Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Астрономическо събитие на януари – най-близката точка на кометата Атлас

| обновено на 13.01.25 в 09:57
Илюстративна снимка
Снимка: Емил Иванов

На днешния 13 януари 2025 г. кометата Атлас ще достигне най-близката си точка до Земята, както и своя перихелий – най-близката точка до Слънцето в нейната орбита. Това астрономическо събитие предизвиква интерес сред любителите на небесни явления, а повече за него разказа Пенчо Маркишки, физик в Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория (НАО) при БАН и в катедра "Астрономия" на Физическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски".

Пенчо Маркишки сподели в ефира на "Нашият ден", че досега кометата Атлас е била видима само от южните географски ширини, включително Австралия, Южна Африка и региони близо до екватора. След това тя се приближила значително до Слънцето – както физически, така и видимо, което я прави трудно достъпна за наблюдение.

На 13 януари кометата ще се намира само на 5 градуса от Слънцето, което представлява сериозен риск за астрономическо наблюдение. "В този момент е опасно да бъдат насочвани телескопи или друга апаратура към нея през деня, тъй като слънчевата светлина може да попадне в устройствата. Това не само би повредило техниката, но и може да представлява опасност за зрението на наблюдателите", обясни Маркишки.

Физикът подчерта, че всяка комета е уникална по своите характеристики. Те се различават по параметрите на своите орбити, състава и поведението им при приближаване до Слънцето. Кометата Атлас не прави изключение – тя също има свои специфични особености, които я отличават от всички останали комети, наблюдавани досега.

Слушайте! 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Нина Цанева и Илияна Шмателка

Илияна Шмателка: За живота и бизнеса на границата между две вселени

Как изглеждат животът и бизнесът на границата на две вселени – традиционния бизнес и информационните технологии , и лесно ли се "прекрачва" от едната в другата? Гост в "Нашият ден" е Илияна Шмателка – консултант и мотивационен лектор. Шмателка разказва за своя българо-австрийски произход и за уникалното фамилно и културно..

публикувано на 14.01.25 в 10:46
Ски писта във Велинград

Ирена Георгиева: Туризмът ражда мечти

В разгара на зимния туристически сезон темата на "Нашият ден" е българският туризъм , концепцията "Дестинация Балкани" и Гаранционният фонд на туроператорите. Събеседник в разговора е зам.-министърът на туризма Ирена Георгиева. В началото на разговора Георгиева отправя послание към хората, които изкарват прехраната си от туризъм,..

публикувано на 14.01.25 в 09:37

Нов младежки хъб за предприемачество, гражданска и медийна грамотност

Нов онлайн младежки хъб , създаден от Фондация за предприемачество, култура и образование, предлага на младите хора серия от онлайн курсове, обучителни материали, доклади, протоколи и колекция от добри практики в областта на медийната грамотност, гражданската журналистика и младежкото предприемачество. Ресурсите са безплатни и са създадени..

публикувано на 14.01.25 в 09:10

Ледът, който говори: Как климатът трансформира Антарктида

В рубриката "Разговорът" ви срещаме с Лида Тенева – опитен изследовател, който посвещава професионалния си живот на изучаването на океанските екосистеми и борбата с климатичните промени. Като консултант на няколко международни фондации и експерт с опит в тропически и полярни региони, Лида споделя как климатичните промени влияят на крехката екосистема..

обновено на 13.01.25 в 11:59

Историята на "Едно Дърво" – от хекатон до платформа за промяна

Фондация "Едно Дърво" е иновативна инициатива, чиято цел е да повиши осведомеността за значението на дървесната растителност в градовете и да насърчи по-доброто планиране, проектиране и управление на зелените системи. Александър Петров, един от съоснователите на фондацията, сподели своите виждания и предизвикателствата пред организацията в интервю..

обновено на 13.01.25 в 11:16