Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Уличното изкуство на водещи португалски артисти

Пътуване в сърцето на съвременна Португалия

Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" кани публиката на пътуване в сърцето на Португалия с поредната си изложба на водещи съвременни португалски стрийтарт художници. В експозицията традицията среща модерността, а уличното изкуство се превръща в глас на новото поколение артисти.

Изложбата обединява творбите на водещи артисти, които пресъздават духа на Лисабон, Порто, Фаро и други португалски градове чрез микс от цветове, текстури и културни влияния.

Осем творби представят двамата братя португалци с артистичния псевдоним Мани-Кюр - Филипо и Лоренцо Фиуани, родени съответни през 1987 и 1989 година. Братята представят общ артистичен план, който обединява изкуството на шаблоните и рисуването със свободна ръка. В творчеството си пресъздават духа на уличното изкуство. Всяка от картините на Мани-Кюр е оригинална творба. Братята предизвикват сериозен интерес от уважавани колекционери от Европа, САЩ и Азия.

Друг гостуващ автор е младият графити артист от Лисабон - Гонсало Рейс, известен още като Гонгас. Той е син на култовия графити артист Номен. През целия си живот е заобиколен от уличното изкуство и до голяма степен е повлиян от баща си. Надграждайки богатото артистично наследство, Гонгас се изявява като новатор на сцената на уличното изкуство с уникалната си смесица от графити и поп арт. Творбите му се характеризират с ярки цветове, динамични текстури и с дълбокото влияние на уличното изкуство на Лисабон – огнище на креативни графити артисти.

В изложбата присъстват посмъртно и пионерът на графити изкуството в Португалия – Номен. За съжаление на цялата арт общност, той почина през 2022 година. Изкуството на Номен се ражда на улицата. Той е самоук артист, чиято вселена се отличава с огромно многообразие. Започва да взаимодейства с градското пространство още през 90-те години, от първите незаконни нахлувания по влакове и стени до работа в голям мащаб в експозиционна и в институционална среда. Творбите му са представяни на множество изложби, събития и артистични продукции, както в Португалия, така и в чужбина. Всички произведения на изкуството, подписани от художника, са изключително специални, тъй като няма да има повече подписи, направени от Номен.

В изложбата с две картини участва и ъндърграунд графити артистът – ФЮР, известен със стилните си тагове. Роден в Ангола през 1978 година, той се премества в Португалия, където и живее и до днес. Започва да рисува графити по стените още от далечната 1994 година. След дълги години живот в сянка, ФЮР спира да рисува по улиците през 2003 година. Решава, че е дошло времето да постави изкуството си върху платно, за да бъде оценено. "Съвършенството е илюзия, казва той, а всички ние сме супергерои.".

В изложбата присъства само с една картина РАМ - първият професионален художник на графити в Португалия. Той се отдава на графитите след като напуска кариерата си на успешен графичен дизайнер и преподавател в Професионалното училище за графични изкуства в Лисабон през 2000 година. Считан е за един от най-иновативните художници на световната сцена на съвременното градско изкуство.

Изложбата се открива на 30 януари от 18.00 ч. в пространството на галерия "Риволи" в София.

Снимки - галерия "Риволи"
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов криминален роман от Лиз Нюджънт

Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...

публикувано на 04.04.25 в 16:25
Вяра Табакова и Васил Драганов

Нов живот на стари истории

Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..

публикувано на 04.04.25 в 16:05

24 пана показват ролята на азбуката в културната история на славянските народи

В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват  1140 години от успението на св. Методий .  Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи...

публикувано на 04.04.25 в 15:45

"Златният кос" на 50!

В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира.  Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..

публикувано на 04.04.25 в 15:25

Георги Георгиев – между божественото и демоничното

Творби на границата между скулптурата и поезията, между божественото и демоничното, между световете на "Ангели и демони" – това откриваме в изложбата на Георги Георгиев, която до 13 април може да бъде разгледана в галерия "Нюанс" .  "Ангели и демони", както всъщност се казва и изложбата, припомня думите на Хенри Мур – а именно, че "изкуството е..

публикувано на 04.04.25 в 14:15