Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зелените новатори на България

Симона Стилиянова: Екосъобразният живот в рамките на личното удобство

Симона Стилиянова
Снимка: ЕК България

В последното издание на рубриката "Зелените новатори на България" гостува  Симона Стилиянова – инфлуенсър, съосновател на компания "Основа", която измерва отпечатъка на други компании и ги съветва как да го намалят. Стилиянова е създател и на Zero Waste Sofia – общност от хора във фейсбук, в която се дават множество съвети за зелени алтернативи и зелен живот, както и природосъобразни решения на дневна база. Отличена е в класацията на Forbes "30 под 30" в категорията за социално предприемачество.

Стилиянова споделя, че през 2018 година едно видео я провокира да потърси зелени алтернативи в своето ежедневие. Става дума за клип, в който младата американка Лорън Сингър показва малко бурканче, в което е събрала отпадъка, който е произвела за 4 години. Това отключва интереса на Стилиянова към начина на живот с нулев отпадък и създаването на общността Zero Waste Sofia.

Компанията "Основа" работи с портфолиото от компании на един от най-големите инвестиционни фондове в България, като дава оценка  и препоръки за подобряване на процесите в синхрон с околната среда. По думите на Стилиянова компаниите имат интерес да бъдат екосъобразни, защото има зададени определени критерии за получаване на финансиране, а и младите хора са привлечени от компании със зелена репутация.

Стилиянова изразява надеждата ЕС да продължи да развива ESG (Environment-Society-Governance) практики и да затвърди политиката си в тази посока, защото климатичната криза е тук. Усилията трябва да са общи – на обществото, на ЕС, на бизнесите и правителствата, допълва гостът.

Според Стилиянова всеки трябва да се стреми към екосъобразен живот според възможностите си. Усилията трябва да се вписват в ежедневието. Достатъчно е човек да купува само това, от което наистина се нуждае, за да намали отпечатъка и разходите си.

В края на разговора Стилиянова запознава слушателите на "Нашият ден" с новото безплатно приложение "Чешмите в България", подходящо за Android  и iOS. Разработката е дело на Димитър Дончев и Александра Гатева.

Всеки може да го отвори, да види най-близката чешма, да добави локация  или да намери заведение, което би напълнило бутилката му с вода, обяснява Стилиянова.

Чуйте разговора в звуковия файл: 



По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Мира Христова и Милена Милева-Дрончева (вдясно)

Милена Милева-Дрончева: За малкото училище и малкото дете с любов

Директорката на 98-о начално училище "Св. Св. Кирил и Методий" в София – Милена Милева-Дрончева, с радост гостува в ефира на "Семейно радио", за да представи голямото и щастливо семейство на единственото общинско начално училище в София. Основано през далечната 1885 година, школото преминава изпитанията на вековете, за да привлича днес деца..

публикувано на 19.05.25 в 18:02

За птичките божии

Опазването на околната ни природа винаги е било сред интересите на водещите на "И рибар съм, и ловец съм" и то не само защото ловците и риболовците са призвани, а и задължени, да работят в тази посока.  Както повечето от тях, Росен Мирчев и Асен Масларски го правят с душа и сърце.  Те с удоволствие гостуваха на Спасителния център за диви животни..

публикувано на 19.05.25 в 16:25
Деян, Луиза, Цветана Сапова и Карина

Тийнейджърът в мен: Цветана Сапова

Наш гост е един млад човек, който спокойно можем да наречем инфлуенсър. Тя работи  като водеща в БГ Радио. В профила си в социалните мрежи не се притеснява да споделя за личните си проблеми с хранителните разстройства, като превръща споделеното в мисия да помага и да дава кураж на други тийнейджъри, които не знаят къде да потърсят помощ. Тя знае, че..

публикувано на 19.05.25 в 12:39

Централната минерална баня в София ще заработи като градски термален център

На 13 май Централната минерална баня в София навърши 112 години. Сградата, която е построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов, функционира в продължение на 73 години като баня, след което през 1986 година е затворена поради амортизация. Чак през 2015 година част от Централната минерална баня е реставрирана и открита като..

публикувано на 19.05.25 в 11:10

Ина Вълканова: Почвите в индустриалните паркове не са мъртви

В поредицата "Говорят зелените новатори на България" Ина Вълканова от организацията "Градоскоп" разказва за иновативната инициатива "РЕГЕНЕРАЦИЯ", чиято цел е възстановяването на нарушеното биоразнообразие в индустриалните зони и създаването на по-здравословна, устойчива среда за живот, работа и бизнес. Зелените новатори на България:..

обновено на 19.05.25 в 10:42