Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Красимир Лозанов: За всекидневната загуба на историческа памет

Красимир Лозанов
Снимка: БГНЕС

За паметта, която губим всекидневно, и завръщането на баналността на злото в "Нашият ден" разговаряме с главния редактор на ИК "Жанет 45" Красимир Лозанов часове след представянето на книгата "Речник на войната" от Остап Сливински.

Сливински е украински поет, литератор и преводач от български и полски език, който в своята нова книга свидетелства за първата година от агресията на Русия в Украйна. "Речник на войната" е заглавие от поредицата "Памет" на издателството "Жанет 45", част от която са изданията "Империята трябва да умре", "Езикът на Третия райх", "Как се създават диктатори", "Потъналите и спасените" и др.

За нормализирането на злото Лозанов казва: "При изобилието на информация около нас, резултат от всеобщата достъпност на интернет и на социалните мрежи, се оказа, че не можем да се ориентираме в целия огромен инфоокеан. Това резултира върху нашата свръхкъса памет и неумението да построим качествен разказ за миналото."

Лозанов цитира руската писателка Мария Степанова, която пише: "Когато паметта събира миналото и настоящето за очна ставка, това се прави в търсене на справедливост."

По думите на госта справедливостта борави с етични категории, а днес  навлизаме в етична турбулентност и в неумение да се построят етични йерархии.

Книгата "Речник на войната" съдържа кратки истории, по-къси от една страница, озаглавени азбучно. Лозанов коментира: "Тези прости, кратки човешки истории се оказват съпоставени с азбуката като една от метафорите за нашата базова култура. Това са онези истории, върху които ляга съвременната азбука – тази на нашите човешки ценности."

Гостът подчертава, че необходимостта от памет не е усетена само от "Жанет 45", но и от други български издателства, които се обръщат към историческата литература и документалистиката.

Тези книги не са написани, за да носят удоволствие, а за да ни накарат да изградим, променим или доразвием някои свои разбирания, според Лозанов.

Следващата книга, която издателството ще издаде като част от поредицата "Памет", е "Спомени за войната" на проф. Николай Никулин. Лозанов разказва, че книгата е писана с лична, терапевтична цел, но години по-късно синът на професора решава за я издаде и "Спомени за войната" става толкова популярна, че е преследвана от руската цензура.

"Ние смятаме, че това е един от най-силните антивоенни текстове, които сме срещали", заявява Лозанов.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Харалд Йенер

"Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955" от немския журналист Хералд Йенер

Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..

публикувано на 19.07.25 в 08:35

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41