Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Христо Хинков:

Какво научихме от Covid-19 и готови ли сме за бъдеща здравна криза?

| обновено на 09.01.25 в 10:28
Христо Хинков
Снимка: БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris, акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г.

Един от основните акценти в отчета на Министерството на здравеопазването е проектът за подобряване на майчиното и детско здраве. Според проф. Хинков, изграждането на Детската болница е част от много по-голямата стратегия за осъвременяване на майчиното и детското здравеопазване. Тази стратегия има за цел да осигури по-добра медицинска помощ за най-уязвимите групи – майките и децата, като се създават модерни условия за диагностика и лечение.

Проф. Хинков обръща внимание на липсата на анализ за случилото се по време на пандемията от Covid-19

"Какви уроци научихме и как ще се подготвим за следващата пандемия?" – пита той, подчертавайки, че това е ключов въпрос за здравната система. Една от основните причини за високата смъртност в България, според докладите, в които той е участвал, е не толкова самият вирус, колкото лошата организация на здравната помощ. Проблеми като изоставяне на пациентите без адекватна помощ и липсата на ясни протоколи за лечение са довели до сериозни последствия.

Проф. Хинков препоръчва болниците да бъдат подготвени инфраструктурно за бъдещи пандемии, като се осигури централизирано кислородоснабдяване.

Здравната система в България страда от остър недостиг на кадри – проблем, който не е уникален за страната, но изисква спешни мерки. В предаването проф. Хинков посочва, че решението се крие в създаването на стимули, които да мотивират младите лекари да остават и работят в България.

"Младите лекари трябва да са удовлетворени от професионалната си реализация тук", казва той, като допълва също, че честата смяна на министри вреди на приемствеността и устойчивостта в здравната политика.

Слушайте! 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31