За превенцията и лечението на респираторните заболявания и грипа, чийто пик ще продължи приблизително до средата на февруари, в Lege Artis съвети дава пулмологът д-р София Ангелова.
Клиничната картина на грипа е много отличителна и се характеризира с кратък инкубационен период, подчертава д-р Ангелова.
В случай, че човек е контактувал с болен през деня, може още вечерта да вдигне висока температура, придружена от болка в мускулите, ставите и главата и отпадналост.
Д-р Ангелова съветва да се направи тест, който може в началото да не даде верен резултат, но във втория или третия ден би разкрил заболяването, за да започне навременно подходящо лечение.
Грипът се лекува с две групи медикаменти. Едната група повлиява само грип тип А, който сега, според д-р Ангелова, преобладава, а втората група лекува и А и Б.
В първите 48 часа е пикът на вирусната мултипликация и трябва да се приложи лечение, но и малко по-късно може да се потисне разпространението, така че да се избегне продължителното боледуване с усложнения.
"Не се приемат антибиотици при първите симптоми на грип на други вирусни инфекции", подчертава д-р Ангелова.
Често пациентите решават, че са излекувани около третия или четвъртия ден от боледуването, след което започва кашлица и образуване на секрет. При рентгенова снимка може да се установи така наречената "постгрипна пневмония", обяснява д-р Ангелова.
В добрите случаи до пет дни човек трябва да е напълно възстановен и да започне да приема, укрепващи имунната система, медикаменти.
Настоящият период на пик не е подходящо време за диети. Храненето трябва да е богато на витамини, като през зимата приемът на витамин Д е задължителен, съветва д-р Ангелова.
Позитивното мислене също е важно за здравето на организма – повече по темата чуйте в звуковия файл:
В редакция "Хумор и сатира" не сме такива хора, но знаем истински случаи на хора, които работят с удоволствие и без заплата. Освен за тях, в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", които в чест на Деня на българските зоопаркове разказват за животни. -..
Евроскептичните гласове казват, че гражданите ще обеднеят, ако бъде прието еврото у нас. Допълват, че България не е готова, че Европейският съюз е потъващ кораб, че страната ни не изпълнява критериите наистина и лъже Европейската комисия за бюджета, който е представила. Как можем да обясним на гражданите доколко изброените тези имат основания,..
Какво да направят наследниците при наследяване на имущество, в което има значителни задължения? Какво означава да приемеш наследството от своя наследодател? Как може да стане това? Какво означава да приемеш наследството под опис? Какво може да направи един наследник, наследил освен права, включени в наследството, също така и парични задължения..
Как да защитим правата си, когато частен съдебен изпълнител (ЧСИ) запорира сметките и имуществото ни? Може ли ЧСИ заедно с полиция да влезе в жилището в наше отсъствие и да опише и изземе вещи? Коментар на адв. Петър Николов , консултант на предаването "Законът и Темида": "Много е важно гражданите да са абсолютно сигурни, че частен съдебен изпълнител..
Европейската комисия даде България на Съда на ЕС по два случая. Първият иск е за неправилно транспониране на правилата за правото на адвокат, а вторият – на правилата на ЕС за таксите за изминато разстояние и винетките. България не е транспонирала правилно в националното си законодателство Директивата за правото на достъп до адвокат и осъществяване на..
Евроскептичните гласове казват, че гражданите ще обеднеят, ако бъде прието еврото у нас. Допълват, че България не е готова, че Европейският съюз е..
Изкуственият интелект не може да замени естествения, защото не може да разбере живота, съзнанието и да генерира смисъл, е тезата на Сергей Герджиков,..
Проф. Момчил Методиев, преподавател в НБУ, ръководител на Института за изследване на близкото минало и главен редактор на сп. "Християнство и култура",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg