Часове преди срещата с украинската писателка Наталия Матолинец в Къща за литература и превод – София в "Нашият ден" гостува Юлия Рафаилович, директор на фондация "Следваща страница".
Повече за събитието тази вечер от 18 ч. може да прочетете тук:
Във връзка с предстоящото събитие Рафаилович разказва, че книгоиздаването в Украйна е претърпяло драматични и интересни промени от началото на войната до днес. В първите месеци след руското нападение броят на издадените книги спада драстично, но след това се забелязва постепенно съвземане на книгоиздателския сектор. Отварят се нови книжарници, продават се права за чуждоезични преводи на украински автори, развива се сътрудничеството с други европейски литератури.
Рафаилович наблюдава разширяване на интереса към украинската литература и украинския наратив в световен мащаб, като редица чуждестранни издателства откупват права за издаване на книги от украински автори.
По време на разговора Рафаилович разказва повече и за новоучредената награда за превод от чужд език (без английски) на български език на името на Виктор Пасков. Инициативата е на преводачката Мари Врина и е подкрепена от Столична община. Номинирането на даден превод става чрез попълване на онлайн формуляр. По думите на Рафаилович, журито на конкурса ще избере кратък списък от 5 заглавия, на които ще бъде обърнато сериозно внимание.
През цялата година Къщата за литература и превод ще посреща резиденти, сред които преводачите Марко Видал, Андреас Третнер, Джорджа Спадони, Яна Елис.
"Преводачески кошери" тази година ще водят Стефан Русинов и Владимир Молев, съобщава Рафаилович и призовава преводачите, които в момента работят върху текстове, да се включат в работилниците.
Събитията в Къща за литература и превод може да следите тук.
Чуйте целия разговор в звуковия файл:
"Стъпки във времето – поколения" е изложба, която събира Иван Андонов и Сава Цонев в галерийното пространство. Известният режисьор, актьор и сценарист Иван Андонов е представен с 15 маслени картини – от голямоформатни до кавалетни, пейзажи от края на ХХ век до поетични абстрактни платна, създадени след 2000 г. Сава Цонев излага 10..
Днес, 31 март, от 18:00 часа в галерия "Мисията" ще се проведе дискусия на тема "Съвременно визуално изкуство". Специален гост на събитието е художничката Марион Сафриуин от Марсилия, която в момента пребивава в София в рамките на двуседмична творческа резиденция (21.03-06.04). Творческата резиденция на Сафриуин е част от дългогодишната програма на..
В рубриката "Културен код" на предаването Terra Култура гостува маестро Константин Илиевски – главен диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио . Той сподели своята визия за музиката, работата с оркестъра и предизвикателствата, които съпътстват диригентската професия. Всеотдайност и интензивност в работата с оркестъра..
Младият артист Ана Аврамова прави скок от специалността си на пиар към творческия занаят на линогравюрата. Първоначално има мечта да отговаря за музикални фестивали и има кратка, но изпълнена с щастие кариера на барабанист. Въпреки че сега това е в миналото й сега се смее, че тогава е виждала сериозно бъдеще с бандата си. Пандемията промени много..
За тринадесетото международно фотобиенале "Фодар", което – отбеляза 25 години от първото си издание през 1999, е разговорът с председателя на "Фодар" и куратор на изложбата д-р Антоан Божинов. А специален гост на предаването е Боряна Пандова, която представя своята изложба "Мръсно" – част от нейния цикъл "Обекти на невниманието". Неделя от 22.00 по..
"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София...
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg