Личността, която ще представим днес е Димитър Еленов – актьор, режисьор и театрален педагог!
Вълнението за нас е особено този път, чудехме се как точно да го направим и се спряхме на неговите лични изповеди, както и на неговия ученик Димитър Рачков. Ето какво казва той в книгата за Еленов "Свободен, по-свободен, Димитър":
За Митко Еленов мога да кажа много неща, но за Митко Еленов няма да говоря в минало време, за него ще говоря в сегашно време.
Митко Еленов е човекът, който ме направи актьор.
Митко Еленов е човекът, който ме провокира да се занимавам с тази професия, Митко Еленов е човекът, който ме научи на тази професия. С него се запознах през 1979 година, когато бях юноша бледен в прочутата актьорска школа в Бургас. Трябва да кажа, че това беше изключителен период в моя живот. Училището си беше училище, учих, но чаках да свършат учебните часове, за да отида в театралната студия, където бяхме с Деляна Хаджиянкова, Светлана Янчева, Розита Михайлова.
Митко освен уникален актьор, защото той е изключителен актьор, е и много добър педагог. Защото може да си добър актьор, но да не си педагог. Е, той е и двете – изключителен актьор и страхотен педагог. Митко обожаваше да се занимава с деца, а работата с деца е доста сложна и изисква невероятна енергия. Децата не могат да бъдат излъгани. Ние му вярвахме, защото и той ни вярваше. Той просто имаше някакъв особен усет и подход.
Той знае, че ако остави струната хлабава, инструментът няма да свири, ако я пренатегне пък, тя ще се скъса и тогава пак инструментът няма да свири, така че спазваше този баланс.
И така Митко Еленов се превърна в моя ментор.
Митак, обичам те.
Чуйте още какво казва Еленов в едно от последните си интервюта и откъс от неговите режиьорски бележки:
"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между САЩ и Великобритания "лудата глава" на българската авиация, която остава завинаги на 27 години. До днес съществуват тези за действията на Димитър Списаревски – ранен ли е бил, мунициите ли е свършил,..
Международният конкурс за хайку на името на Мая Любенова се проведе за шести път. Днес, в Световния ден на хайку, излязоха резултатите от конкурса. Тази година в българската секция са получени 179 творби от 91 автори, а в международната секция – 464 хайку от 232 автори от 40 държави. Журито в българската секция Владислав Христов и Гергана Янинска..
В "Нашият ден" разговаряме със Златко Паунов – скулптор, дарител и почетен гражданин на град Трявна. Човек, обиколил няколко пъти земното кълбо, благодарение на когото в Трявна има Музей на азиатското и африканското изкуство. Търсенията на твореца се простират от Родопите, където е роден баща му, до Непал, Тибет и Индия. Пътуването и..
Художникът Николай Панайотов гостува в "Артефир" с призив да се замислим за "добрата новина" в живота си. "В последните месеци светът е изпълнен с лоши новини", казва художникът по повод серията от творби "Добра новина", включена в изложбата "Портрет" – съвместна с неговата съпруга Лариса Илиева. Изложените в галерия "Нирвана" творби..
"Власт и страст. Дворцовите драми в българската история" е новата книга на проф. Пламен Павлов. В "Артефир" популярният български историк, византолог, публицист, поет и преподавател във Великотърновския университет представя своето литературно пътуване из душите и сърцата на знатните български предци – от Античността до ХХ век. Проф. Павлов е..
Изложба живопис открива в галерия "Нюанс" известният художник и преподавател в НХА Бисер Лазаров. Вернисажът е на 15 април от 18 до 20 часа, а..
"Романът "Последна стъпка" е монотонно болезнен: стъпваш изречение след изречение – все стабилни и еднозначни – и изведнъж усещаш под читателското си..
"Какво може да направи един биограф, вече разказал живота на Владимир Димитров-Майстора, на Алеко Константинов-Щастливеца, на Илия Бешков? Как какво – да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg