Част си от света, който те заобикаля, но усещаш, че в теб има и един друг свят, който вече напира да излезе. Нещо в теб говори и ти вече нямаш друг избор, освен да му дадеш думата. В началото дори не разбираш, че имаш толкова думи, с които да изразиш емоцията. Изобщо не се замисляш за това, просто оставяш поривът да те превземе. Настъпва момент, в който поглеждаш белия лист и виждаш, че той отдавна не е толкова бял. На него са изрисувани пътища, задънени улици, личен космос, най-обикновени неодушевени предмети, които съдържат метафори, скачат светове, чувства и емоции бушуват и всичко идва от теб. Изсипал си едни думи, а те са създали мелодия.
Разбираш, че през цялото време тази мелодия е звучала в теб и ти тайничко си искал и друг да я чуе и да стане повод за разговор. И точно там, докато се вълнуваш от композираната мелодия, започват и съмненията да ти говорят: "Ами ако другите не я чуят, както я чувам аз? Ако всичко е в главата ми и тази необходимост да се изразя е прищявка на израстването?". Обаче как да разбереш кое от това е истина, ако не дадеш възможност на мелодията да зазвучи въпреки теб.
Дали точно тези процеси преминават в съзнанието на един млад поет, който още в училище е открил, че с думите може да се спаси от онова, което го тормози, но и вълнува? Доколко младите имат нужда да бъдат чути и видени и доколко – сами да повярват в себе си?
"Какво се случва" тръгна по непознатите улици на поезията в разговор за пътя и опита на един от малкото национални конкурси за млади поети в "Непознати улици". Негов създател е Мария Мутафчиева-Мери, чиито ученически стихове са вдъхновили този конкурс, а и са началото на музиката, която Мери Бойс Бенд прави.
Лауреати в осмото му издание са Анджела Георгиева, тя е в 8-и клас и учи в Първа английска езикова гимназия, и Йоана Милкова, която е 12-и клас в 22-ро училище "Г. С. Раковски". И двете имат редица участия и награди в литературни конкурси. Пишат поезия, а и не само.
Какво вдъхновява победителките в двете възрастови категории в поетичния конкурс? Какво поражда необходимостта им да се изразяват чрез слово и колко необходими са всъщност конкурси като "Непознати улици"?
Чуйте отговора на тези и много други въпрос, както и самата поезия на Анджела Георгиева и Йоана Милкова, в звуковия файл.
В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..
В епизод 589 "Трамвай по желание" среща своята публика с мултифункционалния театрал и популяризатор на науката Димитър Узунов. Може да се каже, че Митко е една ренесансова личност насред XXI век. Притежава бакалавърски и магистърски степени по приложни театрални науки от Университета Париж и по геология от Софийския университет. Учил е също..
В редакция "Хумор и сатира" държим под око какво става не само у нас, но и по света. Тази седмица окото ни хвана истинска новина от Япония, която насочи вниманието ни към България. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на..
Ново културно пространство отвори врати в Пловдив преди дни. Мястото се казва "Ателие 47" и програмата включва курсове по импровизационен театър, театрална школа, събития с лектори от различни сфери на изкуството, науката и духовното развитие, както и вдъхновяващи събития за себеразвитие. Чуйте интервюто на Юлия Владимирова със създателите на..
Корейската художничка Джазу Янг открива първата си самостоятелна изложба в София тази вечер в галерията на "Гьоте-институт". Експозицията носи заглавието "Иманентност" и представя задълбочено изследване на връзката между хората и обитаваните от тях пространства. В своите творби Янг се фокусира върху темите за трансформацията на градските..
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа,..
Навършват се 75 години от решението за учредяване на Златен фонд на звукозаписа при Главна дирекция на радиоразпръскването и радиофикацията, днес –..
През 2020 година, по покана на проф. Христо Пимпирев в 28-ата българска експедиция до остров Ливингстън в Антарктида, се включват двама от най-изявените..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg