Проектът "Пътят към сцената" на НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" е финансиран с 250 000 лв. по Програмата за подкрепа на творчески проекти в областта на сценичните изкуства на Министерството на културата
Основни цели са създаването и представянето на продукцията на студенти и преподаватели, утвърждаването на НАТФИЗ като център на културното и театралното образование и достигането до нови зрители.
Изпълнението на проекта ще протече в периода януари – август тази година в няколко направления. Предвидена е реализация на дипломни спектакли от Театър НАТФИЗ и Куклен театър НАТФИЗ. Те ще бъдат представени в национално турне, обхващащо над 10 града. Ще бъдат проведени творчески работилници с преподаватели и завършили академията, кандидатстудентски консултации, както и срещи-разговори с преподаватели. Специален акцент в турнето ще бъдат двете съпътстващи изложби – сценографска и фотографска.
Друго направление в проекта са планираните творчески работилници за студенти от НАТФИЗ с чуждестранни лектори.
През 2025 г. се навършват 20 години от създаването на специалността "Образователен и терапевтичен куклен театър". По този повод в рамките на проекта катедра "Куклен театър" организира научна конференция.
Проектът ще завърши с лятна детско-юношеска школа "Играем на театър" в НАТФИЗ, чиято цел е както да се даде възможност за развитие на младите професионалисти в посока предаване на творчески опит и разкриване света на художественото образование сред подрастващите, така и да се предоставят възможности за развитие на таланта на децата.
Подробностите за "Пътят към сцената" на НАТФИЗ в разговора на Велин Манов в "Артефир" с ръководителя на проекта проф. Пенко Господинов можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – НАТФИЗ
Обичаният джаз изпълнител Васил Петров празнува 30 години творческа кариера с грандиозен концерт-спектакъл на 21 януари в Зала 1 на НДК. По случай юбилея Васил Петров ще се качи на сцената заедно с Плевенската филхармония и маестро Христо Павлов. Специални гости в спектакъла са Хилда Казасян и Мария Илиева, виртуозната цигуларка Зорница Иларионова и..
Никола Каравасилев, един от най-уважаваните учители по физика и астрономия в България, разказва за работата си в предаването "Време за наука". С дългогодишен опит и възпитаници, които са спечелили над 100 медала на международно ниво , Каравасилев е не само преподавател, но и вдъхновител за новото поколение млади учени. "Нашият учебен център..
На днешния 21 януари отбелязваме 146 години от смъртта на Любен Каравелов – революционер, поет, журналист и енциклопедист, оставил дълбока следа в историята на България. Д-р Искрен Великов , уредник в отдел "История на България XV–XIX век" в Регионалния исторически музей в Русе, говори за значимостта на тази личност и връзката ѝ с Русе в ефира на..
В петък, 24 януари в родните киносалони влиза българският игрален филм "Клас 90". Сюжетът събира съученици 33 години след завършването на средното им образование. Срещата обещава весело настроение и носталгия в ретро стила на 80-те години. Но вместо това излизат скрити желания, копнежи, страхове и вражди. В рамките на една нощ всеки ще бъде..
Съвместната изложба живопис "Тютюн в устата" на Андрея Ангелова и Росен Марковски се открива на 21 януари от 19.00 часа в галерия "Арт хотел 158" в София. Експозицията представя индивидуални творби на Андрея и Ро, но и картини, които те са рисували заедно. Двамата се срещат през 2016 г. и предприемат пътешествие "По ръба на морето" по плажове и..
При археологически разкопки в квартал Калето в Лом, които завършиха в последните дни, на дълбочина около 7,5 метра, са открити стени и ровове на..
В рубриката "Зелените новатори на България" ви запознаваме с Атанас Енев , съосновател на иновативната компания Biomyc, която разработва екологични..
В "Неделния следобед" на 19 януари гостува своеобразна "нежна династия". Елена Стоянова – блестяща солистка на Националния ни оперен театър, виртуозна..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg