Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Виктор Чучков с фотографска изложба "Преосмислена истина"

"Преосмислена истина" е озаглавена втората фотографска изложба на режисьора и продуцент Виктор Чучков.

Кураторите на експозицията Георги Богданов и Борис Мисирков са подбрали 41 фотографии от предоставените около 200 от автора.

Изложбата се основава на период от няколко години – 2015-2018 г., когато Чучков подготвя втория си пълнометражен игрален филм "18% сиво" по едноименния роман на Захари Карабашлиев. 

Това е причината в изложбеното пространство да присъстват фотографии от Великобритания, Белгия, Германия и България – държави, в които е сниман филмът.

Във фотографиите участват Рушен Видинлиев, Доля Гавански, Сузане Оуест, Норман Болман, Йокей Емерс, Борис Ван Северен, Захари Бахаров и др.

Изложбата може да се разгледа до 15 февруари в галерия ONE Gallery.

За експозицията "Преосмислена истина" Велин Манов разговаря с автора Виктор Чучков в "Артефир".

Виктор Чучков-син е режисьор, продуцент и фотограф. Носител на специалната награда на журито на Международния кинофестивал в Москва (1981) за главната си роля в "Йо-хо-хо" на режисьора Зако Хеския, на 9-годишна възраст, Виктор съчетава актьорско майсторство с дългогодишното си обучение в Националното училище за изящни изкуства "Илия Петров“ и по-късно завършва кинорежисура в НАТФИЗ при акад. Людмил Стайков. 

Заедно с брат му Борислав основават продуцентската компания "Чучков Брадърс“. Компанията е продуцирала и копродуцирала редица международни и български продукции селектирани на фествилите в Кан, Берлин, Венеция, Трайбека… и заснела близо 300 реклами.

Виктор Чучков дебютира в киното като режисьор с филма TILT (2011), който е селектиран и награждаван на над 30 престижни фестивали по света. Вторият му режисьорски пълнометражен филм е "18% сиво" (2020) по романа на Захари Карабашлиев. Последният телевизионен сериал на Виктор като режисьор е "Алея на славата" (2023) за NOVA и отново за същата телевизия през 2024 г. е режисьор на минисериала "Майките" (в постпродукция) по едноименния роман на Теодора Димова. В момента е в снимки по документалния си филм "Блокът". През 2015 г. се състои дебютната му фотографска изложба Short cuts ( Vivacom Art Hall, София). 

Снимки – One Gallery и личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

За земята и тихото присъствие

Това е заглавието на изложбата на Гергана Минкова. Тя за втори път излага свои   работи в галерия "Астри", сега – 17 произведения. В момента се намира в Сите ентернасионал дез ар в Париж (Cite international des arts) след спечелен конкурс на СБХ. Ето какво пише галеристката Вихра Пешева за работите на Гергана Минкова: "Освен че рисува,..

публикувано на 01.11.25 в 12:25

Владислав Христов с висока награда

Първият българин, който е спечелил Гранд приза на хайку конкурса, организиран от Мемориалния музей на поета Мацуо Башо, е поетът Владислав Христов. Музеят се намира родния град на Башо Ига, префектура Мие. Хиляди поети от цял свят взимат участие в най-стария световен хайку конкурс. Тази година се състоя 79-ото му издание. С председател на..

публикувано на 01.11.25 в 09:25

Снежа и Франц

Българката и австриецът се срещат през 60-те години на Слънчев бряг и "между тях се ражда връзка, по-силна от време, език и пространство". Документалният филм "Снежа и Франц" на Светослав Драганов събира архива на Франц, сниман с камера Супер 8 мм и заедно с разказите на Снежа, на приятеля на Франц, много фотографии и писма разказва тази интересна история..

публикувано на 01.11.25 в 08:35

Всеки има различно вътрешно мерило за това кое е предизвикателно

Яна Георгиева и Маргита Алексова са две от дамите в Time2Dare – първият изцяло женски екипаж, завършил регатата Aegean 600 – труден и технически ветроходен маратон, който се провежда по време на мелтемите в Егейско море. Емилия Зафираки е журналистка, която ще води тазгодишното двадесeто издание на "Дни на предизвикателствата". Светослав Драганов е..

публикувано на 31.10.25 в 17:00

"Осиновените" истории на Офелия Кънева

Красота, великолепие, блясък, финес и разкош – всички тези определения са преписани като синоними на изяществото. А то преди всичко придружава изкуството. Изяществото обаче е потребно не само в изкуствата, а и в човешките дела. Хората също могат да бъдат изящни, и то не в изтънчеността си, във външните си хубости, а в метаморфозите на борбата си за..

публикувано на 31.10.25 в 16:05