Какъв е административноправният режим на защитените зони. В юридическото предаване "Законът и Темида" представяме монографията "Административноправен режим на защитените зони" на доц. Надежда Христова – преподавател в Юридическия факултет на УНСС и арбитър в Арбитражния съд при Българската стопанска камара.
"Една от причините за написването на монографията е засилващото се антропогенно въздействие върху околната среда, което застрашава състоянието на биологичното разнообразие и предмет на опазване на защитените зони. Определено може да се каже, че обществото ни се нуждае от повишаване на екологичната култура. Това може да започне още на ниво предучилищно и училищно образование.
Екологичното право, като дисциплина, следва да бъде въведено с Наредбата за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалност право и професионална квалификация юрист, като е задължително преподаване в юридическите факултети на страната."
Доц. Надежда Христова е категорична, че има слабости в Закона за биологичното разнообразие. При разглеждане на анализираната правна регламентация на принудителните административни мерки, които се прилагат за опазване на защитените зони, тя достига до извода, че Законът за биологичното разнообразие е незадоволително редактиран.
Има преповтаряна на разпоредби, неточности, неясноти, които затрудняват тълкуването му. Преобладават преустановителните принудителни административни мерки.
Липсва балансът във видовото им разнообразие, което не може да гарантира в необходимата степен опазването на защитените територии и предполага допълване на закона. Санкциите следва да бъдат актуализирани и да отговарят на икономическите условия в страната."
Чуйте повече в звуковия файл.
Снимка – БСК и Издателски комплекс - УНСС
Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..
В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов : "Чистото и задълбочено политическо..
Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..
В неделното евангелско четиво Христос излекува двама слепци и един, обхванат от бяс ням човек. За Сина Божи, който е Лекар на душите и телата, това не е първото изцеление. Прави впечатление не отричането на безспорното чудо, а неговото обяснение. Множество са физическите недъзи, които Христос облекчава, но винаги показва, че истинският носител на..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg