Бракът е вечна тема, а към нея православното християнство има изключително дълбок и прецизен поглед.
В Международната седмица на брака в "Нашият ден" разговаряме с отец Добромир Димитров, преподавател в Богословския факултет на Великотърновския университет и предстоятел на българския храм "Св. Йоан Рилски" в Лондон.
Бракът, по думите на о. Добромир, е нещо, което извършваме със свободната си воля. Той е възможност за двама души, решили да живеят съвместен живот, да го направят като едно. Християнската антропология, която изповядваме в църквата, е, че брачните партньори са едно цяло. Свещеникът поставя акцент върху етимологичния произход на думите "пол" и "съпруг/а" – едната означава в същността си "половината на едно цяло", а другата – "впрегнат в една бразда".
"Целта е двама души да изживеят живота си заедно, да се променят заедно. Бракът е отговорност, грижа и в никакъв случай не е бреме", заявява о. Добромир.
Свещеникът със съжаление отбелязва, че в днешно време хората по света не вярват в институцията на брака и вина за това има включително църквата, която не артикулира правилно значението на брачния съюз.
"Полагането на венци над новобрачните е древна традиция, идва от езичеството. Още в ранните години на християнството има свидетелства, че са били канени свещеници да благословят ритуала на увенчаването", разказва отецът.
По късно, добавя о. Добромир, увенчаването придобива и мъченически смисъл – че независимо от трудностите, любовта ще надделее над всичко и има потенциал да пребъде и след смъртта.
В славянските езици думата "мъченик" поставя акцент върху страданието. Но мъченик на гръцки и латински се употребява думата "мартир", която означава "свидетел", изтъква о. Добромир. Бракът е именно вид свидетелство пред Бог, по думите на свещеника.
"Църквата благославя интимните взаимоотношения в брака", заявява о. Добромир и допълва, че в християнската традиция съпрузите взаимно притежават телата си, а извънбрачните взаимоотношения са грях.
"Сексуалните взаимоотношения са израз на любов, която Бог е вложил в мъжа и жената като привличане. Тези сексуални взаимоотношения са благословени", подчертава свещеникът.
В края на разговора о. Добромир изразява надеждата, че съвременното общество ще преоткрие брака.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..
Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..
Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня? Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
По повод 8 април – Международния ден на ромите , гости в предаването "Другият до мен" бяха Мария Николчева и Емануил Христов. Мария е учител в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg