На 26 февруари 2025 г. цял Израел изпрати в последния им път Шири, Ариел (4 г.) и Кфир (9 м.) Бибас, отвлечени от Хамас на 7 октомври 2023 г. от дома им и убити с голи ръце от техните мъчители месец по-късно. Израел прие това погребение като своя обща мъка и като шанс да обясни на света защо води война, която не е започнал той. Израелците смятат, че изразът "Никога повече", станал мото на категоричността Холокостът да не се повтори, е загубил значението си след клането на 7 октомври.
Как ще бъде решен конфликтът? Какво е мястото на света в неговото разрешаване? А и какво би казал за днешния свят писателят и автор на антиутопията "1984" Джордж Оруел? На тези и други въпроси отговаря в "Мрежата" британският журналист и политически анализатор Том Грос. Преводът в ефир е на Мария Хаздай.
Мащабът на проблема
"Този конфликт не е разрешен, защото Хамас продължава да бъде на власт и никой не се заблуждава, че това ще продължава.
Важното е да се замислим, всички, които искат мир и по-добър живот за Палестина, за Израел и въобще за целия свят, какво може да се направи, защото, докато Хамас продължава да бъде на власт, този мир и този по-добър живот се отдалечават, и тъкмо в момента Хамас отново набират сила. Те се въоръжават наново, те продължават да тренират и продължават да планират нови нападения. Наистина, не трябва да се оставяме да плачем и да скърбим за едно-единствено семейство, което е жертва. Това наистина е трагично убийство, но проблемът е много по-мащабен. Трябва да си зададем въпроса защо не се оказва натиск върху Хамас, защо не се оказва натиск и върху тези, които финансово подкрепят Хамас – като Катар, Турция, Иран или Египет, които пък им оказват логистическа подкрепа. Трябва да се приемат мерки Хамас да се обезоръжи."
Съчувствието не е достатъчно
Европа
"Ролята на Европа в този случай никак не е добра и това е по редица причини. Европа показва едно непостоянно поведение и отношение. Силно непостоянно, защото множество европейски държави не са склонни да предоставят в ръцете на Путин победата във войната с Украйна, но същевременно изглеждат доста доволни и щастливи от това, че не се позволява на Израел да унищожи Хамас и да прекрати по този начин конфликта и войната. И това е доста лошо за Европа, защото Хамас е просто един палестински клон на Мюсюлманско братство, което има представители в редица градове, сред които Лондон, Париж, Амстердам, Брюксел, Копенхаген, които са в сърцето на тези западноевропейски държави. Този продължаващ конфликт помага също така на тези радикални ислямисти, които живеят в сърцето на Европа. Така че това, че Хамас продължава да е активен, е една победа както за Хамас, така и за радикалния ислямизъм на този етап."
Арабският свят
"Правителствата на арабските страни, с изключение на Катар, са много уплашени от евентуална победа на Хамас. Те също така са уплашени да има Палестинска държава, която се управлява от Хамас, което е перспективата, освен ако не се появи някоя по-умерена ръководна сила в тези страни. Никой в Близкия изток не иска джихадистка страна за съсед, пък Мюсюлманско братство има представителства и в Египет, в Саудитска Арабия, в Судан – и всички те са уплашени от такава перспектива. Правителствата им се страхуват. И междувременно никой не обърна внимание на предложението на Тръмп и то беше отхвърлено, а именно на палестинците да се потърси дом другаде, но със своето предложение Тръмп подава топката в ръцете на Египет и другите страни да търсят друг план за решение на конфликта."
Сложният Тръмп
"Той е сложна личност, но нека да се придържаме предимно към неговите политически идеи и да се опитаме да оставим настрана самия му характер и начина, по който той комуникира извън това. Политически доказано Тръмп мисли извън "кутията", както се казва на ангилйски, има нестандартен подход и той е човекът, който намира решения, което, доказано в миналото, работи и е успешен подход. В първия си мандат Тръмп успя да заобиколи редица официални дипломати, това, с което американската държава разполага като специалисти, и назначи свой собствен екип, използван в компанията му за недвижими имоти, и с този екип успя да постигне 4 мирни споразумения между Израел и четири арабски държави – Бахрейн, ОАЕ, Мароко и до някаква степен Судан.
Така че той успява да постигне успешни резултати в ситуации и обстоятелства, където официалните дипломати се провалят. Тръмп определено казва шокиращи неща, които обаче имат положителен резултат. И в двата случая – и за Газа, и за Украйна – това, което Тръмп каза, беше прието със сериозно възмущение, дори в родния ми Лондон, но ние не бива да отхвърляме с лека ръка неговите предложения, защото той така дава възможност и на други хора да почнат да мислят по-нестандартно и да се намерят други решения."
"Стажантът"
"А относно видеото, което вчера Тръмп публикува в социалните мрежи. Да, много хора може би го намират за обидно и то вероятно е и такова, но Тръмп не е традиционен политик, той няма опит в политиката. Всички говорят за неговия опит в недвижимите имоти, обаче хората изглежда забравят, че той има и друг професионален опит зад гърба си, а именно той е телевизионна звезда в риалити програми. За 11 последователни години Тръмп е звездата в шоуто "Стажантът", което се излъчва по американската телевизия NBC и това е изключителен успех. 11 години да си номер 1 по телевизията!
Така че Тръмп е шоумен и да, наистина поведението и действията му може би са озадачаващи, но целта им е да разтърсят другите, да могат и те да мислят нестандартно, така че да могат да постигнат други нови резултати. Така че предстои да видим дали арабският свят и останалите държави ще започнат също така да търсят нови варианти за решение на конфликта в Газа, различни от тези, които вече са се провалили...?"
Шоуто, като политика
"Не бива да сравняваме Тръмп и шоуто, което той прави, защото неговото видео наистина може би е като шега, може да не е подходящо, но то има за цел да покаже, че той иска да изгради един по-добър живот за Газа, което е положително. Той иска да превърне Газа в по-хубаво място, например като Дубай и това изобщо не може да се сравнява с демонстрациите и шоуто, което Хамас прави с реални живи хора, които са били отвлечени, които са били измъчвани, нерядко изнасилвани, и Хамас си позволяват да ги показват на целия свят в един съвсем недопустим вариант.
Така че, да, и двете неща са вид шоу, но не можем да направим сравнение между "Стажантът" на Тръмп и това, че Хамас демонстират и правят шоу с военни престъпления, с истински хора, които са били отвличани и измъчвани. И освен това Хамас наистина превръщат тези демонстрации в пропаганда. Те използват тази сцена, за да покажат на света и на хората в Газа, че те продължават да контролират положението, че те са тези които решават кога да бъдат освободени заложниците и при какви обстоятелства и че те все още имат много оръжия.
Така че те искат да демонстрират на света, включително и на Тръмп, че контролът е в техни ръце. И освен това го демонстрират и на палестинците в Газа, защото ти трябва да си изключително смел, ако решиш и дръзнеш да се опълчиш на Хамас, защото Хамас просто ще те убият. Хамас използа пропагандата за свой инструмент и в този контекст западните медии доста често се хващат, дали от наивност или поради друга причина, и стават жертва на тази пропаганда на Хамас."
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – Уикипедия
През последните дни сериалът "Юношество" разбуни обществения дебат, провокирайки размисли за средата, в която израстват днешните млади хора. Той насочи вниманието към начина, по който възрастните често подценяват факторите, формиращи съзнанието и поведението на новото поколение. В предаването "Време за наука" гостува Яница Петкова от агенция..
Освен Ден на шегата, 1 април е и Международен ден на птиците – една от най-старите дати в природозащитния календар . По този повод д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет и част от общността "Дивата София" споделя своите наблюдения за връзката между присъствието на птици в ежедневието ни и усещането за щастие...
В навечерието на връчването на наградите "Инвеститор на годината", Мила Ненова , изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции, сподели в ефира на "Нашият ден" важността на тези награди за икономиката на страната и усилията, които се полагат за подобряване на инвестиционния климат в България. Тя подчерта, че събитието е не само..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако вземем само един от показателите – постоянно увеличаващият се брой на учениците – няма да сгрешим, ако допуснем, че тази гимназия дава надежда за бъдещето на селското стопанство в България. За..
1 април е не само Денят на шегата, а и Международният ден на птиците. Във Велико Търново днес, от 18:00 часа, в ТАМ – пространство за културни събития и социални инициативи, ще бъде създаден клуб по орнитология "В света на птиците". Негов инициатор е екологът Красимир Христов. С него разговаря редакторът Ани Маринова. Слушайте!
В рубриката "Културен код" на предаването Terra Култура гостува маестро Константин Илиевски – главен диригент на Симфоничния оркестър на Българското..
Вървиш, не спираш, силуети на хора се движат около теб, но ти чуваш само неговия глас. Превзел те е. Говори ти за старата любов, която е като сън,..
През 1970 г. Международната организация за радиоразпръскване обявява 1 април за Международен ден на хумора и шегата по радиото, с цел да се напомни на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg