Никола Каравасилев, един от най-уважаваните учители по физика и астрономия в България, разказва за работата си в предаването "Време за наука". С дългогодишен опит и възпитаници, които са спечелили над 100 медала на международно ниво, Каравасилев е не само преподавател, но и вдъхновител за новото поколение млади учени.
"Нашият учебен център започва дейността си в началото на месец февруари, от втория учебен срок за тази година", споделя Каравасилев. Вече са записани около 40 ученици, които ще посещават школите. Част от работата на центъра е насочена към подготовката на национални отбори за международни състезания, особено такива, които изискват експериментална работа. Това е ключова област, която често е предизвикателство за българските ученици.
Според Каравасилев интересът към школите по експериментална физика е впечатляващ. "Една от школите, предназначена за ученици от пети и шести клас, вече е напълно запълнена. От няколко дни там няма свободни места", споделя той. Причината за този успех се крие в уникалния формат на школите. "На практика, школи по експериментална физика почти не се провеждат в България, особено за по-малки ученици. Тази липса обяснява големия интерес, а децата са изключително любопитни да правят наука с ръцете си."
Каравасилев споделя с гордост за успехите на своите ученици: "Голяма част от моите първи възпитаници ме надминаха като академично развитие. Някои от тях вече имат докторска степен." Той дори с усмивка отбелязва, че вече има свои "академични внуци" – ученици, които обучават свои собствени ученици.
Школите по експериментална физика не са само място за изучаване на сложни теории – те предоставят на децата възможността да изследват, експериментират и откриват света около себе си. "Децата са изключително любопитни и обичат да учат чрез практически опит", казва Каравасилев. Именно тази комбинация от теория и практика прави школите толкова успешни и търсени.
С примера на Никола Каравасилев и неговия екип, младите ученици получават не само знания, но и вдъхновение да следват мечтите си в науката.
Слушайте!
Проф. Калина Стефанова , председател на журито на Международния театрален фестивал на комедийния и сатиричен спектакъл в Габрово, говори в "Артефир" за наградените спектакли и фестивалните вълнения на градската среда и театралната общност. Журито Международния театрален фестивал на комедийния и сатиричен спектакъл е било разнообразно и съставено..
Романът "Направени от вина" на Йоанна Елми е един от най-успешните в съвременната българска литература, носител на наградата "Южна пролет" през 2022 година и получил номинации за наградите "Перото" и "Елиас Канети". Книгата преживя няколко преиздавания, превежда се на близо 18 езика и скоро предстои нейно представяне в рамките на един от..
Петата среща на семинара "Литература и право" е на тема "Свидетелството в литературата и в правото", като фокусът ще бъде върху ролята на свидетелската позиция, перспективизмa, сблъсъкa на свидетелски гледни точки и др. Семинарът ще бъде воден от Стоян Ставру, Дарин Тенев, Камелия Спасова. Между секция "Етически изследвания", Институт по философия и..
Исторически музей – Дряново ще бъде домакин на представянето на книгата "Царска България (1879–1946)" с автори проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов. Монархическата институция в страната се превръща в значим елемент от съвременната българска историография. Задълбоченото внимание води до интересни нови изследвания. Авторите на тази..
Ансамбълът за народни песни и танци "Шумен" отбелязва 45 години от създаването си с празничен концерт-спектакъл "Голям е празник станалу…" в Арена "Шумен" от 18:30 ч. Ансамбълът е любителски, но винаги се е стремял като репертоар и изпълнения да следва примера на професионалните ансамбли, за да може да отговаря на високите критерии на..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
По повод 8 април – Международния ден на ромите , гости в предаването "Другият до мен" бяха Мария Николчева и Емануил Христов. Мария е учител в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg