Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Непознатите улици на поезията

Лауреатите в осмото издание на Националния поетичен конкурс "Непознати улици" за любовта към литературата

Мария Мутафчиева-Мери
Снимка: личен архив

Част си от света, който те заобикаля, но усещаш, че в теб има и един друг свят, който вече напира да излезе. Нещо в теб говори и ти вече нямаш друг избор, освен да му дадеш думата. В началото дори не разбираш, че имаш толкова думи, с които да изразиш емоцията. Изобщо не се замисляш за това, просто оставяш поривът да те превземе. Настъпва момент, в който поглеждаш белия лист и виждаш, че той отдавна не е толкова бял. На него са изрисувани пътища, задънени улици, личен космос, най-обикновени неодушевени предмети, които съдържат метафори, скачат светове, чувства и емоции бушуват и всичко идва от теб. Изсипал си едни думи, а те са създали мелодия. 

Разбираш, че през цялото време тази мелодия е звучала в теб и ти тайничко си искал и друг да я чуе и да стане повод за разговор. И точно там, докато се вълнуваш от композираната мелодия, започват и съмненията да ти говорят: "Ами ако другите не я чуят, както я чувам аз? Ако всичко е в главата ми и тази необходимост да се изразя е прищявка на израстването?". Обаче как да разбереш кое от това е истина, ако не дадеш възможност на мелодията да зазвучи въпреки теб.

Дали точно тези процеси преминават в съзнанието на един млад поет, който още в училище е открил, че с думите може да се спаси от онова, което го тормози, но и вълнува? Доколко младите имат нужда да бъдат чути и видени и доколко – сами да повярват в себе си?

"Какво се случва" тръгна по непознатите улици на поезията в разговор за пътя и опита на един от малкото национални конкурси за млади поети в "Непознати улици". Негов създател е Мария Мутафчиева-Мери, чиито ученически стихове са вдъхновили този конкурс, а и са началото на музиката, която Мери Бойс Бенд прави. 

Лауреати в осмото му издание са Анджела Георгиева, тя е в 8-и клас и учи в Първа английска езикова гимназия, и Йоана Милкова, която е 12-и клас в 22-ро училище "Г. С. Раковски". И двете имат редица участия и награди в литературни конкурси. Пишат поезия, а и не само.

Какво вдъхновява победителките в двете възрастови категории в поетичния конкурс? Какво поражда необходимостта им да се изразяват чрез слово и колко необходими са всъщност конкурси като "Непознати улици"?

Чуйте отговора на тези и много други въпрос, както и самата поезия на Анджела Георгиева и Йоана Милкова, в звуковия файл.

Снимка – личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поетическите сънища на Владимир Левчев

Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..

публикувано на 05.04.25 в 09:15

Нов криминален роман от Лиз Нюджънт

Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...

публикувано на 04.04.25 в 16:25
Вяра Табакова и Васил Драганов

Нов живот на стари истории

Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..

публикувано на 04.04.25 в 16:05

24 пана показват ролята на азбуката в културната история на славянските народи

В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват  1140 години от успението на св. Методий .  Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи...

публикувано на 04.04.25 в 15:45

"Златният кос" на 50!

В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира.  Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..

публикувано на 04.04.25 в 15:25