Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Таня Йосифова

Как да защитят правата си потребителите?

Анелия Торошанова и проф. Таня Йосифова
Снимка: БНР

Още през 1962 г. американският президент Джон Кенеди изтъква: "Потребителите са най-голямата икономическа група в икономиката, влияеща и повлияна от почти всяка лична и обществена икономическа промяна? Но те са и единствената важна група, чийто глас не се чува често". 

Кенеди пръв формулира четирите основни права на потребителите: Правото на сигурност; Правото на информация; Правото на избор; Правото да бъдеш чут. По-късно са добавени още четири права: Правото на компенсация; Правото на обучение на потребителите; Правото на задоволяване на основните човешки нужди; Правото на здравно обслужване. След подкрепата на ООН правата на потребителите стават световнопризнати и се защитават от правителствата на развитите и развиващите се страни по цял свят.

През 1999 г. се приема първият Закон за защита на потребителите у нас, който е подготвен във връзка с процеса на интеграцията на Р. България в ЕС. Още тогава основен приоритет е да се повиши нивото на защита на потребителите.

Как да защитят правата си потребителите днес? Кои лица са потребители по смисъла на закона? Какво е правната уредба на потребителските отношения в сегашното законодателство?

Проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, дава разяснения в предаването "Законът и Темида:

"В Закона за защита на потребителите и в други наши граждански закони е дадена легална дефиниция на лицата, които са потребители, защото те се ползват от специална законова защита. Имаме дори отделен дял на действащото право – нарича се Потребителско право. 

Потребител е всяко физическо лице, което придобива стоки или услуги, които не са предназначени за извършване на търговска или професионална дейност, т.е. лицето действа в свое лично качество. 

Тази потребителска защита е издигната на много високо ниво – и в европейското, и в българското право. 

Националната правна уредба у нас следва европейските стандарти. В нашето вътрешно законодателство са въведени редица директиви на ЕС, които касаят именно потребителските правоотношения. На първо място, трябва да споменем Закона за потребителите, който е основният нормативен акт за тази област и урежда изключително подробно различни потребителски правооношения, вкл. дистанционните продажби, продажбите от разстояние... 

В различен контекст следва да посочим и един нов закон – Законът за предоставяне на цифрово съдържание, цифрови услуги и продажба на стоки е изключително важен, защото въведе две сравнително нови директиви на ЕС. Там е уредена законовата и търговската гаранция на стоките и правото на потребителите. 

Повече за онлайн пазаруването; за двойния стандарт, за санкциите, за повишаването на нивото на защита на потребителите и за по-добрата информираност на потребителите за техните права – чуйте повече в звуковия файл.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Жана Попова

Журналистите не бива да спират да пишат за това кой проверява проверяващия

Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул"  коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..

публикувано на 25.07.25 в 15:20

Обжалване пред НЕЛК

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Минчо Димчев, Търговище: Съседът ми направи ламаринен гараж в двора си, непосредствено до моята ограда. Направих молба до Общината и до МРРБ. От министерството ми отговориха, че от Общината могат да разрешат въпроса. Зная, че..

публикувано на 25.07.25 в 14:35
 проф. Таня Йосифова

Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки в ЕС

Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки? Кое е новото според европейската директива? Проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, консултант на "Законът и Темида", коментира новото в правната уредба: "Става дума за новата директива на ЕС 2024/2853, в..

публикувано на 25.07.25 в 12:45
Калоян Василев, Юлия Владимирова и Симеон Димитров

С вкус към формата: Български дизайнери с амбиции за световния пазар

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гости са двама млади, но вече наложили се български дизайнери – Калоян Василев и Симеон Димитров . Те са съоснователи на първото българско студио за мебели, което е представило страната ни на престижната Седмица на дизайна в Милано – едно от най-големите събития в света на интериорния и продуктов..

обновено на 25.07.25 в 11:43

Нидерландецът Якоб ван Бейлен и мечтата за музей на българските килими

В "Мигранти с таланти" ви представяме Якоб ван Бейлен, който е роден в Нидерландия и живее в България от 2004 година насам. Якоб има завидно богата биография. В родината си се занимава с издаване на правна и парламентарна информация от 1975 до 2004 г., но през годините е бил също хореограф и музикален продуцент на народна музика. През 2001 г...

обновено на 25.07.25 в 10:30