Темата на 19-ото издание на Венецианското архитектурно биенале е "Интелигентност. Естествена. Изкуствена. Колективна". То ще се проведе от 10 май до 23 ноември 2025 година. Куратор на международното изложение е Карло Рати – италиански архитект и инженер.
За участниците в конкурса за български павилион на Венецианското архитектурно биенале 2025 година и спечелилия проект "Псевдоприрода", който развива абсурдна хипотеза за сняг през лятото във Венеция – разговор в "Нашият ден" с арх. Тодор Обрешков, член на журито, както и с автора на одобрения проект арх. Ясен Марков.
Тази година на конкурса за български павилион са се явили 17 кандидати, като журито единодушно е откроило най-добрите сред тях, изпъкващи не само с визуална, но и с кураторска идентичност, по думите на арх. Обрешков.
Вече е ясно, че България ще се яви на Биеналето с проекта "Псевдоприрода", обвързан с темата за климатичните промени.
Арх. Обрешков споделя, че едно от големите предимства на спечелилия проект на арх. Марков е заложеното в него чувство за хумор.
"Възприемам иронията в неговия проект като тънка подигравка към една всеобща глупост, която е на път да обхване света", казва арх. Обрешков.
Като член на журито, архитектът откроява и проекта "Ефемера" на арх. Андрей Ходкевич, който също е технически забавен по характер и засяга темата за променливото ниво на водата.
Арх. Ясен Марков заявява: "Когато правя проекти, разбира се, искам да кажа неща, които са сериозни, но, за да ги транспортира човек до публиката, трябва някакво средство – това може да е много ярка визуална част, може да е много увлекателна разказвателна част. Когато имаме хора, обиколи вече 60 павилиона и видели какво ли не, може би трябва да ги хванем със закачка, с хумористичен елемент, с нещо, на което ще се усмихнат."
Името "Псевдоприрода" предразполага към представата за нещо "фейк", изкуствено, лъжливо, неистинско – например сняг през лятото. Това, по думите на арх. Марков, е хипотеза за климатична аномалия, която може и да видим реализирана след 50 години. Такива са предупрежденията на учените, основателно или не.
Арх. Марков обръща внимание, че 30% от потреблението на енергия се дължи на архитектурата и тя ще е сред виновниците за климатичната аномалия, ако не стане по-устойчива и енергийно неутрална.
Българският павилион е разположен във вътрешен двор и в пропорционална изложбена зала. В двора ще бъде инсталирано оръдие за сняг, захранвано от инсталация със соларни панели. Снегът ще затрупва панелите, докато те спрат да работят, а след неговото стопяване цикълът ще стартира отново. Това, по думите на арх. Марков, е вид безсмислица, присъща за човечеството – своеобразен климатичен "параграф 22". Авторът на проекта разглежда темата "Интелигентност. Естествена. Изкуствена. Колективна" и с обратен знак – като възможност за колективна глупост.
Като контрапункт на това, което се случва в двора, в галерийното пространство ще бъде инсталирано фалшиво огнище, интерпретиращо атмосферата във българската възрожденска дневна. Това ще е мястото за търсене на решение на проблема. В пространството ще бъде сложен килим, дело на българската съвременна артистка, известна под името Rosie Eisor. Ще има и каталог с радикални/универсални идеи за добро бъдеще без климатични аномалии, разказва арх. Марков.
Предвидена е специална графична, визуална идентичност на българския павилион, която ще бъде разпространена материално и дигитално, за да привлече вниманието на града.
"Много е важно проектът да не е само в павилиона, а да вдъхнови цяла Венеция. Трябва така да направим нещата, че хората да ни намерят, да искат да ни намерят", казва арх. Марков.
Проф. Галина Лардева нарича Снежана Симеонова "голямата лейди на българската скулптура". И допълва: "Тя е един от най-прекрасните ни автори, скулптори. Силна и мека, фина и категорична. Много смела и в същото време много женствена". А в своя статия Диана Попова отбелязва, че нейните експозиции "винаги проблематизират важни аспекти на изкуството и..
Вчера в зала "Райко Алексиев", СБХ пред многобройна публика беше открита изложбата на големия скулптор Павел Койчев – "Мъжки, женски, среден род, единствено и множествено число". Година и половина след предишната му изложба в същата зала "Homo sapiens – възпоменание" се срещаме с неговите фигури на жената, мъжа, децата, които са от стиропор и..
Фондация "Тодоров" учреди отличие за българска наука и литература. Идеята е на акад. Иван Тодоров. Първите отличия ще бъдат връчени на церемония на 20май 2024 г. от 18.00 ч. в зала "Проф. Марин Дринов" в Централната сграда на БАН, ул."15 ноември" №1. Ще се състои представяне на фондация "Тодоров" и връчване на нейните отличия на името на акад...
На 17 май се открива първото издание на Седмица на африканската култура в София . Пълната програма за фестивала можете да намерите тук . Седмицата на африканската култура в София е продължител на вече над десетгодишната традиция в отбелязването на Деня на Африка – 25 май, датата, на която в 1963 г. е основана Организацията за африканско..
"Наведнъж" са текстовете, събирани в продължение на седем години след дебюта на Стефан Икога – "Непукистика", пише за книгата Йордан Д. Радичков. Задъхани, разхвърляни между кварталите и улиците на София и българското Черноморие, стиховете му рисуват картини на хармоничното съществуване, на споделеност, както и картини на истерията, гнева и..
Евроскептичните гласове казват, че гражданите ще обеднеят, ако бъде прието еврото у нас. Допълват, че България не е готова, че Европейският съюз е..
Село Долни Луковит се намира в община Искър, област Плевен и в него живеят около 1700 човека. На около един километър от селото е съществувало римско селище..
Вчера в зала "Райко Алексиев", СБХ пред многобройна публика беше открита изложбата на големия скулптор Павел Койчев – "Мъжки, женски, среден род,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg