Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Възможните връзки: Образи из ателието на Николай Шмиргела

7
Светлин Русев (1933-2018) – „Пейзаж с пране“, 1961

През 2023 г. Софийска градска художествена галерия получава голямо дарение от Юлия Банкова и нейни близки – наследници на големия художник и скулптор Николай Шмиргела. Дарението съдържа произведения от български и чужди автори, които са в основата на цяла експозиция. Тя ще бъде открита на 11 февруари в СГХГ под наслов "Възможните връзки: Образи из ателието на Николай Шмиргела".

Изложбата проследява познатите и непознати контакти във времето между Шмиргела и хората, оставили следа в ателието му. Във фокуса на експозицията са произведенията, грижливо пазени дълги години в неговото ателие, които ни позволяват да надникнем в интимния свят на твореца.

В многообразната колекция на художника присъстват произведения, с чиито автори скулпторът е бил в близки отношения: Александър Жендов, Стоян Венев, Георги Попов-Джон, Александър Стаменов, Светлин Русев и др. Някои от тези връзки претърпяват метаморфози и често е трудно да бъдат проследени в цялост. Други, които определено се отличават, имат дълга история, като тази с кубинския художник Кармело Гонсалес, който гостува в ателието на Шмиргела. С други творци е трудно да предположим дали са се познавали, като Георг Грос, Андре Месон, Ева Шулце-Кнабе и др. В едно свое интервю от 1991 г. Николай Шмиргела заявява: "Животът ми бе пълен с приятели по професия и по убеждение. Представете си с какви хора съм се виждал през годините".

Сбирката има еклектичен характер. Tя съдържа в себе си много повече от творби, попаднали по незнайни пътища у Шмиргела. По-скоро става дума за една лична колекция, която свидетелства за пристрастия, симпатии, вдъхновение, приятелство, но вероятно и неразказани истории за лични отношения между редица талантливи художници.

Изложбата в СГХГ ще продължи до 6 април. Куратор е Неда Живкова. Чуйте разговор в "Артефир” на Димитрина Кюркчиева с нея.

Снимки - СГХГ
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Снежана Симеонова представя изложбата "Посоки"

Проф. Галина Лардева нарича Снежана Симеонова "голямата лейди на българската скулптура". И допълва: "Тя е един от най-прекрасните ни автори, скулптори. Силна и мека, фина и категорична. Много смела и в същото време много женствена". А в своя статия Диана Попова отбелязва, че нейните експозиции "винаги проблематизират важни аспекти на изкуството и..

публикувано на 17.05.25 в 14:20

Нова изложба на Павел Койчев

Вчера в зала "Райко Алексиев", СБХ пред многобройна публика беше открита изложбата на големия скулптор Павел Койчев – "Мъжки, женски, среден род, единствено и множествено число". Година и половина след предишната му изложба в същата зала "Homo sapiens – възпоменание" се срещаме с неговите фигури на жената, мъжа, децата, които са от стиропор и..

публикувано на 16.05.25 в 17:40

Отличие за литература на името на проф. Тодор Боров

Фондация "Тодоров" учреди отличие за българска наука и литература. Идеята е на акад. Иван Тодоров. Първите отличия ще бъдат връчени на церемония на 20май 2024 г. от 18.00 ч. в зала "Проф. Марин Дринов" в Централната сграда на БАН, ул."15 ноември" №1. Ще се състои представяне на фондация "Тодоров" и връчване на нейните отличия на името на акад...

публикувано на 16.05.25 в 17:00
Wiyaala и The Yaga Yagas

За първи път отбелязваме Деня на Африка с цяла седмица събития

На 17 май се открива първото издание на Седмица на африканската култура в София . Пълната програма за фестивала можете да намерите тук . Седмицата на африканската култура в София е продължител на вече над десетгодишната традиция в отбелязването на Деня на Африка – 25 май, датата, на която в 1963 г. е основана Организацията за африканско..

публикувано на 16.05.25 в 16:27

Премиера "Наведнъж" от Стефан Икога

"Наведнъж" са текстовете, събирани в продължение на седем години след дебюта на Стефан Икога – "Непукистика", пише за книгата Йордан Д. Радичков. Задъхани, разхвърляни между кварталите и улиците на София и българското Черноморие, стиховете му рисуват картини на хармоничното съществуване, на споделеност, както и картини на истерията, гнева и..

публикувано на 16.05.25 в 15:59