин витро" процедурите. Започнахме разговора с обрисуването на ритуалите и една матриархална картина, "нарисувана" от..

публикувано на 21.01.25 в 13:11

В Аржентина има професия "отваряч на врати"

Дори да посетите Аржентина за кратко, като мен, пак ще усетите някои особености на тамошните нрави и специфични професии, които правят впечатление на чужденците. Например занаятът Отваряч на врати. Това е специална услуга, предлагана по аржентинските улици. Хващате такси. Идва кола и след това от нищото се втурва човек. Не се страхувайте от..

публикувано на 21.01.25 в 08:05