Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Темата на 2025 година е "Интелигентност. Естествена. Изкуствена. Колективна"

"Псевдоприрода" – българското участие на Венецианското архитектурно биенале

Арх. Марков: Много е важно проектът да не е само в павилиона, а да вдъхнови цяла Венеция

4
"Псевдоприрода", визуализация
Снимка: Камарата на архитектите

Арх. Ясен Марков

Темата на 19-ото издание на Венецианското архитектурно биенале е "Интелигентност. Естествена. Изкуствена. Колективна". То ще се проведе от 10 май до 23 ноември 2025 година. Куратор на международното изложение е Карло Рати – италиански архитект и инженер.

За участниците в конкурса за български павилион на Венецианското архитектурно биенале 2025 година и спечелилия проект "Псевдоприрода", който развива абсурдна хипотеза за сняг през лятото във Венеция – разговор в "Нашият ден" с арх. Тодор Обрешков, член на журито, както и с автора на одобрения проект арх. Ясен Марков.

Тази година на конкурса за български павилион са се явили 17 кандидати, като журито единодушно е откроило най-добрите сред тях, изпъкващи не само с визуална, но и с кураторска идентичност, по думите на арх. Обрешков.

Вече е ясно, че България ще се яви на Биеналето с проекта "Псевдоприрода", обвързан с темата за климатичните промени.

Арх. Обрешков споделя, че едно от големите предимства на спечелилия проект на арх. Марков е заложеното в него чувство за хумор.

"Възприемам иронията в неговия проект като тънка подигравка към една всеобща глупост, която е на път да обхване света", казва арх. Обрешков.

Като член на журито, архитектът откроява и проекта "Ефемера" на арх. Андрей Ходкевич, който също е технически забавен по характер и засяга темата за променливото ниво на водата.

Арх. Ясен Марков заявява: "Когато правя проекти, разбира се, искам да кажа неща, които са сериозни, но, за да ги транспортира човек до публиката, трябва някакво средство – това може да е много ярка визуална част, може да е много увлекателна разказвателна част. Когато имаме хора, обиколи вече 60 павилиона и видели какво ли не, може би трябва да ги хванем със закачка, с хумористичен елемент, с нещо, на което ще се усмихнат."

Името "Псевдоприрода" предразполага към представата за нещо "фейк", изкуствено, лъжливо, неистинско – например сняг през лятото. Това, по думите на арх. Марков, е хипотеза за климатична аномалия, която може и да видим реализирана след 50 години. Такива са предупрежденията на учените, основателно или не.

Арх. Марков обръща внимание, че 30% от потреблението на енергия се дължи на архитектурата и тя ще е сред виновниците за климатичната аномалия, ако не стане по-устойчива и енергийно неутрална.

Българският павилион е разположен във вътрешен двор и в пропорционална изложбена зала. В двора ще бъде инсталирано оръдие за сняг, захранвано от инсталация със соларни панели. Снегът ще затрупва панелите, докато те спрат да работят, а след неговото стопяване цикълът ще стартира отново. Това, по думите на арх. Марков, е вид безсмислица, присъща за човечеството – своеобразен климатичен "параграф 22". Авторът на проекта разглежда темата "Интелигентност. Естествена. Изкуствена. Колективна" и с обратен знак – като възможност за колективна глупост.

Като контрапункт на това, което се случва в двора, в галерийното пространство ще бъде инсталирано фалшиво огнище, интерпретиращо атмосферата във българската възрожденска дневна. Това ще е мястото за търсене на решение на проблема. В пространството ще бъде сложен килим, дело на българската съвременна артистка, известна под името Rosie Eisor. Ще има и каталог с радикални/универсални идеи за добро бъдеще без климатични аномалии, разказва арх. Марков.

Предвидена е специална графична, визуална идентичност на българския павилион, която ще бъде разпространена материално и дигитално, за да привлече вниманието на града.

"Много е важно проектът да не е само в павилиона, а да вдъхнови цяла Венеция. Трябва така да направим нещата, че хората да ни намерят, да искат да ни намерят", казва арх. Марков. 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Снежана Симеонова представя изложбата "Посоки"

Проф. Галина Лардева нарича Снежана Симеонова "голямата лейди на българската скулптура". И допълва: "Тя е един от най-прекрасните ни автори, скулптори. Силна и мека, фина и категорична. Много смела и в същото време много женствена". А в своя статия Диана Попова отбелязва, че нейните експозиции "винаги проблематизират важни аспекти на изкуството и..

публикувано на 17.05.25 в 14:20

Нова изложба на Павел Койчев

Вчера в зала "Райко Алексиев", СБХ пред многобройна публика беше открита изложбата на големия скулптор Павел Койчев – "Мъжки, женски, среден род, единствено и множествено число". Година и половина след предишната му изложба в същата зала "Homo sapiens – възпоменание" се срещаме с неговите фигури на жената, мъжа, децата, които са от стиропор и..

публикувано на 16.05.25 в 17:40

Отличие за литература на името на проф. Тодор Боров

Фондация "Тодоров" учреди отличие за българска наука и литература. Идеята е на акад. Иван Тодоров. Първите отличия ще бъдат връчени на церемония на 20май 2024 г. от 18.00 ч. в зала "Проф. Марин Дринов" в Централната сграда на БАН, ул."15 ноември" №1. Ще се състои представяне на фондация "Тодоров" и връчване на нейните отличия на името на акад...

публикувано на 16.05.25 в 17:00
Wiyaala и The Yaga Yagas

За първи път отбелязваме Деня на Африка с цяла седмица събития

На 17 май се открива първото издание на Седмица на африканската култура в София . Пълната програма за фестивала можете да намерите тук . Седмицата на африканската култура в София е продължител на вече над десетгодишната традиция в отбелязването на Деня на Африка – 25 май, датата, на която в 1963 г. е основана Организацията за африканско..

публикувано на 16.05.25 в 16:27

Премиера "Наведнъж" от Стефан Икога

"Наведнъж" са текстовете, събирани в продължение на седем години след дебюта на Стефан Икога – "Непукистика", пише за книгата Йордан Д. Радичков. Задъхани, разхвърляни между кварталите и улиците на София и българското Черноморие, стиховете му рисуват картини на хармоничното съществуване, на споделеност, както и картини на истерията, гнева и..

публикувано на 16.05.25 в 15:59