Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тийн Тайм – ефирът за тийнейджъри

Изкуството в мен: Спомен за Димитър Еленов

Личността, която ще представим днес е Димитър Еленов – актьор, режисьор и театрален педагог!

Вълнението за нас е особено този път, чудехме се как точно да го направим и се спряхме на неговите лични изповеди, както и на неговия ученик Димитър Рачков. Ето какво казва той в книгата за Еленов "Свободен, по-свободен, Димитър":

За Митко Еленов мога да кажа много неща, но за Митко Еленов няма да говоря в минало време, за него ще говоря в сегашно време.

Митко Еленов е човекът, който ме направи актьор.

Митко Еленов е човекът, който ме провокира да се занимавам с тази професия, Митко Еленов е човекът, който ме научи на тази професия. С него се запознах през 1979 година, когато бях юноша бледен в прочутата актьорска школа в Бургас. Трябва да кажа, че това беше изключителен период в моя живот. Училището си беше училище, учих, но чаках да свършат учебните часове, за да отида в театралната студия, където бяхме с Деляна Хаджиянкова, Светлана Янчева, Розита Михайлова.

Митко освен уникален актьор, защото той е изключителен актьор, е и много добър педагог. Защото може да си добър актьор, но да не си педагог. Е, той е и двете – изключителен актьор и страхотен педагог. Митко обожаваше да се занимава с деца, а работата с деца е доста сложна и изисква невероятна енергия. Децата не могат да бъдат излъгани. Ние му вярвахме, защото и той ни вярваше. Той просто имаше някакъв особен усет и подход. 

Той знае, че ако остави струната хлабава, инструментът няма да свири, ако я пренатегне пък, тя ще се скъса и тогава пак инструментът няма да свири, така че спазваше този баланс.

И така Митко Еленов се превърна в моя ментор.

Митак, обичам те.

Чуйте още какво казва Еленов в едно от последните си интервюта и откъс от неговите режиьорски бележки: 




По публикацията работи: Бисерка Граматикова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Есенна елегия" и "Концертна фантазия" звучат на живо в Балчик

Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от Владигеров и Гершуин.  Мартина Табакова (пиано) и Зорница Иларионова (цигулка) ще представят произведения, включително "Есенна елегия" на Владигеров и "Концертна фантазия" на Гершуин и Орлов...

обновено на 21.07.25 в 10:06
Харалд Йенер

"Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955" от немския журналист Хералд Йенер

Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..

публикувано на 19.07.25 в 08:35

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55