Бежански вълни, ковид криза, бежански вълни, война в Украйна, война в Близкия изток, още бежански вълни - това е светът ни от няколко години насам. И като последици – кризи в почти всички области на живота. Най-видими са икономическата и социалната. България не прави изключение. В страната ни се увеличиха неравенството, бедността, социалните различия. Това доведе и до криза в семейството. Увеличиха се семейните конфликти, а с тях и броят на децата, застрашени както от физически, така и от психологически и емоционални травми. През последните месеци в страната ни Националната мрежа за децата (НМД) беше сезирана по много казуси, свързани с тежко ескалиращи родителски конфликти, в които децата са първите жертви. Освен свидетели на грозни сцени, те често се използват за посредници в комуникацията, въвличат се като отговорна страна за поведението на възрастния. Последиците за децата са емоционални и личностни проблеми при израстването им. Това стана повод третото издание на правно-дискусионния Форум на НМД LexTalks 2025 да бъде посветено на Родителските конфликти и правата на децата" – на тази тема бе посветено и последното издание на "Познати и непознати".
В разговора участваха д-р Благородна Макева – екс зам. директор на ГД "Национална полиция", международен консултант, гл. асистент и преподавател в Академията на МВР; адв. Йорданка Бекирска – експерт по семейно и международно право, президент на Комисията по семейно право в Европейската федерация на адвокатите, Страсбург; Екатерина Христова – експерт и медиатор в Центъра за обществена подкрепа на SOS Детски селища, България; Мария Чомарова – съосновател и директор на Фондация Анимус и адв. Георги Еленков – ръководител на Правната програма на НМД. Както всеки важен разговор и този започна със статистически данни.
Чуйте анализа им от д-р Благородна Макева, адв. Йорданка Бекирска и Екатерина Христова.
Как родителските войни рефлектират върху децата; какви са
психологическите аспекти на страданието на дете с воюващи родители; за породилото се чувството на вина у детето за създалата се ситуация – с това продължи разговорът ни, в който със своето становище се включи и директорката на фондация "Анимус" Мария Чомаров.
Що е то несъществуващото в правния мир споделено родителство; какви са необходимите законови промени в полза на децата и на хармоничното преодоляване на раздялата между родителите – с отговор на тези въпроси в разговора се включи и адв. Георги Еленков.
"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..
Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече. Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..
Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..
Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg