Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хоризонтите пред българската литература в първата половина на 2025 година

Десислава Алексиева
Снимка: БГНЕС

Десислава Алексиева, председател на Управителния съвет на Асоциация "Българска книга" (АБК), представя в "Нашият ден" предстоящите участия на България в най-значимите международни панаири на книгата и програмата на АБК за първата половина на 2025 година.

От 27 до 30 март България ще бъде част от най-голямото световно събитие, посветено на литературата – Панаира на книгата в Лайпциг, в рамките на който се провежда  и фестивала "Лайпциг чете".

Българският щанд отново ще бъде в пространството на "Традуки" (Европейска мрежа за литература и книги). Участие в панаира ще вземат писателите Здравка Евтимова и Емануил А. Видински, които в момента правят своя пробив на немскоезичния книжен пазар.

Зад българската литература като средство за културна дипломация застават Министерството на културата, АБК, Националния център за книгата и Литературна агенция "София", подчертава Алексиева.

Съвсем скоро предстои и Лондонският панаир на книгата, който е изцяло бизнес ориентиран. Участниците от българска страна ще бъдат авторите Здравка Евтимова, Силвия Чолева, Яна Букова, както и преводачите Яна Елис, Екатерина Петрова и Кристофър Бъкстон. Участието отново е подкрепено от Силвия Дионисиева, директор на Българския културен институт в Лондон. По думите на Алексиева това е възможност за страната ни да отстоява своето място в широкото пространство на англоезичната литература чрез участие в дискусии и сключване на сделки за превод  и разпространение.

Силно ще бъде участието на България и по време на Международния панаир на детската книга в Болоня. Ще бъдат представени всички детски книги, написани и илюстрирани от българи в периода 2023-2024 година. Щандът се осъществява с подкрепата на НФК за проекта на АБК "Хоризонти на българската детска литература 2000 – 2024". По думите на Алексиева целта е да бъдат уловени тенденциите в българската детска литература от последния четвърт век. Проектът е съвместен със СБХ, за да бъдат представени максимално адекватно и тенденциите в илюстрацията.

България, като член на Международния борд за книги за млади хора, ще участва в две срещи, посветени на бъдещето на детската книга и нейната роля в живота на подрастващите. Вече има и двама български автори номинирани за наградата за детска литература на името на Ханс Кристиян Андерсен.

Относно политиките в областта на книгоиздаването, книгоразпространението и културната дипломация Алексиева казва: "На първо място ни трябва предвидимост с широк хоризонт. Не можем да си позволим да организираме събитие месец за месец и година за година. Трябва да имаме ясно поставени приоритети и поне три години напред да знаем къде и как ще участваме, за да се работи в перспектива."

Още по темата чуйте в звуковия файл:  


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Снежана Симеонова представя изложбата "Посоки"

Проф. Галина Лардева нарича Снежана Симеонова "голямата лейди на българската скулптура". И допълва: "Тя е един от най-прекрасните ни автори, скулптори. Силна и мека, фина и категорична. Много смела и в същото време много женствена". А в своя статия Диана Попова отбелязва, че нейните експозиции "винаги проблематизират важни аспекти на изкуството и..

публикувано на 17.05.25 в 14:20

Нова изложба на Павел Койчев

Вчера в зала "Райко Алексиев", СБХ пред многобройна публика беше открита изложбата на големия скулптор Павел Койчев – "Мъжки, женски, среден род, единствено и множествено число". Година и половина след предишната му изложба в същата зала "Homo sapiens – възпоменание" се срещаме с неговите фигури на жената, мъжа, децата, които са от стиропор и..

публикувано на 16.05.25 в 17:40

Отличие за литература на името на проф. Тодор Боров

Фондация "Тодоров" учреди отличие за българска наука и литература. Идеята е на акад. Иван Тодоров. Първите отличия ще бъдат връчени на церемония на 20май 2024 г. от 18.00 ч. в зала "Проф. Марин Дринов" в Централната сграда на БАН, ул."15 ноември" №1. Ще се състои представяне на фондация "Тодоров" и връчване на нейните отличия на името на акад...

публикувано на 16.05.25 в 17:00
Wiyaala и The Yaga Yagas

За първи път отбелязваме Деня на Африка с цяла седмица събития

На 17 май се открива първото издание на Седмица на африканската култура в София . Пълната програма за фестивала можете да намерите тук . Седмицата на африканската култура в София е продължител на вече над десетгодишната традиция в отбелязването на Деня на Африка – 25 май, датата, на която в 1963 г. е основана Организацията за африканско..

публикувано на 16.05.25 в 16:27

Премиера "Наведнъж" от Стефан Икога

"Наведнъж" са текстовете, събирани в продължение на седем години след дебюта на Стефан Икога – "Непукистика", пише за книгата Йордан Д. Радичков. Задъхани, разхвърляни между кварталите и улиците на София и българското Черноморие, стиховете му рисуват картини на хармоничното съществуване, на споделеност, както и картини на истерията, гнева и..

публикувано на 16.05.25 в 15:59