Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кои са родените от топлина и контрасти?

Световноизвестният учен проф. Емил Станев изследва природния свят, историята и културата на Мезоамерика и Карибите в нова книга

Какво търсим, когато пътуваме – преживявания, емоции, нови знания за различните култури, опит за бягство от собствената си действителност, заявяване на това, че и ние сме тук, и ние сме видели, чули, разбрали? Какво търсим наистина – истината за света или за самите себе си? Интересуваме ли се от това как са възникнали дадени общества, какво ги е довело до мястото, където се намират днес, от това как са се противопоставяли на диктатури, идеологии, промени? Стъпка към какво всъщност се оказва усвояването на Новия свят и защо трябва да насочим поглед към това? Осъзнаваме ли колко сме малки спрямо света и природата в него, или все още искаме ние да сме господарите на всичко, което ни заобикаля? Природата ли е в нас, или ние сме в нея?

В търсенето на отговори на тези въпроси проф. Еми Станев, световнопризнат специалист по океанология и многогодишен преподавател и учен, отвежда читателите на едно различно пътуване към Мезоамерика и Карибите. Новата му книга "Родени от топлина и контрасти" ни превръща в любопитни изследователи, които искат да разберат повече за връзката между науката и културните процеси в този район, за еволюцията и формирането на идентичността на народите там и за това как се раждат и утвърждават те.

"Просто това е един район с голям потенциал, това са хора – много емоционални, много качествени. Те са различни и това е хубаво. Аз не съм за това в глобалното общество да се елиминират разликите между различните нации, нека те си останат различни, нека си намерят един мирен път към тяхното по-нататъшно просперитетно развитие", обясни в ефира на "Какво се случва" проф. Станев.

От книгата му става ясно, че Мезоамерика и Карибите са един своеобразен мост между Северна и Южна Америка, но представляват и мост, динамично свързан с културите на Африка, Китай и Европа. Изводите, до които достига авторът на "Родени от топлина и контрасти", са следствие на пътуванията му в района от 80-те години до днес. За това свидетелстват и фотографиите, дело както на самия него, така и на съпругата му, която му е верен спътник в пътешествията.

"Цял живот съм писал, но не съм писал такава книга, каквато сега се издава. Писал съм научни статии, работил съм в областта на науката (…) В един момент обаче започваш се оглеждаш насам-натам, пътуваш и виждаш много други проблеми освен това, с което ти се занимаваш, и си казваш: "Добре, аз не мога ли да задълбоча?", защото ти – като пътуваш – гледаш повърхността. Зад тази повърхност се крият много други неща. Започваш да проучваш, започваш да питаш и стигаш до един океан от неизвестни. И тук нещата са сходни с науката - ти просто търсиш нещо ново, първо, второ – търсиш нещо за себе си, и трето - ти го преосмисляш така, както намериш за добре. Така че това, което съм написал, е един мой поглед върху нещо, което може би не всички ще го споделят, може би аз съм акцентувал на някои неща повече, на други – по-малко, но трябва да ви кажа, че между науката и литературата, да речем, има сходство", разказва още проф. Емил Станев.

Защо природата трябва да се изследва като комплекс от явления и какво представлява "редкият съюз на поезията с науката"? Какви природни, културни, национални и исторически проблеми открива в района на Мезоамерика и Карибите проф. Станев, докато пътува? Какъв е съвременният контекст на процесите, през които са преминали родените от топлина и контрасти народи? Превръщат ли се Карибите в люлка на новата цивилизация и защо колкото по-далеч гледаш в миналото, толкова по-солидно е познанието ти за настоящето?

Чуйте в звуковия файл.


"Родени от топлина и контрасти" беше представена на 26 февруари в СУ "Св. Климент Охридски". Книгата е издание на университета и е опит за пътепис, който съчетава научното любопитство с личните наблюдения на автора от многобройните му пътувания в Мезоамерика и Карибите. В нея проф. Емил Станев изследва природния свят, историята от предколумбовите времена до днес, войните, диктатурите, революциите, както и религиозните и културните процеси. В основата на книгата стои задълбоченото вникване във формирането на националните идентичности и културните особености на народите и обществата в района. Проф. Станев е автор и на монографичната автобиография с елементи на документалистика "Море от хора и числа", където въвежда читателя в кухнята на науката и го среща с тези, които я правят.

Снимки - Университетско издателство "Св. Климент Охридски"

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов криминален роман от Лиз Нюджънт

Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...

публикувано на 04.04.25 в 16:25
Вяра Табакова и Васил Драганов

Нов живот на стари истории

Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..

публикувано на 04.04.25 в 16:05

24 пана показват ролята на азбуката в културната история на славянските народи

В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват  1140 години от успението на св. Методий .  Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи...

публикувано на 04.04.25 в 15:45

"Златният кос" на 50!

В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира.  Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..

публикувано на 04.04.25 в 15:25

Георги Георгиев – между божественото и демоничното

Творби на границата между скулптурата и поезията, между божественото и демоничното, между световете на "Ангели и демони" – това откриваме в изложбата на Георги Георгиев, която до 13 април може да бъде разгледана в галерия "Нюанс" .  "Ангели и демони", както всъщност се казва и изложбата, припомня думите на Хенри Мур – а именно, че "изкуството е..

публикувано на 04.04.25 в 14:15