Една жена изживява страстната любов, за която винаги е мечтала. Тя е обичана, желана, уверена, изпълнена със силни чувства. Всичко е по-красиво от всякога, докато малките белези на страстта по тялото ѝ не започнат да говорят на близката ѝ приятелка за криворазбрана "любов". Едната е актриса, за която прожекторът никога не угасва, а другата – малкият човек, който винаги е мечтал да бъде осветен от светлината му. Стените на театъра побират историите на двете, докато те се преплитат в един сюжет, в който прожекторите започват да светят в червено и да сигнализират за един от големите проблеми на всяко съвременно общество – домашното насилие.
Любовта би трябвало да бъде едно от най-градивните преживявания за човека, но историята показва, че именно тя може да ти нанесе най-тежките удари. И понякога те са абсолютно буквални. Кога разбираш, че любовта не е любов, а пътят, по който някой издевателства над теб, за да подхрани болестта си? Кога границите са прекрачени в една връзка и кога разбираш, че връзката всъщност въобще не говори за отношения между двама, основани на уважение и взаимност?
За всичко това и много повече Албена Ненкова говори през смях. През хумор, който обаче е болезнен.
"Не, аз благодаря!" е разказ за малкия човек, намерил убежище в илюзията "театър". Поне това е на пръв поглед. Една история за гардеробиерката Невенка, която е останала по случайност сама в дома на Мелпомена и от невидимата за всички се оказва точно там, където тайно е мечтала винаги да бъде. В същото време обаче я има и Дара, за която видимостта никога не е била под въпрос. Общото между двете, освен театъра, е именно идеята за любовта и това как я разбираме.
Новата книга на Албена Ненкова стана основа и на моноспектакъла на Бориса Сарафова-Черкелова, носещ същото име – "Не, аз благодаря!", на Плевенския драматичен театър. Корицата на книгата пък изобразява едни високи токчета, символ на това, че "Изкуството помага" – кампания, която тепърва цели да провокира вниманието ни и да ни информира за проблема с насилието над жени.
Вдъхновена от творбата на художника Вахит Туна, който през 2019 година прави мемориал с 440 женски обувки с висок ток, които да говорят за страшната статистика в Турция, Албена Ненкова решава да даде гласност на проблема и кани скулптора Живко Седларски, с когото също да създадат инсталация. Идеята е през високите токчета да обърнем внимание и да не забравяме историите, които имаме склонността бързо да замитаме под килима.
Когато обществото и управниците абдикират, изглежда изкуството помага. Албена Ненкова разказва подробностите в звуковия файл.
Тя ще представи "Не, аз благодаря!" на 28 февруари от 19:00 часа на сцена "Централни хали".
Снимки – Плевенски драматичен театър
Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със студенти от Нов български университет. Темата на творческата среща е "Европа в хватката на смъртните грехове – война, негодувание, безразличие". Световноизвестният италиански художник ще..
В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..
В епизод 589 "Трамвай по желание" среща своята публика с мултифункционалния театрал и популяризатор на науката Димитър Узунов. Може да се каже, че Митко е една ренесансова личност насред XXI век. Притежава бакалавърски и магистърски степени по приложни театрални науки от Университета Париж и по геология от Софийския университет. Учил е също..
В редакция "Хумор и сатира" държим под око какво става не само у нас, но и по света. Тази седмица окото ни хвана истинска новина от Япония, която насочи вниманието ни към България. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на..
Ново културно пространство отвори врати в Пловдив преди дни. Мястото се казва "Ателие 47" и програмата включва курсове по импровизационен театър, театрална школа, събития с лектори от различни сфери на изкуството, науката и духовното развитие, както и вдъхновяващи събития за себеразвитие. Чуйте интервюто на Юлия Владимирова със създателите на..
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа,..
Българският културен институт във Варшава, съвместно с посолството на България, Археологическия музей в Познан и Историческия музей град Свищов..
"Химикал Х" е новата посока, към която поема, и новата енергия, която раздава, Николай Пенчев - NikiSan. С едноименния си албум един от младите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg