Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Къде отиват сънищата наяве

Дипломният танцов спектакъл ще се играе на 20 и 25 февруари на Сцена 47 в театър НАТФИЗ

Къде отиват спомените и преживяванията ни, когато потънат в подсъзнанието, и какви следи оставят те върху нас?

Ако не сте се питали това, сега имате повод да го направите, защото танцовият спектакъл "Къде отиват сънищата наяве" кани всеки зрител да изследва своето вътрешно "аз" и да забрави за момент границите между реалността и съня. Всяка сцена в спектакъла е като парче от пъзел, което зрителите сами подреждат във въображението си като изграждат свой собствен наратив.

Създатели на спектакъла са режисьорът и хореограф Коста Каракашян и студентите от III курс в специалност "Театър на движението – невербален театър" в класа на проф. Петя Цветкова в НАТФИЗ – Нона Николова, Мила Йовева и Бранимира Петкова.

"Сънищата са странни, понякога много неразбираеми. Спряхме се на тях, защото всяка една от нас искаше да разкаже лична история. Всяка разписа свой сън, който изградихме с движенията на танца", обясни в "Артефир" Нона Николова.

Движението е много подходящ начин, чрез който да бъдат изразени онези моменти, в които човек не може да обясни чувствата и емоциите, които го заливат. Скрити блянове и желания, които не смеем да изкажем с думи, както и кошмарни моменти, които са ни будили.

"За мен подсъзнанието разкрива едни неща, които човекът доста често не иска да си признае. Нито пред другите, камо ли пред себе си. Със сигурност сме уязвими, защото това е най-суровото ти и най-дълбокото, до някаква степен може би и най-скришното, което не представяш пред други", допълни и Мила Йовева.

Експресивният език на съвременния танц, с който студентите изследват сънищата, се оказва стимулиращ процес за въображението им. За да го обрисуват в спектакъл, те канят тъкмо режисьора и хореограф Коста Каракашян.

"Идеята за сънищата дойде, защото исках да създам нещо в дипломния спектакъл, с което самите изпълнители да са на преден план. Да не води само идеята, а да може публиката наистина да се види отразена и да се влюби във всяка една от тях на сцената. Да изкараме всичките им таланти и умения и по този начин публиката да ги види като едни изпълнители, които всеки момент ще влязат в своя професионален път. 

Оттам беше много интересно да видим какви различни изразни средства можем да вкараме. (…) Използваме много интересна драматургия така, че да не бъде само хореография, а да се изграждат едни много силни сценични образи, което е едно от най-важните неща за тяхната специалност – не само движенчески да са подготвени, но и присъствието на сцената без текст и диалог да е толкова въздействащо, колкото в драматичния театър", разясни Каракашян.

Към представлението се включват като гост-изпълнители и студентите от II курс на доц. д-р Александър Манджуков – Надежда Георгиева и Славена Маркова. Сценографията и костюмите са на Теодор Тодоров, а музиката е композирана от Мартина Стефанова.

Танцовият спектакъл "Къде отиват сънищата наяве“" ще се играе на Сцена 47 в театър НАТФИЗ на 20 и 25 февруари от 19:30 часа, както и през месец март.

Целия разговор с Коста Каракашян, Мила Йовева и Нона Николова чуйте в звуковия файл.

Снимки – НАТФИЗ

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Георги Георгиев – между божественото и демоничното

Творби на границата между скулптурата и поезията, между божественото и демоничното, между световете на "Ангели и демони" – това откриваме в изложбата на Георги Георгиев, която до 13 април може да бъде разгледана в галерия "Нюанс" .  "Ангели и демони", както всъщност се казва и изложбата, припомня думите на Хенри Мур – а именно, че "изкуството е..

публикувано на 04.04.25 в 14:15
Плакат на Стефан Десподов-Деспо

Театралният плакат Е картина

"Картина ли е театралният плакат?" поставя като въпрос срещата-дискусия в Народния театър с участието на студенти и преподаватели от Националната художествена академия и НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов".  За съвременната роля на театралния плакат и цени ли се той достатъчно, в "Какво се случва" говорят доц. Георги Павлов, преподавател в катедра "Плакат и..

публикувано на 04.04.25 в 13:12

Пътеписи, разкази и стихове: 14 журналисти в уникален социален проект

Социална кауза обедини творчеството на 14 български журналисти в сборника "Око на времето". Изданието е част от своеобразен социален проект с партньорството на организации на хора с увреждания, читалища и домове за възрастни хора. "Око на времето" е наскоро представеният сборник, в който журналистиката среща литературата...

обновено на 04.04.25 в 10:30

Вероника Лемишенко открива Първия български международен арфов конкурс

Обръщаме поглед към столицата. Украинската арфистка Вероника Лемишенко ще открие Първия български международен арфов конкурс . Концертът ѝ е тази вечер, 4 април, в Националното музикално училище "Любомир Пипков". Входът е свободен. Конкурсът Viva Harp ще се проведе на 5 и 6 април . Той е създаден от Кохар Андонян и Даниела Дикова от..

обновено на 04.04.25 в 09:44

Деян Боев и Стефан Петков в непрестанен диалог за изкуството

В Габрово днес, от 18:30 часа, се открива "Изложба" на Стефан Петков и Деян Боев — личности в непрестанен диалог, независимо от физическата им локация, които представят своята идея за изкуство. Духовната връзка между учител и ученик във възможно най-класическия си вариант е представена чрез живописни произведения, създадени по повод покана от куратора на..

публикувано на 04.04.25 в 09:32