Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации.

Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма, включваща презентации, доклади и дискусии на преподаватели и учени от различни висши и средни училища, социални и културни институции от цялата страна, представиха различни подходи и опит за търсене, разпознаване и стимулиране на творчеството и иновацията в най-разнообразни сфери на познание и дейност – от спорта до изкуствения интелект.

В рубриката "Всичко за образованието" гл.ас. д-р Деница Хинкова от Философския факултет на Софийския университет, член на организационния екип, направи кратка равносметка от конференцията.

Гл.ас. д-р Евелина Варджийска
За слушателите на предаването гл.ас. д-р Евелина Варджийска сподели свои виждания, основани на наблюдения и работа на терен, за пряката връзка между ценностите и иновативността – тема и на пленарния ѝ доклад "Да отгледаш иновация. Грижа за иновативното мислене и действане чрез работа върху ценностите".

"Най-дълбоката мотивация на всичко, което правим, са ценностите. Ценностите също така са важни за нас, защото те са ядрото на нашата личностна идентичност и също така това, което ни обединява като общности, т.е., ако можем да говорим за нещо като общностна идентичност, тя също се гради на някакъв тип споделяне на определени ценности. И в този смисъл връзката между ценностите и иновациите е съвсем директна, защото ако ние изповядваме и реализираме в действията си ценности, които са насърчаващи иновацията, създаваме добри условия, благоприятна почва те да израснат и да се случат.", поясни д-р Варджийска.

"Съдържанието на самата иновация е в някакъв смисъл подчинен момент. Преди да се случи самото иновативно действие или да имаме някаква творческа идея, която да бъде реализирана и въведена в практиката, ние имаме един определен тип на мислене и това е творческото мислене и точно тези процеси са нещо като ядрото или общата основа на всякакъв тип творчески действия и иновации, независимо от съдържателната област, където те се случват…"

"Като преподаватели ние имаме нашата професионална отговорност, независимо дали сме във висшите училища или в средните и по-надолу, да създаваме такива условия, които да бъдат благоприятни за иновациите и за творчеството както нашите собствени открития, така, разбира се, да насърчаваме младите хора и децата да правят техните открития.", каза д-р Евелина Варджийска.

Снимки - СУ "Климент Охридски", Венета Гаврилова
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Яна Данаилова

Яна Данаилова: Конвенционалните храни предизвикват патологията в човешкото тяло

Връзката между храната и здравето е двупосочна. Човешкото тяло е уникално и то реагира на всяка храна по уникален начин. Храната, е субстрат на енергията, на хранителните вещества, на здравето и на болестта. Това твърди хранителният терапевт Яна Данаилова в предаването "Следобед за любопитните".  "Това, което ядем, както сме приготвили храната си,..

публикувано на 03.07.25 в 18:00

Иолина Василева – Китай за начинаещи

Китай безкрай! Колкото и да обикаляме из азиатската държава, все ще се натъкнем на нещо ново и непознато. А ако сте решили да я посетите за първи път, с книгата на Иолина Василева "С обич от Китай" или с постовете ѝ от едноименната страница във Фейсбук определено ще тръгнете по-подготвени. Красивата русокоса дама е създала увлекателен наръчник,..

публикувано на 03.07.25 в 13:35
Силвия Борисова

Образованието в нови хоризонти: Предизвикателства и решения

Ако образованието беше кораб, можем ли да сменим изгнилите и пробити части, докато той е в открити води, движейки се към нови хоризонти? Това метафорично сравнение поставя пред нас предизвикателството да мислим как да обновим и реформираме образователната система, без да спираме нейния ход. Този въпрос зададохме на доц. Силвия Борисова –..

публикувано на 01.07.25 в 11:47
Стефан Велев

Български геолози изследваха скалите на нос Барнард в Антарктика

"Чрез участието си в 33-тата полярна експедиция тази година успях да реализирам една от своите мечти – да работя на едно от най-труднодостъпните места на остров Ливингстън, където е българската полярна база, нос Барнард", разказва в предаването "Следобед за любопитните" гл. ас. д-р Стефан Велев. "Там, заедно с моя адаш и колега Стефан, прекарахме 11..

публикувано на 30.06.25 в 14:10
Пламен Пенчев

Бъдещият неврохирург Пламен Пенчев първи в света публикува метаанализ

Студентът по медицина в пети курс на Медицинския университет Пловдив Пламен Пенчев публикува в международното научно списание Journal of Clinical Neuroscience метаанализ, в който е първи автор. Това не е стандартна научна статия, а най-високата форма на академична публикация – резултат от задълбочен анализ на световната литература, статистическа..

публикувано на 29.06.25 в 09:20