Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложбата "Да търсиш дом, да намериш човек" – 2 февруари в Дом на киното

За търсенето на човека в полето на хуманността

Петя Андасарова: Нагласи се борят с лични истории

Люба Константинова и Петя Андасарова
Снимка: БНР

За търсенето на човека на полето на хуманността чрез изложбата "Да търсиш дом, да намериш човек", създадена по проекта "В търсенето на убежище: хора, ценности и практики" към Софийския университет "Св. Климент Охридски" – разговор в "Нашият ден" с Петя Андасарова, един от организаторите.

Андасарова е част от екипа студенти от специалност "Етнология и културна антропология" в Историческия факултет на СУ, реализирали изложбата с фотографии и истории на деца бежанци от Сирия.

По креативната страна на проекта Андасарова работи заедно със своята колежка Вивиан Крайславова, тъй като и двете съчетават академичните си интереси със занимания в сферата на изкуствата.

Изложбата "Да търсиш дом, да намериш човек" напуска пределите на Софийския университет, за да се пренесе в Дома на киното, където официално ще бъде представена на 2 февруари. Зад серията фотографии стоят личните истории на деца, настанени в РПЦ – София, кв. "Овча купел".

"Въпреки че темата е много сериозна и изключително популярна, тя все още е табу. Постарахме се да представим нещо, за което не се говори достатъчно в публичното и академично пространство", казва Андасарова.

Страхът, стереотипите, нереалистичните представи все още са водещи в обществените нагласи, като неадекватните политики в сферата допринасят за проблема, по думите на Андасарова, която споделя, че е трудно да говори по темата без емоция.

"Истината е много човешка, емоционална и на първо място лична. Тя е обоснована с живота на едни деца, които нямат детството, което другите деца имат", казва Андасарова.

Децата бежанци остават без семейство, позната среда, домашен уют – с тази тяхна съдба студентите са се запознали пряко.

"Обърнахме се към хуманната страна на този проблем. Става дума за едни обикновени деца, които не са заслужили страха и омразата, които се разпространяват с много голяма мощ", казва още Андасарова, която вярва, че нагласи се борят с лични истории.

Към всеки обект в изложбата има QR код, който препраща към разширен видеоразказ.

"Тази непряка история, която се чете в лицето на всяко дете, е за трудния път, напускането на дома и семейството", допълва Андасарова.  

Към момента студентката прави докторантура, свързана с поведението и ролите на човека в социалните мрежи.

"В социалните мрежи се случва облъчване. Това е място, в което крайните мнения са водещи и поставят под риск информацията, на която се натъкваме в тях", обяснява Андасарова.

"Някои теми все повече и повече, включително тази за бежанците, стават табу, защото са трудни и удобни, а не защото са нещо, което не може да бъде преборено като хуманитарна криза", смята Андасарова.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
IV издание на Градски фестивал на семената

Градски фестивал на семената

На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..

публикувано на 09.04.25 в 17:39

Анестезиологът проф. Темелков: Не бързайте със заключенията за трагедията в Пловдив

В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..

обновено на 09.04.25 в 12:48
Цветеслава Гълъбова

Преместване и ремонт: достатъчни ли са козметичните промени в психиатрията?

Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..

обновено на 09.04.25 в 12:03

Вместо ножици, дайте на младите хора криле

Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..

обновено на 09.04.25 в 11:14
Йоана Цонева, Нейко Нейков, Красимир Ранков

Тайните на добрия сън – какво казва науката

Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня?  Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..

публикувано на 09.04.25 в 10:05