На 3 март през 1878 г. е подписан предварителният мирен договор, известен като Санстефанския мирен договор, с който държавата ни отново се появява на европейската политическа карта. Това е началото на процес, който продължава със Съединението на две от трите разделени части на българската етническа територия, с отвоюването на независимостта на държавата ни, но и с много загуби и излъгани надежди за обединение на всички българи, част от които остават извън пределите на България в съседни държави.
Тежка и дори трагична в определени периоди е съдбата на тези наши сънародници, някои от които са принудени да напуснат родните си места, други са подложени на агресивна асимилация, политически и икономически натиск. За съжаление отзвукът от тези процеси продължава и през ХХI век, като те получават нови форми и проявления. Както е известно, политиката не просто се възползва от езика като тема и средство за манипулация, но и пряко се намесва в езиковите въпроси и в тяхното представяне пред обществото.
Опитите речта на нашите сънародници, живеещи в съседни държави, да бъде наречена и наложена като някакъв отделен език не просто не спират, а получават ново развитие. В предаването "За думите" разговаряме с проф. Ана Кочева, ръководителка на Секцията по диалектология и лингвистична география на ИБЕ.
Поводът е "откритието", пропагандирано в сръбски медии, че съществува отделен шопски "език", различен от българския и следователно, че има шопска "нация", различна от българската. Впрочем тезата не е нова, но настойчиво и с псевдонаучни "аргументи" се лансира с цел подкопаване на националното съзнание на българското малцинство в Сърбия, приобщаването му към сръбската нация и претенции за наличие на "шопско" и в перспектива "сръбско малцинство" в България. Следва се схемата, по която македонските българи се превръщат в нова "нация".
По молба на нашите сънародници от така наречените западни покрайнини в Република Сърбия учени от Института за български език и от Института за исторически изследвания при БАН излязоха със становища, оборващи с научни аргументи спекулациите, с които се оспорва българската идентичност на сънародниците ни в Сърбия, но и на българите в западните части на България, говорещи един от северозападните български диалекти, известен като шопски.
Според учените е необходимо историческата истина и фактите за съдбата и съвременната ситуация, в която са поставени сънародниците ни оттатък границите на държавата ни, да се огласяват и представят не само пред българското общество, но и в международни научни и обществени среди. Опасенията им са, че шумно пропагандираните неистини и фалшификации могат да добият популярност и в крайна сметка да заглушат достоверните източници и научни доказателства, с които разполага българската страна.
Чуйте цялото интервю с проф. Ана Кочева в звуковия файл:
Черноморската екосистема има своите специфични функции. Не е никак лесно да се прогнозира и разбере въздействието на който и да е фактор, било то климатични, човешки или космически, върху системата, в това число и черноморската. Това е така, защото те се състоят от облак от връзки. Тук говорим за ефекта на пеперудата, т.е. ако на едно място..
Никога не съм си представяла, че ще готвя за слонове в Тайланд! Че аз за себе си рядко подхващам тиган или тенджера. И изведнъж… усвоявах рецептурник за любимите ми гиганти. В тайландската провинция Сурат Тани Elephant hills е мястото, където всеки миг е познание за нещо ново, а всяка гледка – скрийнсейвър за компютъра. Приключението започва..
На 7 юни предстои пролетното издание на Ratio Forum , озаглавено "Магията на реалността". Темата, макар на пръв поглед да звучи мистично, всъщност има съвсем рационално обяснение. Един от организаторите на събитието, Петър Желязков , пояснява, че под "магично" трябва да разбираме не свръхестественото, а способността на някои хора да заблуждават..
Калоян Димитров е ученик от Американския колеж в София. Двамата със съотборника си Момчил Колев са лауреати от Националния конкурс "Млади таланти" и представители в Европейското младежко научно изложение (EXPO Science Europe), което се проведе през юли миналата година в Сараево по линия на МИЛСЕТ. Проектите на тандема са свързани все с приложения..
Фондация "Пейнт и Куортър хорс България" се посвещава на тези две американски породи коне, наследници на мустангите, на тяхното отглеждане и разпространяване. С времето прозрението, че конете могат да бъдат в услуга на обществото, разширява мащабите на мисията. Днес Екипът провежда терапевтична езда, рехабилитация за деца и хора с физически и умствени..
Никога не съм си представяла, че ще готвя за слонове в Тайланд! Че аз за себе си рядко подхващам тиган или тенджера. И изведнъж… усвоявах рецептурник за..
Те вече са студенти, но любовта към камерната музика започва от Музикалното училище в София. Първоначално са квартет, но по ред причини се трансформират..
Той е млад мъж в Христова възраст. Поет, писател, музикант, свободен дух с четка в ръка. Той е Росен Карамфилов. Автор на 9 книги, на 20-и май е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg