Как ЕС координира борбата с наркотиците – стратегия и превенция с незаконния трафик. Какво е международното сътрудничество и каква е защитата на здравето на хората. Има ли равнопоставеност между половете в ЕС? Как се измерва напредъкът в премахването на неравенството?
Кои са най-опасните наркотични вещества? Кои са най-разпространените и най-разпознаваеми наркотици? Какво показва анализът на ЕС? Тодор Тодоров – графолог и криминалист, консултант на предаването "Законът и Темида", коментира темата:
"Основният наркотик, на който се базират повечето вещества, използвани от човека, е хероинът. Хероинът е създаден от фармацевтичната фирма "Байер", Германия. Наричат хероина "краля на наркотиците". Най-вероятно го наричат така, защото той може да се възприема по три начина – да се инжектира, да се пуши, да се смърка.
На следващо място бих поставил опиата. Той се извлича от опиумния мак. Неговият синтетичен вариант е метадонът. А метадонът е извлек от опиата, който се използва от т.нар. "зависими лица от наркотици". Т.е. метадонът им се дава контролирано на определени количества за определено време, за да могат те да излязат от зависимостта. Кокаинът се получава от листата на коката. В малки количества и кокаинът е лекарство.
Амфетаминът е много интересен и най-опасен от всички наркотични вещества. Известен е още от 19-и век. Тогава са произвеждали медикаменти за борба с депресията. Той наподобява адреналина. Адреналинът, по своята същност ускорява дишането, сърдечния ритъм и тонуса на човека. Амфетаминът го замества идеално. И най-важното – амфетаминът маскира умората. Затова той е най-разпространен. Какви са обаче последиците от цялата "маскировка" на умората...
На последно място, ще кажа няколко думи за инхалантите. Вейпът е към групата на инхалантите – всички онези вещества, като газ, лепила, аерозоли, които се поглъщат в организма чрез дишане. Бихме могли да споменем и марихуаната – трева, която засилва еуфорията и се достига до халюцинации.
Всички тези крайни ефекти са много търсени от една част от обществото. Освен в т.нар. "класически" начин на употреба, ще се спра и на този "великолепен" вейп, който го пушат и децата вече... Това, което прочетох за вейповете, направо ме ужаси.
Вейпът си е една обикновена електронна цигара. В началото създаването на вейпа има благородно намерение – алтернатива на класическото пушене. Следва едно бързо развитие на вейп индустрията, което води до нови и нови продукти до момента, когато някой се сеща, че може в нагряваната течност да се добави и някакво наркотично вещество. Тогава вейпът става много вреден и опасен. Един от най-големите проблеми е, че все още не е изминало достатъчно дълго време, за да се изследват последиците на по-късен етап, крайните вредни последици за човешкия организъм.
Картината в Европейския съюз е отчайваща! Има едно безпрецедентно увеличение на всякакви видове наркотици. Наблюдават се трайни и стабилни цени на наркотиците в ЕС. Има ужасно много смъртни случаи, които показват предозиране. 31 млрд. евро е оборотът на организираните престъпни групи в Европа, занимаващи се с наркотици!"
Тодор Тодоров обобщи с огорчение, че има огромна корупция на всички нива в управлението на държавите членки на ЕС, която по някакъв начин слага чадър на производството, продажбата и разпространението на наркотични вещества. Експертът подчерта, че трябва да се укрепва международното сътрудничество, трябват много повече инвестиции в капацитет за противодействие.
Чуйте повече от звуковия файл.
Снимка – БНР
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..
В рубриката ни "Разговорът" днес ни гостува една от най-пъстрите личности на българската сцена – Милица Гладнишка . Гласът ѝ е като магия, която може да носи едновременно сила и нежност, да води слушателя от дълбоките пластове на емоцията до експлозивни мигове на радост и свобода. В нейната музика и актьорска игра се преплитат..
На 4 април всяка година България отбелязва Деня на психолога – професия, която въпреки своето значение за психичното здраве и емоционалното благополучие на хората, често остава в сянката на ежедневието. Историята на този празник е любопитна и започва още през 1992 г., когато група студенти по психология, събрани на купон, решават да изберат 4..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg