Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Красимир Лозанов: За всекидневната загуба на историческа памет

Красимир Лозанов
Снимка: БГНЕС

За паметта, която губим всекидневно, и завръщането на баналността на злото в "Нашият ден" разговаряме с главния редактор на ИК "Жанет 45" Красимир Лозанов часове след представянето на книгата "Речник на войната" от Остап Сливински.

Сливински е украински поет, литератор и преводач от български и полски език, който в своята нова книга свидетелства за първата година от агресията на Русия в Украйна. "Речник на войната" е заглавие от поредицата "Памет" на издателството "Жанет 45", част от която са изданията "Империята трябва да умре", "Езикът на Третия райх", "Как се създават диктатори", "Потъналите и спасените" и др.

За нормализирането на злото Лозанов казва: "При изобилието на информация около нас, резултат от всеобщата достъпност на интернет и на социалните мрежи, се оказа, че не можем да се ориентираме в целия огромен инфоокеан. Това резултира върху нашата свръхкъса памет и неумението да построим качествен разказ за миналото."

Лозанов цитира руската писателка Мария Степанова, която пише: "Когато паметта събира миналото и настоящето за очна ставка, това се прави в търсене на справедливост."

По думите на госта справедливостта борави с етични категории, а днес  навлизаме в етична турбулентност и в неумение да се построят етични йерархии.

Книгата "Речник на войната" съдържа кратки истории, по-къси от една страница, озаглавени азбучно. Лозанов коментира: "Тези прости, кратки човешки истории се оказват съпоставени с азбуката като една от метафорите за нашата базова култура. Това са онези истории, върху които ляга съвременната азбука – тази на нашите човешки ценности."

Гостът подчертава, че необходимостта от памет не е усетена само от "Жанет 45", но и от други български издателства, които се обръщат към историческата литература и документалистиката.

Тези книги не са написани, за да носят удоволствие, а за да ни накарат да изградим, променим или доразвием някои свои разбирания, според Лозанов.

Следващата книга, която издателството ще издаде като част от поредицата "Памет", е "Спомени за войната" на проф. Николай Никулин. Лозанов разказва, че книгата е писана с лична, терапевтична цел, но години по-късно синът на професора решава за я издаде и "Спомени за войната" става толкова популярна, че е преследвана от руската цензура.

"Ние смятаме, че това е един от най-силните антивоенни текстове, които сме срещали", заявява Лозанов.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Рада Шарланджиева

Преводът като разпъване на езиковите граници

Днес (9 април) от 18:30 часа в Литературния клуб на Столична библиотека в поредицата "Преводач на месеца" ще гостува Рада Шарланджиева.  Освен с преводаческа дейност, тя се занимава и с журналистика, есеистика и критика. По време на срещата с читатели нейния творчески облик ще представят проф. Михаил Неделчев, проф. Албена Бакрачева и доц. Йордан..

публикувано на 09.04.25 в 15:05
Невена Цанева, Асен Лозанов, Васил Ряхов

Бургаският театър подава ръка на най-младите таланти

С премиера на спектакъла "Мъртвешки танц" от Аугуст Стриндберг ще посрещне публиката си на 10 април Драматичният театър "Адриана Будевска" в Бургас . Постановката по пиесата на големия шведски драматург е дело на Мария Генова. Младата режисьорка е победителка в първото издание на конкурса за абсолвенти, завършващи режисура за драматичен театър...

обновено на 09.04.25 в 14:37
Петранка Божкова

Добруджански писатели гостуваха на Дом "Дора Габе"

Автори от Добрич гостуваха с творческа вечер и литературно четене в Дом "Дора Габе" в София. Писателят Красимир Бачков, автор на сборниците "Някъде там" и "Разкази от този и онзи свят", и Петранка Божкова – поетеса и журналист, дългогодишен кореспондент от Добрич за БНР Радио Варна, представиха свои творби. Среща със столичната публика имаше и..

публикувано на 09.04.25 в 13:37

Преиздадоха "Джобен психотерапевт" на Сузана Макмахън

Преиздадоха " Джобен психотерапевт " на  Сузана Макмахън Това е книга, помогнала на милиони хора в цял свят да разберат себе си и сами да си помогнат. Тя предлага отговори на въпроси, които за мнозина са жизненоважни, като се започне от "Кой съм аз?" и "Какъв е смисълът на живота?", и се стигне до "Какво мога да контролирам?" и "Как да приема себе..

публикувано на 09.04.25 в 12:10
Любомира Попова

Съвременният творец е разкъсан между това да създава изкуство и това да го продава

Живописецът и уебдизайнер Любомира Попова говори в "Нашият ден" за брандирането при създаване на културни събития – за следването или избягването на трендовете, за подходящите и неподходящи визуални елементи, за сложните и прости послания. "Съвременният творец е много по-свободен да бъде себе си, да изразява концепциите си по начина, по който..

публикувано на 09.04.25 в 10:13