Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Политиката, като обществено благо

Бойко Станкушев, Калоян Константинов и Димитър Ганев (от ляво надясно)
Снимка: БНР

Политиката, като обществено благо – примери, стратегии, хоризонти, пасиви и възможности. С Даниел Ненчев разговарят политологът Димитър Ганев, философът Калин Янакиев, журналистите Бойко Станкушев и Калоян Константинов.

Директорът на Антикорупционния фонд Бойко Станкушев препоръчва на изкушените от политиката да не пренебрегват древните философи и отбелязва, че понятието "политика" в български контекст има специфична употреба, а именно, че обозначава еманация на различни миксове от интереси. 

Следователно, според г-н Станкушев, у нас нищо не се случва до момента, в който се събере критична маса от интереси, главно корпоративни, егоистично-партийни, някакви пориви идеи и въжделения на хора, които мислят, че са месии. По думите му тези миксове от политически интереси са "плаващи пясъци", понякога думата на т.нар. "простолюдие" има достатъчна тежест и в периоди на висока избирателна активност е трудно тя да бъде преодоляна от която и да е частна субективна воля или маниакалност. В момента политичесите лидери си позволяват много, а това изкривява картината и самото понятие за политика. 

Политологът Димитър Ганев коментира, че политика в България има, но проблемът е, че желаното ѝ състояние не отговаря на реалността. Според него това е споделен проблем на Балканите, навярно задълбочил се с политическата криза у нас. Той подчертава, че често, когато става дума за правов ред и върховенство на правото, се сравняваме с държави каро Великобритания и Германия, но трябва да си даваме сметка, че в България такава традиция липсва. 

Според Ганев е пресилено да говорим за правов ред както между Освобождението и 1944-та, така и в последващия период до 1989 г. По неговите думи би било странно правов ред, граден от 1990 до днес, да работи толкова добре, колкото този например в Дания, защото е необходимо натрупване. Макар да има корупция и форми на зависимости е проблем, но според Ганев, по-същественият проблем е липсата на обществена чувствителност и съпротива срещу деформацията, произтичаща от липсата на правов ред. 

Журналистът Калоян Константинов пък припомни произхода на думата "идиот" –  саможив, частно лице, което се отцепва, не участва в обществения живот, в работите на полиса и по думите на Платон, такива хора не са вредни, те са безполезни. Константинов шеговито казва, че в България е пълно с идиоти и настоява, че политика не е единствено това, което се случва в парламента, а и това да изчистиш пред блока, да си изучиш детето, да не крадеш. 

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Епископ Румен Станев, Ана-Мария Кръстева и пастир Данаил Игнатов

Възкресение Христово при католиците и протестантите

И двете деноминации празнуват Възкресение Христово, което е централно събитие в християнската вяра. Това е денят, в който се отбелязва възкресението на Господ Иисус Христос след неговото разпятие и кръстна смърт.  За смисъла на празника. С какво се отличават богослуженията им? Различна ли е символика на боядисаните яйца? Какви са традициите и..

публикувано на 19.04.25 в 12:59
Проф. Росен Коларов

Лице назаем…

Прекрасен филм с основен сюжет вечната битка между добро и зло, с уникални актьории творчески екип. Как да не "посегнеш" към това заглавие, след като на гости в студиото е проф. Росен Коларов, специалист по лицево-челюстна хирургия. И не само: професионален фотограф-художник, бил е ръководител на болница и на агенция, създател и деец на българската..

обновено на 19.04.25 в 10:59
Ирина Вачкова и Ивайло Иванов-Бензо

Керамични фосили в Априлци

Ирина Вачкова и Ивайло Иванов-Бензо са партньори и в живота, и в работата с глината от вече повече от четвърт век. Различни като творчески търсения, те все пак са развивали стила си заедно и неминуемо са си повлияли един на друг. И двамата са очаровани от могъществото и красотата на природата, която в Априлци е достатъчно близо, че да пренесат..

публикувано на 19.04.25 в 08:10

В Злидол живеят само добри хора

"Щом сме се събуд ѝли и газим земята, значи всичко е наред " – с тази всекидневна мъдрост от Северозапада ме посрещнаха в село Злидол, област Враца. Навръх Цветница няколко местни добри жени раздаваха пакети с храна на възрастни хора в затруднено положение. Инициативата е част от кампанията на фондация "Прави добро! Бъди добър!" "Подари..

публикувано на 18.04.25 в 08:45

Ферма в Осоица

През целия си живот Даниел Георгиев е бил свързан с храната и произвеждането ѝ, въпреки че завършва Строителния техникум и Минногеоложкия университет в София. Съдбата, късметът, а може би и упорството и решимостта, го срещат с възможността да предлага, а сетне и да произвежда храна. И така, от нулата, както казва той, заедно с брат му създават..

публикувано на 17.04.25 в 15:25