Проф. Георги Райновски, декан на Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски", коментира отвореното писмо, изпратено до различни институции, относно прехвърлените средства, в предаването "Следобед за любопитните".
"Нищо съществено не се случва. Въпреки че писмото е внесено в министерствата и отделните парламентарни комисии, реални действия до момента, доколкото на мен ми е известно, не са предприети. Надявам се все пак нещо да се предприеме. Всичко това не се отразява на хората, които работят по отделните проекти.
Важно е да се каже, че науката не е самоцел. На първо място, науката е основата, върху която стъпва висококачественото висше образование. И тази връзка между наука и образование през последните години като че ли беше разбрана както от политическите сили, така и от съответните ръководства на Министерството на образованието и науката, и имаше виждане, че в науката трябва да се инвестира"
Това е и една от препоръките на организацията за икономическо сътрудничество и развитие, на която и България се опитва да стане член, уточнява проф. Райновски. "През последните 3-4 години имаше добро финансиране, предвидимо и стабилно, затова бяхме безкрайно неприятно изненадани, когато без никакви предварителни знаци това финансиране бе спряно в края на 2024 година. Това решение на Министерския съвет, подчертава проф. Райновски, не беше добре комуникирано с научната общност, която не бе подготвена за това, а в много от тези обекти работата е непрекъсваема, т.е. вече са предплатени, поръчани и предвидени дейности.
"В случая с ЦЕРН, който аз координирам, ние трябваше да платим и членския внос за 2024 г. Беше много неприятно да получим уверението от политиците колко е важна нашата дейност в ЦЕРН, не само за имиджа на държавата, колко високо се оценява, нещо което се случи по време на отбелязването на годишнината на ЦЕРН и българското участие, и само десетина дни след това да получим съобщение за спиране на финансирането и без перспектива кога ще бъде продължено.
В момента ние не можем да се разплатим за 2024 г., остатъчните средства от 2023 г. ще ни стигнат за един или два месеца, след което ще трябва да преустановим всички дейности. Това ще повлияе на нашия имидж като учени и на авторитета на държавата ни като член на ЦЕРН, защото ще се окажем непредвидим партньор. Всичко това ще отблъсне младите хора, защото благодарение на подобни финансирания ние не само изграждаме лаборатории на територията на факултета и Института за ядрени изследвания в БАН, но успяваме да привличаме студенти и докторанти, които да работят в тях. При липсата на финансиране и перспектива кога това ще се случи изборът пред тези млади хора е голям и еднозначен", предупреждава деканът на физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски".
"Липсата на адекватно финансиране на науката в България ще доведе до поредно изтичане на мозъци от България и стагнация на науката у нас. Зад тези инфраструктури в България, за които бе спряно финансирането, стоят по-голяма част от активно действащите учени у нас, става въпрос за 30 инфраструктури, като в почти всички от тях има и международно участие. Така че се надявам политиците ни да разберат проблема и това разбиране, което срещахме доскоро, да продължи и в крайна сметка в бюджета за 2025 година да се предвидят и спрените средства за отминалата година, защото, за да има просперираща икономика, са необходими инвестиции в наука и образование", категоричен е проф. Георги Райновски.
Целия разговор на Ани Костова с проф. Георги Райновски можете да чуете в звуковия файл.
С планетата Земя се случва това, което се е случвало преди милиони години и ще продължава да се случва. Земята представлява една страшно сложна самоорганизираща се и самоконтролираща се жива система. Ние си мислим, че Земята е мъртва, но тя е жива система и ако погледнете в сайтовете на големите сеизмологични агенции, ще намерите доказателство за..
Неотдавна легендарната ни световна рекордьорка и олимпийска медалистка в скока на височина Йорданка Благоева се завърна от Перу, след като непрекъснато пускаше снимки и разкази в социалните мрежи от дългото си и увлекателно пътуване. Тя толкова много е бродила по света, че беше неизбежно да я попитам Перу коя посетена поред държава поред ѝ е. Оказаха..
Насред силния шум от политически разпри темата за образованието също кънти в общественото пространство с канонада от следващи едно след друго предложения на МОН, които не изглежда да са подплатени с научни доводи, изследвания, дългосрочно планиране и обществено обсъждане, затова пък предизвикват разногласия, подозрения и тревога у хората, пряко..
Как е изглеждала селищната система по средните течения на Марица и Тунджа през периода на късната бронзова и ранната желязна епоха, изследва доктор Пламен Георгиев Разминават ли се археологическите открития с новите данни за населението у нас през периода на късната бронзова и ранната желязна епоха, изследва учен от БАН "Селищната система по средните..
С журналистката Мира Баджева споделихме едно приказно пътуване до Тайланд. Използвам думата приказно неслучайно, защото и двете имахме възможност да се почувстваме като истински принцеси, нагиздени с традиционни благороднически костюми. (Репортаж от това приключение ще чуете и прочетете съвсем скоро). Същевременно се потопихме в магията на..
Евроскептичните гласове казват, че гражданите ще обеднеят, ако бъде прието еврото у нас. Допълват, че България не е готова, че Европейският съюз е..
Село Долни Луковит се намира в община Искър, област Плевен и в него живеят около 1700 човека. На около един километър от селото е съществувало римско селище..
Вчера в зала "Райко Алексиев", СБХ пред многобройна публика беше открита изложбата на големия скулптор Павел Койчев – "Мъжки, женски, среден род,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg