Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Носят ли наказателна отговорност извършители на тежко деяние с психично заболяване?

Настаняването на лица за психиатрично лечение – какво казва законът?

адв. Петър Николов и Анелия Торошанова
Снимка: БНР

Настаняването на лица за психиатрично лечение – какво казва законът? Носят ли наказателна отговорност извършители на тежко деяние, които имат психично заболяване? През последните дни имаше два изключително неприятни инцидента. Мъж, който два поредни дни беше заснет да се хвърля под коли на столичния булевард "Борис III", в последствие се самоуби, като скочи от 5-ия етаж на сграда в кв. "Младост". Друг инцидент – в столицата 22-годишна жена нападна с нож 3-ма души на бул. "Витоша" в района на Южния парк. Нападателката е с явни психични отклонения и поставена тежка психиатрична диагноза. За какво говорят тези, а и други неспоменати случаи? Какво се случва/не се случва в системата?

Адв. Петър Николов – консултант на предаването "Законът и Темида", коментира:

"Това са два класически за правото случаи. В единия се касае за  вероятно настаняване на принудително лечение, когато извършителят на едно престъпление страда от психично разстройство. В другия случай се касае за една неосъществено настаняване за лечение по Закона за здравето, доколкото лицето не е извършило престъпление (човекът, който е сложил край на живота си) – той е бил успокоен с една инжекция и пуснат. В първия случай извършителят е задържан, след това ще бъде направена експертиза и ще бъде съответно настанено с решение на съда по НК и НПК. 

В другия случай в Закона за здравето виждаме една откровена дупка, защото едно лице, което очевидно страда от душевно заболяване и е опасно за себе си и околните, не се въдворява навреме за лечение. В крайна сметка резултатът е край на човешки живот, защото държавата и системата не се грижат достатъчно за страдащите от психични заболявания, а те, за съжаление, стават все повече, с оглед на качеството на живот и на стреса, в който живеем. Никой от нас не е застрахован...

Трябва да се направи спешна законодателна промяна – в Закона за здравето, а може би и в Гражданския процесуален кодекс в тази връзка, защото трябва да бъдат въведени едни бързи производства в Наказателно-процесуалния кодекс. В момента самата процедура по настаняване за лечение е много бавна и сложна. 

В момента вие при досег с такъв човек трябва да подадете жалба в полицията, полицията евентуално да образува проверка, която, първо, да установи и намери това лице, да установи самоличността му, да снеме обяснения от свидетели и пострадали и едва тогава прокуратурата да внесе искания в съда, да образува дело, да се назначи вещо лице, служебен защитник на евентуално психично болното лице... Много бавна и тромава процедура, свързана с призоваване, неявявания в съда, многократни отлагания на делата, дълги полицейски проверки, от които накрая няма никакъв ефект, защото вече се е стигнало до правонарушения – било вреди, причинени на граждани, било престъпления от общ характер...

Това, което съществува като правна рамка, за мен не е достатъчно. Трябва да има законодателна промяна, защото в последно време се наблюдава ръст на тези случаи, напрежението в обществото е голямо и това определено влияе на обществените отношения."

Чуйте повече в звуковия файл.

Снимката е илюстративна 

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Глобалното затопляне и предизвикателствата пред планинския туризъм: съветите на Момчил Цветанов

Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..

обновено на 28.07.25 в 11:42

Акселераторът SCION подкрепя природо-базираните и чисти технологии

В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..

публикувано на 28.07.25 в 10:10
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05

Завистта и клеветата

В неделното евангелско четиво Христос излекува двама слепци и един, обхванат от бяс ням човек. За Сина Божи, който е Лекар на душите и телата, това не е първото изцеление. Прави впечатление не отричането на безспорното чудо, а неговото обяснение. Множество са физическите недъзи, които Христос облекчава, но винаги показва, че истинският носител на..

публикувано на 27.07.25 в 09:35