Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сега пък шопски "език" и шопска "нация"!

На 3 март през 1878 г. е подписан предварителният мирен договор, известен като Санстефанския мирен договор, с който държавата ни отново се появява на европейската политическа карта. Това е началото на процес, който продължава със Съединението на две от трите разделени части на българската етническа територия, с отвоюването на  независимостта на държавата ни, но и с много загуби и излъгани надежди за обединение на всички българи, част от които остават извън пределите на България в съседни държави.

Тежка и дори трагична в определени периоди е съдбата на тези наши сънародници, някои от които са принудени да напуснат родните си места, други са подложени на агресивна асимилация, политически и икономически натиск. За съжаление отзвукът от тези процеси продължава и през ХХI век, като те получават нови форми и проявления. Както е известно, политиката не просто се възползва от езика като тема и средство за манипулация, но и пряко се намесва в езиковите въпроси и в тяхното представяне пред обществото.

Опитите речта на нашите сънародници, живеещи в съседни държави, да бъде наречена и наложена като някакъв отделен език не просто не спират, а получават ново развитие. В предаването "За думите" разговаряме с проф. Ана Кочева, ръководителка на Секцията по диалектология и лингвистична география на ИБЕ.

Поводът е "откритието", пропагандирано в сръбски медии, че съществува отделен шопски "език", различен от българския и следователно, че има шопска "нация", различна от българската. Впрочем тезата не е нова, но настойчиво и с псевдонаучни "аргументи" се лансира с цел подкопаване на националното съзнание на българското малцинство в Сърбия, приобщаването му към сръбската нация и претенции за наличие на "шопско" и в перспектива "сръбско малцинство" в България. Следва се схемата, по която македонските българи се превръщат в нова "нация".

По молба на нашите сънародници от така наречените западни покрайнини в Република Сърбия учени от Института за български език и от Института за исторически изследвания при БАН излязоха със становища, оборващи с научни аргументи спекулациите, с които се оспорва българската идентичност на сънародниците ни в Сърбия, но и на българите в западните части на България, говорещи един от северозападните български диалекти, известен като шопски.

Според учените е необходимо историческата истина и фактите за съдбата и съвременната ситуация, в която са поставени сънародниците ни оттатък границите на държавата ни, да се огласяват и представят не само пред българското общество, но и в международни научни и обществени среди. Опасенията им са, че шумно пропагандираните неистини и фалшификации могат да добият популярност и в крайна сметка да заглушат достоверните източници и научни доказателства, с които разполага българската страна.

Чуйте цялото интервю с проф. Ана Кочева в звуковия файл:


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Професия Човек" – деца рисуват портрети на социалните работници, които се грижат за тях

"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..

публикувано на 24.07.25 в 15:23

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22