Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кин Стоянов: "Следобед за любопитните" да предизвиква слушателския интерес към науката

Кин Стоянов
Снимка: Ани Петрова

"Чрез различните теми и интересни събеседници идеята ми бе предаването "Следобед за любопитните" да предизвика слушателския интерес към науката, споделя в предаването журналистът и директор на програма "Христо Ботев" Кин Стоянов.

"Следобедът е едно особено състояние на денонощието, където човек дори да е малко по-поспалив и по-късно да се буди, следобедът вече и мисловната дейност е по-висока и едновременно с това жаждата на човек да научава нови неща, да се среща с новото и непознатото, като че ли се засилва. Аз по някакъв начин имам особен уклон към тази тематика. 

Още от 2007 година ние с колегата Емил Янев в програма "Радио София" направихме цялата наша програмна линия "Часът на инфохолиците", а инфохолизмът е предизвикан преди всичко от любопитството. Затова, когато трябваше да направим това предаване, ми хрумна това име", заяви в предаването "Следобед за любопитните" директорът на програма "Христо Ботев" Кин Стоянов. 

За Стоянов предаването трябва да изглежда като един калейдоскоп, като една мозайка, един пъзел, който трябва да бъде изграден от най-различни цветни любопитни парчета, които приковават вниманието, и всички те да направят една обща картина.

"Моите очаквания от това предаване бяха с различните теми и събеседници то да предизвика интерес към науката и в голяма степен към края на годината това се случи", споделя Кин Стоянов. За него постижения са били и двете изнесени предавания от Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". 

Повече любопитство на слушателите, а на "Следобед за любопитните" – повече слушатели, пожела директорът на програма "Христо Ботев".

Снимка – Ани Петрова, БНР
По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 проф. Йорданка Семкова

България произвежда дозиметрите за изследване на радиацията в Космоса

Условията в космоса са много различни от тези на земята, при които ние се раждаме и живеем целия си живот и към които целият ни организъм е силно приспособен. Безтегловността е първият фактор, който е различен и с огромно значение за цялостното човешко здраве и физиологическите и психологически функции. Вторият фактор е изолацията в едно..

публикувано на 31.03.25 в 17:50

Единственото гробище за слонове в света е в Тайланд

Мечтая да пътувам толкова често, че служителите на летището да ме питат "Накъде този път". И с Александър Александров-Алекс е така. Той е певец, радио и телевизионен водещ и неуморим пътешественик. Музикалната му кариера започва благодарение на композитора Развигор Попов, който е автор на повечето му песни. Алекс има пет издадени албума,..

публикувано на 31.03.25 в 16:15
акад. Лъчезар Трайков

Повечето неврологични заболявания започват много преди първите симптоми

"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва информацията, която идва от околния свят чрез нашите сетива. Тя се обработва от мозъка и дотук е сходството с компютъра. Може да се спори за обема и бързината на обработването на тази информация, но..

публикувано на 30.03.25 в 10:15

Трикове за интересно пребиваване в твърде туристическите Египет, Мароко и Южна Африка

Като почитател на бавното живеене пътуващият писател Бойка Велинова предпочита да странства по света без да е обвързана с туристическа агенция и да е част от група. Тя и съпругът ѝ Стоян са обиколили 123 държави на шест континента предимно със самостоятелно организирани пътешествия. По телефона от Испания, където живее в последните години, Бойка..

публикувано на 28.03.25 в 17:45

Може ли чуждоезиковото обучение в училище да бъде ефективно

Въпроса обсъждаме в рубриката "Всичко за образованието" с Донка Дойчева-Попова, инициаторка на петиция "За ефективно чуждоезиково обучение в училище". Не е тайна, че обучението по чужд език, най-вече английски, не отговаря на възможностите на децата и очакванията на семействата. За впечатляващия брой учебни часове (най-малкото 574 от втори до..

публикувано на 27.03.25 в 17:40