Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Темата на 2025 година е "Интелигентност. Естествена. Изкуствена. Колективна"

"Псевдоприрода" – българското участие на Венецианското архитектурно биенале

Арх. Марков: Много е важно проектът да не е само в павилиона, а да вдъхнови цяла Венеция

4
"Псевдоприрода", визуализация
Снимка: Камарата на архитектите

Арх. Ясен Марков

Темата на 19-ото издание на Венецианското архитектурно биенале е "Интелигентност. Естествена. Изкуствена. Колективна". То ще се проведе от 10 май до 23 ноември 2025 година. Куратор на международното изложение е Карло Рати – италиански архитект и инженер.

За участниците в конкурса за български павилион на Венецианското архитектурно биенале 2025 година и спечелилия проект "Псевдоприрода", който развива абсурдна хипотеза за сняг през лятото във Венеция – разговор в "Нашият ден" с арх. Тодор Обрешков, член на журито, както и с автора на одобрения проект арх. Ясен Марков.

Тази година на конкурса за български павилион са се явили 17 кандидати, като журито единодушно е откроило най-добрите сред тях, изпъкващи не само с визуална, но и кураторска идентичност, по думите на арх. Обрешков.

Вече е ясно, че България ще се яви на Биеналето с проекта "Псевдоприрода", обвързан с темата за климатичните промени.

Арх. Обрешков споделя, че едно от големите предимства на спечелилия проект на арх. Марков е заложеното в него чувство за хумор.

"Възприемам иронията в неговия проект като тънка подигравка към една всеобща глупост, която е на път да обхване света", казва арх. Обрешков.

Като член на журито, архитектът откроява и проектът "Ефемера" на арх. Андрей Ходкевич, който също е технически забавен по характер и засяга темата за променливото ниво на водата.

Арх. Ясен Марков заявява: "Когато правя проекти, разбира се, искам да кажа неща, които са сериозни, но, за да ги транспортира човек до публиката, трябва някакво средство – това може да е много ярка визуална част, може да е много увлекателна разказвателна част. Когато имаме хора, обиколи вече 60 павилиона и видели какво ли не, може би трябва да ги хванем със закачка, с хумористичен елемент, с нещо, на което ще се усмихнат."

Името "Псевдоприрода" предразполага към представата за нещо "фейк", изкуствено, лъжливо, неистинско – например сняг през лятото. Това, по думите на арх. Марков, е хипотеза за климатична аномалия, която може и да видим реализирана след 50 години. Такива са предупрежденията на учените, основателно или не.

Арх. Марков обръща внимание, че 30% от потреблението на енергия се дължи на архитектурата и тя ще е сред виновниците за климатичната аномалия, ако не стане по-устойчива и енергийно неутрална.

Българският павилион е разположен във вътрешен двор и в пропорционална изложбена зала. В двора ще бъде инсталирано оръдие за сняг, захранвано от инсталация със соларни панели. Снегът ще затрупва панелите, докато те спрат да работят, а след неговото стопяване цикълът ще стартира отново. Това, по думите на арх. Марков, е вид безсмислица, присъща за човечеството – своеобразен климатичен "параграф 22". Авторът на проекта разглежда темата "Интелигентност. Естествена. Изкуствена. Колективна" и с обратен знак – като възможност за колективна глупост.

Като контрапункт на това, което се случва в двора, в галерийното пространство ще бъде инсталирано фалшиво огнище, интерпретиращо атмосферата във българската възрожденска дневна. Това ще е мястото за търсене на решение на проблема. В пространството ще бъде сложен килим, дело на българската съвременна артистка, известна под името Rosie Eisor. Ще има и каталог с радикални/универсални идеи за добро бъдеще без климатични аномалии, разказва арх. Марков.

Предвидена е специална графична, визуална идентичност на българския павилион, която ще бъде разпространена материално и дигитално, за да привлече вниманието на града.

"Много е важно проектът да не е само в павилиона, а да вдъхнови цяла Венеция. Трябва така да направим нещата, че хората да ни намерят, да искат да ни намерят", казва арх. Марков. 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Дамян Дамянов

Изкуството в мен: Лиричният Дамян Дамянов

Дамян Дамянов е име, без което съвременната българска поезия не може да съществува. Той е роден на 18 чнуари 1935 година в Сливен. Поради печатна грешка някои хора смятат, че е роден на 13 януари. За първи път Дамянов публикува стихотворения през 1949 година.   Завършва българска филология в СУ и през 60-те години работи във вестник..

публикувано на 20.01.25 в 15:37
Неда, Верен, Лора и Теодора Велева

Тийнейджърът в мен: Теодора Велева

Теодора Велева е вдъхновяваща млада дама – изискана, стилна, много начетена и остроумна, мислеща, вглъбена и образована в духа, аромата и прецизността на древните култури. Тя е чудесен възпитаник на НГДК, естет с нестандартно мислене. Неспирно учеща, натрупала дипломи, ей така между другото покрай заниманията с кризисен политически и какъв ли не..

публикувано на 20.01.25 в 15:13
Джордж Оруел

75 години след смъртта на Джордж Оруел – "1984" в прочит на Георги Марков

75 години след смъртта на Джордж Оруел в "Terra Култура" прозвучава откъс от радиокомпозицията на Георги Марков на първа глава от романа "1984". Откъси от романа за Големия другар, както го нарича Марков, са излъчвани по BBC на български език всеки четвъртък. Със запис, съхранен в Златния фонд на БНР, се връщаме в 70-те години на ХХ век, за..

публикувано на 20.01.25 в 14:26
Мария Мира Христова и д-р Яни Киров

За книгата "Лицемерието на властта" и историческите маски

За "Лицемерието на властта" – книга , която прави философски, социологически и художествен по стил опит за осмисляне на причинно-следствените връзки в съвременната българска история, в "Terra Култура" разговаряме с нейния автор д-р Яни Киров . Книгата е историческа, но не в този смисъл, в който хората са свикнали да мислят за историята. Има..

публикувано на 20.01.25 в 13:09
Аргиров триод

Националната библиотека показва два ценни ръкописа със следи от глаголица

Днес Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" организира ден на отворените врати, като до 14 ч. в Централното фоайе експерти ще представят на посетителите два изключително ценни ръкописа, свързани с глаголицата. Инициативата е част от поредица събития под наслов "Година на глаголицата", с които Библиотеката чества 1180 години от..

публикувано на 20.01.25 в 12:19