За нерешените проблеми на пациентите с епилепсия у нас говори в Lege Artis д-р Филип Алексиев, невролог и специалист епилептолог.
В началото на разговора д-р Алексиев разграничава единичните случаи на епилептичен пристъп – състояние, което невинаги преминава с гърч и припадък, и заболяването епилепсия, което е хронично.
Специалистът подчертава, че има различни видове епилепсии в зависимост от етиологията на заболяването – генетична, възпалителна, автоимунна, криптогенна.
Случаите на автоимунна епилепсия зачестяват, но не са добре представени от гледна точка на лечение и присъствие в системата на НЗОК.
В България диагностиката се развива, но лечението изостава, по думите на д-р Алексиев.
Лекарят съветва слушателите как да реагират, ако станат свидетели на епилептичен пристъп. В случай на припадък не бива да се бърка в устата на човека – гълтането на езика е мит, заявява д-р Алексиев. При изявени гърчове е добре да внимаваме някой да не се нарани и винаги трябва да се обърнем към спешна помощ.
Д-р Алексиев очертава някои от основните проблеми в лечението на пациентите с епилепсия. Голяма част от регистрираните в ЕС медикаменти не са достъпни в България. Има тенденция за изчезване на дадени лекарства, допълва специалистът.
"Лечението на епилептичния статус е едно от най-спешните животозастрашаващи състояния и има само част от лекарствата, фигуриращи във всяко ръководство", алармира д-р Алексиев.
Пациентите са принудени да търсят предписаните лекарства в чужбина, но на много места вече изискват преглед при местен лекар, обяснява гостът.
Д-р Алексиев обръща внимание и на стигмата, която все още съществува в обществото по отношение на епилептиците. Има хора, които крият състоянието си от страх и срам, защото се смята, че диагнозата ги прави непълноценни в работата им.
Специалистът настоява, когато има лекарство, регистрирано в ЕС, то да бъде регистрирано и в България. Ако не може да се въведе подобен механизъм, пациентите следва да бъдат снабдени с документ, който да им гарантира закупуването на лекарството в друга държава. Нужен е достъп до спешните медикаменти, допълва д-р Алексиев и настоява още за работещи за епилепсията клинични пътеки, защото настоящите не вършат работа.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:Българският фармацевтичен съюз отбеляза 18 години от създаването си, като отново заяви пред журналисти и управляващи своята твърда позиция срещу поставянето на автомати за лекарства извън аптеките. Темата в Lege Artis коментира Димитър Маринов, председател на съсловната организация на фармацевтите в България. По думите на Маринов..
Бракът е вечна тема, а към нея православното християнство има изключително дълбок и прецизен поглед. В Международната седмица на брака в "Нашият ден" разговаряме с отец Добромир Димитров , преподавател в Богословския факултет на Великотърновския университет и предстоятел на българския храм "Св. Йоан Рилски" в Лондон. Бракът, по..
Днес (12 февруари) се състоя представянето на книгата "Безправието и дехуманизирането на ЛГБТИК+ хората в България" , създадена съвместно от доц. Деяна Марчева и доц. Евелина Стайкова от Нов български университет и от организацията "Действие". В "Нашият ден" книгата представя Деница Любенова от организацията. "През последните близо..
По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора. Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..
Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..
Мръсен въздух, сковаващ студ, вятър, мъгли и човешката кожа, уязвима от всички тези природни фактори. Разговаряхме с дерматолога и водещ специалист в..
Неотдавна, при посещението ми в новото ателие на Живка, с удивление разбрах, че това място всъщност е било родният ѝ дом. Да, в София – днес вече..
През 2023 г. Софийска градска художествена галерия получава голямо дарение от Юлия Банкова и нейни близки – наследници на големия художник и скулптор..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg