Ситуацията с държавния бюджет и цената на тока в "Нашият ден" коментира доц. д-р Йосиф Аврамов, експерт в областта на финансите и инвестициите.
Възможно ли бе цените на хляба и на природния газ да не бъдат повишени в началото на тази година – според доц. Аврамов отговорът е "да", особено що се отнася до цените на електричеството.
Цените на природния газ зависят от европейските борси. Почти всичкия природен газ България взима от Русия чрез посредници и съобразено с европейските изисквания. При електричеството не е така – България е производител, но в пиковите часове изнася ток на север, вероятно към Украйна, смята доц. Аврамов.
"Нашите енергопредприятия работят с пълен капацитет – двата блока на АЕЦ "Козлодуй", държавният ТЕЦ "Марица Изток". Няма причина, ако нямаше износ, да не задоволяваме своето производство и токът да не бъде по-евтин", заявява доц. Аврамов.
Удължителният закон за бюджета може да бъде приет още в следващата седмица и обнародван най-късно в петък, по думите на експерта.
Министерството на финансите е положило усилия да изплати пенсиите в пълен размер този месец, но се наблюдават и бюджетни аномалии. В държавния сектор минималната работна заплата остава 933 лв., докато в частния е 1077 лв.
Час по-скоро новото правителство, в чието съставяне доц. Аврамов е сигурен, трябва да приеме Бюджет 2025.
В заключение доц. Аврамов отправя препоръки към бъдещото правителство: "Призовавам да се обмислят бъдещите приходи от данъчната амнистия. Препоръчвам веднага след приемането на бюджета да влезе увеличението на новите акцизи – на цигарите от 1 март и на алкохола от 1 юли. Ако влязат по-рано ще се генерират поне още 2 – 3 млрд. лв."
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..
В днешното издание на Lege Artis обсъждаме менингита, начините на разпространение и ваксините срещу него с доц. Атанас Мангъров – водещ специалист в областта на инфекциозните болести. Причинители на бактериалния менингит Когато говорим за менингит, и по-специално за бактериалния, е важно да отбележим, че най-честите причинители..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенцията при деца с нарушения в развитието. В ефира на предаването Lege Artis д-р Атанаска Аврамова, началник на дневното отделение към Клиниката по детска психиатрия..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за глътката въздух, за мечтите си. Тя се бори вече 15 години, сама, с диагнозата пулмонална артериална хипертония . Историята вероятно е сходна с историите на много други хора, сблъскали се със същото..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенция при децата с нарушения в развитието. В ефира на предаването "Нашият ден" Ани Андонова, представител на Асоциация Аутизъм, сподели своите наблюдения..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg